tisk-hlavicka

Mardi Gras a jeho dvě stránky: veřejná a tajná

7.3.2003 Souradová Věra 2 názory

Když jsme se letos chystali na masopustní řádění na "hluboký jih", do Alabamy k mému synovi Danielovi, zeptala jsem se, zda si mám na bál vymyslet nějakou masku.

"V žádném případě, matko! Ty ničemu nerozumíš!" (Oblíbená věta dospělých dětí).

"To není jako v Čechách masopust nebo fasching v Německu, kde jde o lidovou zábavu! Tady u nás jsou bály jen pro zvané, každý má svou roli, to není o lidové zábavě, ale o tajných a zednářských spolcích, o mystice a mystériu. Pro lid jsou jenom průvody. Musíš si přivézt dlouhé šaty. Žádný kalhotový kostým! Šaty až na zem. Vašek musí mít frak, nejen smoking. Frak! Masku bude mít jenom Tonya (moje snacha) a členky mystické společnosti, to uvidíš!"

Musím říct, že jsem opravdu koukala. Nejdřív jsem mu to moc nevěřila. Znám stejně jako vy obrázky z Mardi Gras v New Orleans s maskami v ulicích města, dámy nahoře bez atd. Ale nahlédla jsem do literatury a musela jsem se přesvědčit, že nejen že začíná jižanský zpívat, ale že se i vyzná. To, co znáte z televizních novin z New Orleansu : alegorické vozy, průvody a maskované davy v ulicích, nahá dámská ňadra, pánové jen v plenkách apod., to je jen jedna část Mardi Gras. Ta veřejná.


Ne to neni vanocni stromecek. Ale sromecek Mardi Gras na letisti v Mobile v Alabame...

Pořádají je právě ony staré i novější tajné společnosti, které si své členy vybírají. Pro lid, aby se předvedli: Svou krásu, své bohatství, svoji privilegovanost. A obvykle po průvodu, někdy i jindy během sezóny, pořádají bál. Na ty smí jenom členové společnosti a jejich hosté. Členové společnosti jsou maskovaní. Všichni. Podle rangu a zásluh ve společnosti, podle alegorických vozů a k danému tématu. Královská garda ve třpytivých kostýmech podobným třem mušketýrům, s manýry nejlepších kavalírů je doprovází. Na bále i kolem alegorických vozů. Pokud neumějí jezdit na koní, musí se do do průvodu naučit, protože provázejí královnu a alegorické vozy na koních.

První taková společnost nebyla založena v New Orleans, jak se mnozí domnívají, ale právě v Mobilu v Alabamě. Z jejich jména vyplývá, že nejdříve navázali na evropskée lidové tradice COWBELLION de RAKIN Society. V roce 1703 táhli její členové městem a zvonili kravskými zvonci a bouchali hráběmi na dveře spícím sousedům. Takže Mardi Gras bylo letos právě celých 300 let! Když v roce 1890 vypočítával velký znalec a organisátor Thomas Cooper De Leon mystické společnosti v Mexickém zálivu, jen tři z nich byli z New Orleans, všechny ostatní byly z kolébky Mardi Gras z Mobilů. Nezařadil už tenkrát mezi ne, ani dnes nejslavnější a velmi starou spolecnosat REX, která si tak říká od doby, kdy jejím králem byl v roce 1872 skutečný následník trůnu pozdější ruský car Alexander, s odůvodněním, že jsou příliš "veřejní". Rex byla před pár lety první společnost, která se oficiálně otevřela všem, tedy I barevným.

Na průvodech to nevidíte, ty patří k veřejné stránce Mardi Gras a jsou smíšené, pochodové orchestry obvykle z různých středních a vysokých škol hodně promíchané, ale spíš barevné (černoši jsou vynikající muzikanti), ale kdo smí jet na alegorických vozech o tom už rozhoduje tajná společnost. Pod maskami to není vidět, ale na bále ano. Ten náš pořádaly NEPTUNOVY DCERY (poměrně mladá společnost z roku 1995, jména společnosti mají v sobě často antické alegorie). Společnosti dam, které sice existují a pořádají bály už roku 1890, ale vystavovat se v průvodu začaly teprve v roce 1949, kdy ženy po válce i tady na jihu vstoupily mnohem víc do veřejného života.


Emblém našeho spolku

Mezi hosty toho našeho bálu nebyla ani jedna i jen napatrne barevná tvář. Jen pár číšníků a jeden policista. Černoši mají svoje tajné organisace. Svoje bály.

Svůj první průvod pořádali v Mobilu v roce 1939. Teprve v posledních letech je jen jeden z bálu v Mobilu pořádán oběma velkými asociacemi společnosti - je to tzv. Internacionální bál, který je otevřen všem. Ale je také jen pro pozvané. Pokud nepatříte mezi zasvěceně a nemáte mezi nimi přátele, nemůžete se vlastně na takový bál dostat. Proto založili v 60. letech v Mobilu, kdy se Mardi Gras stal populární turistickou atrakcí, zvláštní společnost Le Kreve de Bienville, která dává možnost turistům a návštěvníkům Mobilu zúčastnit se bálu. Mají také svůj průvod.

