tisk-hlavicka

Nemilujeme se - ale proč ne? 2.

18.12.2002 Zuzana Dostálová, USA, Texas 4 názory

Co tedy dělat, aby se to nestalo právě nám?

Existuje alespoň nějaká řada, postup, teorie?

Ano, skutečně existuje - VZOREC ŠTASTNÉHO MANŽELSTVÍ. A jak zní? Tedy po pravdě řečeno není to vzorec, je to poměr pět ku jedné a říká se mu Gottmanova konstanta. Aby byl jeden špatný zážitek v partnerství zapomenut, je třeba ho nahradit pěti dobrými. Teprve poté nabyde člověk pocit, že je vše zase v pořádku. S našimi pocity je to totiž tak trochu jako s kůží. Jedno pohlazení je rychle zapomenuto, ale i malá rána se hojí velmi dlouho. A pomstychtivost je typickým znakem ztroskotaných vztahů.

Ano, každý člověk si vede své citové konto, vědomě či nevědomě, vyhodnocuje bilanci svého vztahů.

A jedno je nám všem naprosto společně, dříve či později si každý zamilovaný či milující člověk položí tu klíčovou otázku, která bude velmi rozhodující pro další vývoj jeho vztahů. " Jak jen se vyrovnám s tím faktem, že můj partner je všechno jiné, jen ne perfektní?" Najít správnou odpověď na tuto otázku je největší úkol společného soužití. A právě proto se psychologové soustředili na tento aspekt partnerství a snažili se vystopovat, jak jen se s ním vyrovnávají ti šťastné sezdáni. Aodpověď je až překvapivě dětinská: přikrašlováním skutečnosti. Ti šťastní vidí totiž hlavně to dobře na svém partnerovi a pamatuji si především pěkně chvíle. A to bylo skutečně dokázáno pozorováním dvojic v uzavřeném prostředí a vyhodnocováním jejich chování a hlavně srovnáním toho, jak společný čas posléze interpretují, kolik dobrého si pamatuji a kolik špatného zapomínají. Rozdíly mezi šťastnými a nešťastnými páry byly neuvěřitelně.

Každý vztah potřebuje "pozitivní iluze". Zní to velmi zavádějícím způsobem, jako bysme si měli něco namlouvat, co ani není pravda, ale tak to není. Ve vztahů totiž neexistuje "objektivní realita". To co rozhoduje, je nás subjektivní prožitek. Pozitivní iluze jen představují naší snahu vidět vztah a partnera v tom nejlepším světle.

Ačkoli je jednosduššíi dát dohromady pět smrtelných hříchů každého vztahu - urážky a ponižování jsou stejně bolestné pro každého - pokusili se profesionálové sepsat i několik konstruktivních bodů - jak zažít šťastné manželství:

  1. Koncentrovat se na řešitelné praktické problémy a nikoli na neřešitelné - nesnažit se změnit partnerovu osobnost
  2. Rozvíjet svou znalost o partnerovi
  3. Vytvořit si ve vztahů společný smysl
  4. Být realistický - neočekávat nemožné
  5. Ale že všeho nejdůležitější - vytvořit zcela jedinečnou společnou cestu růstu. Ke štěstí nestačí, že nás vztah je JEN v pořádku, potřebujeme, abysme neustále expandovali. Mnozí lidé začnou svou expanzi individuálně - v práci či volném čase. Partnerství je pro ne jen určitou základnou vlastního postupu. A takové schéma je i velmi rizikové. Společně cíle a překážky, společně neobvyklé zážitky a dobrodružství, společná nebezpečí, to je recept na šťastné manželství.

Podle článku Haralda Martensteina Logika lásky v prosincovém čísle časopisu Geo.

Názory k článku (4 názorů)
Více o tom mluvme Stáňa 18.12.2002 10:14
Pochopení Martina, Honzík 3 roky 20.12.2002 7:17
*Re: Pochopení Táňa 2děti 22.9.2005 14:20
Zuzano, kde v Texasu zijes? Nina MArcusen 4.8.2007 22:8




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.