tisk-hlavicka

Kdy začínají děti vědět, že myšlenky jsou volné jako ptáci...?

12.11.2002 Souradová Věra

Clarisska se na mne před několika dny koukla taky takovým tím pohledem a řekla: "Nevíš maminko! Já mám ty myšlenky v hlavičce schovaný a ony si dělaj, co chtěj!.."

Jak tak Magda napsala pod fotku s Terinkou "její myšlenkový pochod", vyvolá ve mne vzpomínku, kterou si za takový komentář zaslouží... Mimo verše, který jsem už na stránkách Rodiny jednou citovala od Chalila Dzibrana....že ani ve snu nemůžete vstoupit do jejich duše, neboť jejich duše sídlí v domě zítřka…

Ale ano, já taky vím, že v tomhe věku máme ještě děti přečtené a obvykle víme, co si myslí. Ale někdy se do našich úsudku také promítá naše minulost a zkušenost, naše obavy a strachy, naše prohrané, či vyhrané boje...a mnoho jiných věci. A můžeme být i nespravedliví.

A tak jednou, když jsme na sebe koukali s dcerou Leou tak, jak to Magda přesně popisuje, a když jsem ji vmetla do tváře okřídlenou větu: "Já dobře vím, co si myslíš!" Podívala se na mne tím laním pohledem, který dovedou jen krásné a bojovné dcery a řekla tiše, skoro něžně: "Nevíš maminko!!! ..Die Gedanken sind frei... "a zazpívala zbytek té krásné svobody milovné písně, která se zrodila na konci 19. století..... Německý proto, že jsme v té době žili v Německu...Pro neznalce němčiny ...Je to o myšlenkách, které jsou volné, svobodné...A nikdo je nemůže chytit, ani zavřít, zastřelit je, ani jimi vládnout...

Velmi dlouho jsem potom tu okřídlenou větu nepoužila, ani v hádkách s mým milým mužem. A když mi ujede, hned mi zazní v hlavě ta krásná melodie... Podotýkám že Lejcince tenkrát bylo kolem 12 let...tedy klasická doba pro takovou moudrost.

Až zase nedávno mi to ujelo. Clarisska začíná mít taková ta první vzdorování samostatného školáka. A šidí, nebo se o to vlastně pokouší, protože ji zatím taky mám přečtenou. Napsali jste o tom celé litanie. Už jsem ji to mnohokrát vysvětlila, že ji to neprojde, že VÍM...

A tak se na mne před několika dny koukla taky takovým tím pohledem a řekla: "Nevíš maminko! Já mám ty myšlenky v hlavičce schovaný a ony si dělaj, co chtěj!.." Nechtělo se mi věřit vlastním uším! To jsou přímo slova básníkova! Clarissce je teprve 6! Že by ty děti dneska rychleji zrály? Tak si asi zase dám nějakou dobu pozor... Pro jistotu jsem ji naučila písničku zpívat, aby to bylo v rodinných tradicích. Krásně komolí slovo Gedanken a zcela jejím předvedením nadchla mou přítelkyni Edignu, která ač původem německá učitelka z rodiny hudebníků, málem na tu krásnou píseň zapomněla.

PS: Pro milovníky starých písní. Když jsem na internetu hledala text, abych se přesvědčila, zda mě paměť neklame a zda jej vykládám správně, nasšla jsem cédéčka v provedení folkových zpěváků pod názvem: Nebezpečné písně, ve zpracování klasickém, dětský i mužský sbor v souboru Evropa zpívá a dokonce ve zpracování Gustava Mahlera, kde má podtitulek:L ied des Vervolgten im Turm… A na jednom z obalu mají tenhle krásný obrázek. Že by i myšlenky a sny mých holčiček takhle lítaly?


Vezen se svymi volnymi myslenkami...

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.