Organisace žijí přípravami na bál a sezónu Mardi Gras celý rok. Pořádají různé společné podniky a party na podporu organisace, vymýšlejí téma průvodu, kdo bude na kterém alegorickém voze (za starých časů, před občanskou válkou Severu proti Jihu se všechny kostýmy a dekorace objednávaly v Paříži a byly dopravovány na lodích do některého z přístavůu), najímají se výtvarníci a návrháři atd. A pak každý rok po 12 dnů a 11 nocí (dva týdny před popeleční středou) začnou průvody. Bály mohou ve větších městech začít, jak víte, už po Třech králích (6.ledna).


Jedna z dam "nasi" spolecnosti. Je maskovana jen perovou maskou, na "vyssi" rang s musi jeste par roku pockat.

Letos byla hodně zima a občas pršelo. Takže v New Orleans bylo míň nahých ňader a mít turistů. Žádné rekordy se nekonaly. V Mobilu takové výstřelky nebývají, proto se mu říká rodinný Mardi Gras a jeho průvody se doporučují rodinám s dětmi. Také není tak narvaný a nemusíte se bát, že vám děti někdo ušlape. Ovšem, co to v Amwerice znamená míň, na našem průvodu, průvodu Neptunových dcer a průvodech po něm, bylo ten večer 70.000 lidí. Průvodů bývá za den několik. Každý z nich má nejmíň 10, ale někdy i 40 alegorických vozů. Stejně jako v New Orleans házejí masky na alegorických vozech korále, peníze, kterým se tu říká doubloouns, měsíční pečivo a cukroví, jezdci na koních krásným dívkám v řadách diváků roztomilé spodní kalhotky (frivolita pod maskou patří k Mardi Gras), dětem drobné hračky.


Na fotce z pruvodu a je videt, kolik koralu se hazi davu.

Muzika hrála, břinkala a o některých průvodech byl dokonce ohňostroj. O korunovaci Mobilskeho krále Mardi Gras Felixe III. napsali v National Geografic, že taková třpytivá a blýskající se podívaná, se hned tak někde na světě nenaskytne, leda byste byly na korunovaci skutečně anglické královny .


Svuj pruvod maji i pochopitelne i deti. Co se v mladi naucis... Trilety Jake a 4 lety Pete hazeji velkoryse korale prihlizejicimu davu.

Nic tom nemění fakt, že tyhle diamanty a perly a zlaté oděvy jsou falešné (i když ne všechny). Přivezli jsme si domů plný kufr barevných korálí, měsíčního pěčiva i hraček. Clariska nadělala hromádky pro všechny své kamarádky i pro paní učitelku.


Zvlast elegatne hazi trileta Mary Gayle ve voziku tazenem maminkou sve sladkosti...(Fotky jsou z novin Mobile Register)...

A jaký byl ten bál? Nejdřív přišel král s královnou za doprovodu gardy.

Zaujali místo ve svém království na jevišti na magickém havajské ostrově s planoucím vulkánem. Všechno jako živé, ohňostroj barev, jevištních nápadů a kostýmů. Naše královna byla královnou vulkánu. Nastalo muzikální klanění všech poddnaných od medúz, čertic po havajské princezny a mořské pány, ani si je všechny nepamatuji. Do skupin jsou členky zařazovány podle let služby společnosti a zásluhy o ní. Na alegorický vůz se dostanete až v druhém nebo třetím roce členství. Kolem každé skupiny byla nějaká vtipná legenda, každá měla choreografovany zvláštní tanec.

Dámy byly samozřejmě v doprovodu svých kavalírů, kteří měli frak, bílé rukavice a na rukávě"uloupený" krajkový podvazek své dámy.

Na bále, který byl v moderním Civic centru, bylo kolem 2000 lidí. Tančilo se ve velkém sále, kde hrály dvě kapely, ale i v přilehlých salóncích a na chodbách, kde se hrála reprodukovaná hudba na všem možném. Alkohol, hlavně mixované nápoje, tekl proudem, jídlo bylo vynikající. Hudba taky.

Měli jsme doma Clarissku a Samsona, a hlídací kamarádka musela druhý den do práce, tak jsme spěchali domů (po jedné hodině po půlnoci), zábava se teprve dostávala do nejlepšího. Pánové začínali svlékat fraky (za to se ale platí pokuta společnosti), dámy odkládaly péřové masky (také se platí pokuta, když vás někdo pozná bez masky) také za to, když se chováte nepatřičně apod. Jsou to zdroje příjmů pro tajnou společnost. Nevím, jak se vydali hosté k ránu, kdy bál končil a kolik pokut se vybralo. Při našem odchodu byli všichni jen značně rozjaření a bavili se výborně. Už jsme přijali pozvání na bál v příštím roce. Masopustní úterý je za rok je už 24. února 2004.

Názory k článku (2 názorů)
Moc hezke :-)) B A 7.3.2003 7:22
*DIKY! Bludicka (2 dospivajici synove) 31.3.2003 8:18
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.