tisk-hlavicka

Nuda zabíjí

29.11.2002 Psychologie Dnes

Nekonečná nuda, kterou představuje například práce u běžícího pásu, je pro člověka větším nebezpečím než jeden stres za druhým, který leckdo zažívá ve své kanceláři.

Pracovníci, kteří při své práci nemohou nic ovlivnit a neprovádějí žádná rozhodování, mají o 43–50 % vyšší pravděpodobnost úmrtí během 5–10 let ve srovnání s lidmi, kteří mají vysoce stresovou práci a značnou zodpovědnost. Vyplývá to z nového výzkumu, o němž informuje časopis Psychosomatic Medicine (May/June).

Vědci z University of Texas (School of Public Health) provedli svou studii na 25 000 osobách, které byly zaměstnány minimálně po dobu tří let. Výzkumná data byla shromažďována jednou ročně v letech 1968 až 1991.

Zaměstnání, které od člověka příliš nevyžaduje a nedává mu možnost činit jakákoliv rozhodnutí, vede často k odcizení a k rizikovým způsobům chování. To vede u těchto lidí následně k vyšší úmrtnosti. Podle autorů studie jsou možnost ovlivňovat chod věcí během pracovního procesu a hodnota samotné práce rovněž podstatnými faktory úmrtnosti.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.