tisk-hlavicka

Klavírní romance

20.2.2003 Pavla N. 8 názorů

Jako jedna z těch kteří do hudební školy teď chodí, Vás chci pošťouchnout - splňte si své sny!

Nevím jak Vy, ale já když si sednu ke klavíru tak se ve mně probudí velmi romantické pocity. Dokonce i mou občasnou nechuť cvicit (a že to je těžké, po dvaceti letech bez klavíru se prsty jen nerady rozhýbávají a ta pravidelnost na kterou u dětí dohlíží rodiče je také je na mé pevné vůli a chuti) většinou rozežene vzpomínka na moji nynější skvělou učitelku a její nádhernou hru na klavír nebo na kluky, co mi kdysi hráli na klavír a zpívali.

Možná chodí do hudební školy některé z Vašich dětí - některé do klasické, některé do nových škol přicházejícíh většinou z Japonska. Možná rády (rádi) posloucháte jejich první pokusy ať už na skřípající housličky nebo na břinkotruhlu či dokonce na buben. A možná se v některé(m) z Vás probudí starý sen, ve kterém Vy sami hrajete na ten který nástroj. A možná je ten sen nesplněný. A možná je to škoda.

Málokdo ví, že hudební školy přijímají do svých řad coby studenty i nás dospěláky. A ještě méně lidí má odvahu si svůj sen splnit. A tak já, jako jedna z těch kteří do hudební školy teď chodí, Vás chci pošťouchnout - splňte si své sny !

Do hudebky jsem coby malá chodila vyloženě nerada, měla jsem pocit, že mě moje učitelka nemá ráda a nikdy a za nic mě nepochválí. Jak to tenkrát bylo doopravdy se už nedozvím, co však vím je, že po dvou letech jsem hraní na klavír nechala a šla radši hrát divadlo. A někde hluboko ve mně zůstal sen o hraní na klavír. A ten tam spal a spal, tvrdším spánkem než Šípková Růženka, a neprobudil se dokonce ani když se objevila možnost cvičit u mého bývalého přítele. Probudil se až loňské léto. Svěřila jsem se se svým snem mému manželovi a pak už to šlo ráz na ráz. Hudební školu jsem si vybrala podle Zlatých stránek a její ochoty mít nepravidelné hodiny a začala chodit znovu do hudebky. Tvrzení "co se v mládí naučíš k stáru jako když najdeš" se naštěstí potvrdilo a tak jsem po dvou měsících už hrála na přehrávkách obouruč skladbu na celou stránku. Nikdy bych nevěřila, že to půjde tak rychle. Cvičím tak 15 až 30 minut denně a moc mě to baví. Hraju zatím hrozně. Samé chyby, přednes nějak zapomínám a řežu do toho jak blázen, některé skladby mi nejdou vůbec a při jejich hraní utíkám od klavíru. Ale o to v podstatě vůbec nejde. Jde o to, že se mi plní můj sen. A že se může splnit i sen Váš.

Nakonec přidávám ještě několik odkazů na archívy notových zápisů. Stránek nabízejících noty zdarma je na internetu spousta. Některé jsou plné jen not zdarma, to jsou většinou stránky universit. Některé mají zdarma jen některé skladby, ty většinou skladby prodávají. Pak se dají najít stránky současných skladatelů, některých hudebních škol a nejhezčí jsou stránky nadšenců, kteří sami připravují skladby podle poslechu nebo skenují noty starší než 50 let, které jsou pak přístupné jako public domain, tedy pro soukromé použití, ale ne k prodeji.

Stránka, kde najdete rozcestník na spoustu webových archívů je třeba: http://plato.acadiau.ca/courses/musi/callon/2273/scores.htm

Zde jeden takový archív: http://www.nissimo.com/.

Zde stránky nadšence (pokud si chcete sami postavit varhany, je tam i návod).

Zde prodejny, které některé skladby umožňují stáhnout zdarma: Virtual sheet music a

Music scores.

Tak nezapomeňte - nenechte své sny spát a probuďte je. Stojí to za to

:-)))

Názory k článku (8 názorů)
Opravdu to stojí za to Henri Ani/Toni/Šíša/Miki 20.2.2003 7:17
Klavírní romance Simča a beruška 20.2.2003 8:28
*Re: Klavírní romance Katka, dcera 5 let 20.2.2003 9:37
**Re: Klavírní romance zen 20.2.2003 22:20
***Odvahu Zen odvahu :-))) Pavla 21.2.2003 2:30
****Re: Odvahu Zen odvahu :-))) Martina,dva kluci 9,6 21.2.2003 10:50
*****Re: Odvahu Zen odvahu :-))) Konstanta & 3 raraši 21.2.2003 13:31
dotazek Tomáš 1.6.2004 21:36
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.