tisk-hlavicka

Když strach přeroste v bázlivost

16.1.2003 Děti a my

V každém případě neberte obavy a úzkostné stavy dítěte na lehkou váhu.

Zda se dítě v předškolním věku chová nebojácně, či plaše, a zda se lidem cizím a méně známým spíše vyhýbá, je jistě dáno jeho povahou. Rodiče bázlivých dětí by si měli uvědomit, že opatrnost dítěte je v podstatě zdravá, protože plní ochrannou funkci. Pokud to však děti se svou bázlivostí a uzavřeností přehánějí, je dobré pomoci jim tyto vlastnosti překonat.

V každém případě neberte obavy a úzkostné stavy dítěte na lehkou váhu. Promluvte si s ním o jeho nejistotě a strachu. Případně můžete využít vhodných her a pomoci dítěti vidět cizí lidi z jiného úhlu a přestat se stydět.

  • Domluvte se s dítětem, které plyšové zvířátko ho bude v noci chránit. Povídejte si o tom, že takový medvídek sežere ošklivé sny, ochrání před strašidelnými pohyby závěsu u okna i před neznámými zvuky zvenku. Některé děti jsou vděčné, když si svého ochránce mohou udělat samy s rodiči ze staré punčochy, zbytků látek a knoflíků, jiné ocení maňáska, loutku nebo jen vyprávění o Andělíčkovi Strážníčkovi.
  • Strach z bouřky pomáhá překonat bouřka vědomě prožitá spolu s rodiči. Strach z tohoto impozantního přírodního divadla mohou také zmírnit vlastnoručně vyrobené bouřky pomocí poklic, úderů do kýblů, blesku od fotoaparátu.
  • Nenechávejte děti samotné u televize, pokud sledují film s nějakou dramatickou zápletkou, nebo kde se pravděpodobně setkají s násilím.
  • Menší děti rády napodobují zvířátka. Zeptejte se dětí, jak se asi chovají srnky, krtci, lvi, labutě, když mají strach.
  • Vystříhejte ze starých časopisů fotky tváří různých lidí a ptejte se dětí, jak se kdo z nich tváří, komu se podobá. Můžete se zeptat, kdo je dítěti sympatický a naopak a proč.
  • Nacvičte s dítětem několik otázek, které by se mu mohly hodit při oslovení druhých dětí, jako by to byla písnička či říkadlo. Pomozte dítěti pochopit, kdy je vhodné mluvit potichu (jako ptáček) a kdy je třeba využít plnou sílu hlasu (jako medvěd).
  • Pochvalte dítě, kdykoli se odváží samostatně projevit na veřejnosti, povzbuzujte k recitování říkadel, k tancování a zpívání.

Podle knihy Martina Stiefenhofera Když má vaše dítě strach (Fragment 2002)

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.