tisk-hlavicka

Tipy jak učit leváka

9.9.2002 Portál 3 názory

Pro začátek je dobré v nich podněcovat zájem o levorukost. Děti se učí dychtivě a je pravda, že leváci vynikají na mnoha důležitých polích.

Některé děti jsou menší než jiné; jiné jsou hubenější. Některé děti mají problémy s vyslovováním některých hlásek a jiné mají pihy a zrzavé vlasy. Ať už je to cokoli, co staví vaše dítě mimo, je důležité dát mu pocit hrdosti, vědomí, že odlišnost je dobrá věc.

V tomto směru se levoruké děti nijak neliší od ostatních. Velmi často nechápou, proč dělají věci jinak než ti okolo nich. Je na vás, abyste jim vysvětlili, oč jde, a postavili to do pozitivního světla.

Pro začátek je dobré v nich podněcovat zájem o levorukost. To by neměl být příliš těžký úkol. Děti se učí dychtivě a je pravda, že leváci vynikají na mnoha důležitých polích. Vyprávějte svému levákovi o slavných levácích ve sportu, hudbě, zábavě, vědě, politice a ve výtvarném umění - seznamy jejich jmen zakončují většinu kapitol této knížky. Pokud budete své dítě podporovat a vést, naučí se myslet na sebe jako na něco zvláštního a začne pociťovat hrdost, kterou by měly cítit všechny děti.

Tipy a techniky povzbuzování

Ať už jde o problémy se sluchem, zrakem, nebo problémy při práci ve školní lavici, děti mají své zvláštní potřeby. Tyto děti mohou potřebovat trochu zvláštní podpory a vedení, ale v žádném případě to není to jediné, co potřebují. Stejně zásadní je, že se učí, kdy, jak a koho mají požádat o pomoc. Děti by měly chápat, že je v pořádku, když požadují od svých učitelů a vychovatelek odlišné stolky, lepší umístění ve třídě nebo vhodnější nástroje, aby se ve škole cítily jako doma.

Kupte některé základní nástroje, vyrobené speciálně pro leváky, jako jsou nůžky, pravítka, hodinky, a třeba i baseballové rukavice, pokud vaše dítě hraje rádo baseball.

Dejte svému dítěti jasně najevo, že je naprosto normální, když používá k danému úkolu jinou ruku než vy. Pomozte mu pochopit, že je v pořádku, když píše levou a další úkoly vykonává pravou rukou, pokud mu to tak vyhovuje. A co je nejdůležitější, učte své dítě důvěřovat vlastním instinktům.

Pokud je váš levák náhodou neobratný nebo nekoordinovaný, nemusí tu být vůbec žádná spojitost mezi nešikovností a leváctvím. Znám hodně nešikovných praváků, ale nikdo z toho nevyvozuje, že je nějaký vztah mezi jejich stranovou preferencí a neobratností. Vždycky se zaměřujte spíše na zvláštní talenty dítěte než na trable, které prožívá.

A konečně, nepodceňujte důležitost přiměřených nástrojů a výbavy. Relativně malá investice do per pro leváky, tužek, násadek, pravítek, bloků a stolků může pro vašeho leváka znamenat významnou pomoc.

Mnoho rodičů-praváků předpokládá, že se jejich dítě-levák naučí dělat všechno stejným způsobem jako oni sami. Všechny děti však nejsou stejné. Mohou si být rovny, ale velmi se od sebe vzájemně liší. Leváci jsou už sami od sebe odlišní od praváků - ne lepší nebo horší - ale jistě odlišní. Faktem je, že levoruké dítě, které pozoruje pravorukého rodiče nebo učitele, může vidět některé věci opačně.

Až budete své dítě učit takové prosté dovednosti a úkony, jako je zavazování tkaniček nebo používání vidličky, obraťte se k němu obličejem. Tímto způsobem vás bude moci snadno kopírovat.

Mozek leváků navíc někdy funguje jinak než mozek jejich pravorukých protějšků.

Pokud se rodič-pravák snaží učit dítě-leváka psát tak, že svou pravou rukou chytí jeho levou a vede ji, asi budou postupovat dost pomalu, anebo taky nemusí postupovat vůbec. Pokud nejste opravdu zvlášť výjimečně trpěliví, s největší pravděpodobností vám i dítěti tento přístup přinese jen frustraci. Pamatujte, že vaše dítě je individualita a že se jako levák liší.

S trochou přizpůsobivosti však váš život může být snadnější a daleko méně frustrující - jak pro dítě, tak pro vás. Například při výuce psaní či zavazování tkaniček můžete využít nějakého leváka z rodiny nebo levorukého přítele.

Jsem levák, ale moje dcera je převážně pravák. Zdá se mi smysluplnější, když ji některé jemné motorické dovednosti učí můj pravoruký manžel, než abych se o to snažila já, když nesdílím její stranovou orientaci. Pokud není při ruce žádný levák, můžete se pokusit učit své dítě s využitím levé ruky, nebo se v takovém případě, jako je zavazování tkaniček, posadit naproti dítěti, aby mohlo kopírovat vaše pohyby. Děti jsou skvělými a horlivými pozorovateli. Milují učení, a když jim to patřičně usnadníte, budou se nejspíš učit rychle.

Je tu také problém košil a blůz, které se rychle umažou od pastelek, tužek, inkoustu a fixů. Pokud si už děti umějí vykasat rukávy, problém se samozřejmě zmenší, ale když paže následuje psací nástroj po papíru, nakonec se jim stejně část inkoustu dostane na ruce. Jako rodiče bychom se měli co nejvíce snažit zmenšit nepříjemné pocity z problémů, které nemůžeme ovlivnit.

Zdá se, že největší zmatek vzbuzuje v rodičích situace, kdy se děti rozhodnou řešit některé úkoly levou a jiné pravou rukou. Například mnozí rodiče, kteří si vůbec nedělají hlavu s tím, že jejich dítě drží tužku levou rukou, vypadají vyděšeně a ustaraně, dává-li stejné dítě při řezání dříví nebo házení míče přednost pravé ruce.

Praváci jsou ve většině činností "zásadními" praváky, zatímco u leváků je větší pravděpodobnost, že budou smíšenými typy. Mnoho rodičů to sice může plést, ale takové chování je naprosto přirozené a nemělo by se mu nijak bránit. V jistém smyslu by tento způsob pružnosti mohl být nazírán jako talent - více o tom v kapitole deset.

Pro nás z toho plyne poučení, že bychom měli dovolit svému dítěti růst a rozvíjet se tak přirozeně, jak je to jen možné. Děti jsou velmi učenlivé a potřebný pokrok přichází jaksi "sám od sebe". Postačí, když vy dodáte své vedení, podporu a lásku.

(ukázka z knihy Leváci a jejich výchova, nakladatelství Portál, 2002. Knihu si koupíte zde)

Názory k článku (3 názorů)
Moje zkusenost levaka Jana 10.9.2002 22:23
Též zkušenost Aja, 2 děti 11.9.2002 10:56
*Primlouvam se za publikovani kapitoly ... Iva, holcicka 18.9.2002 14:56
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.