tisk-hlavicka

Dáme třeba .... ORIGAMI?

28.2.2003 Pavla N. 3 názory

Ačkoliv název hry (či zábavy, někdy až hlavolamu či umění) pochází z japonštiny, všichni z nás se s origami setkali už jako děti.

Origami je totiž i dobře známá vlaštovka od táty, čepice, lodička, parníček či hra na věštění budoucnosti (pamatujete ještě – skoro jako parniček, pak dovnitř napsat přání, říct číslo a otvírat sem tam; my si tím věštili i známky z matiky a první lásky :-)) Rozdíl je jen v tom, že v Japonsku se nezastavili u několika skládanek, ale pokračovali dál a dál až z origami (oru = skládat, kami = papír) vytvořily umění.

Historie skládanek sahá až do Číny do doby výroby prvního papíru. Nejprve byl skládaný papír využíván spíš prakticky – skládaly se vázy, krabičky či jiné nádoby. O 500 let pozdějí dali mniši poznat papír i Japonsku a papír získal místo i při různých obřadech, v architektuře a skládání jako ochrana dokumentů proti kopírování. Složitější figurky se začaly rozšiřovat až s prvními knihami a název origami pro ně se ujal zhruba před 120 lety.

Skládání má i své pravidlo – k dosažení cíle může být papír jen skládán a ohýbán; nůžky, lepidlo, sešívačka či jiné pomůcky jsou tabu ! Zato je povoleno používat několik listů papíru a mistři tohoto umění z nich umí vytvořit model opravdového draka, věrné napodobeniny hmyzu, květin či Eifelovy věže a z některých modelů až oči přecházejí.

Nás ale teď zajímají spíš skládanky jednodušší, vhodné i pro nás začátečníky a děti. Rozvíjí totiž nejenom představivost, ale i tvořivé myšlení, dělení prostoru (je nutné přehnout přesně v půlce), přesnost, trpělivost a pečlivost. A to nejenom dítěte ale i Vaší, protože připustit si, že to co vypadá na obrázku jako překlad je třeba podsunutí a že má smysl to místo ohnout nahoru a rozložit ohnout dolů a rozložit, Vás může donutit objevit nové možnosti myšlení.

Také nás zajímá, kde najdeme návod jak skládanky udělat. Jedna možnost je zajít do knihovny či knihkupectví a pořídit si knihu o origami. Ty ale bývají drahé a proto jich v některých knihovnách je i malý výběr. Druhá možnost je rozhlédnout se po internetu. A už tu máme desítky stránek nadšenců ukazujících svoje výtvory a hlavně nabízejících přehledné návody i pro začínající ruce a ručičky. Teď už stačí jen vzít si papír, nůžky (ale jen na úpravu velikosti papíru na začátku), čas a případně barvy či pastelky na pokreslení modelu, pokud jsme skládali z bílého papíru, a můžeme začít.

Papír stačí běžný kancelářský, hezká jsou i origami z balicího či dárkového papíru. Záleží ale jen na Vaší fantazii. Některá origami vyžadují papír z každé strany jinak barevný, aby výsledek vynikl.

A teď už kam se podívat:

A nezapomeňte se svými výtvory pochlubit u nás na rodine ve Vasi fotogalerii :-)))

Přeji Vám hodně zábavy !!!

Názory k článku (3 názorů)
origami ecilA 28.2.2003 10:46
*Super Morgan + 5 mesicni klucik 1.3.2003 15:22
moc hezké Petra, syn 2 roky 7.3.2005 21:53
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.