tisk-hlavicka

Do knihovny se spacákem

12.7.2002 Souradová Věra 1 názor

Už jsem se vám jednou vyznala z lásky k naší městské knihovně v Carlsbadu. Není jí 155 jako té pražské, ale života v ní je za několik běžných knihoven kdekoliv v Evropě.

Je to místo nejen pro vzdělávání, ale slouží i setkávání, zábavě, tvořivé práci a je v ní spousta legrace. Dokonce se v ní dá i přespat ve spacáku, ale o tom až o kousek dál.

Letos v létě jako každý rok v ní probíhá program pro malé čtenáře, jehož úkolem je podnítit v nich touhu číst, vyprávět si o knížkách, stát se vášnivým čtenářem. Podobný program na podporu čtenářských zájmu probíhá v knihovnách po celé Americe. Za přímé podpory Bílého domu, aby se tak řeklo, protože vzdělávání je v posledních letech programem všech politických stran. Současná paní presidentová si jako bývalá učitelka na práci dětmi zvlášť zakládá.


Pyzamova party v knihovne. Jakysi predstupen prespavani jake bude letos v lete. Vsichni prijdou v pyzamech. Pani knihovnice, deti, maminky, kdyz chteji...se svymi polstarky, deckami ci zviratky na spani... Zazpivaji si, zahraji hry, poslechnou pohadku a pak jedou domu. Kdyz v aute usnou, uz je maminka nemusi prevlekat...

Děti, které se do programu v knihovně přihlásí, dostanou list, do kterého přečtené knihy zapisují a vždycky, když jdou přečtené knížky vracet, vyberou si některou, o které si chtějí popovídat. Sednou si pak v knihovně s někým z dobrovolníků, kteří v knihovně s programem pomáhají a povědí mu, o čem knížka byla, co se jim na ní nejvíc líbilo, kdo byl jejich nejmilejší hrdina a pod.

Přihlásit se mohou i úplně nejmenší čtenáři pětiletí, kteří se teprve chystají do americké předškoly, pokud už umějí trochu vyprávět. Knížky nemusí číst samy, mohou jim je číst rodiče nebo prarodiče či starší sourozenci…

Každý rok se programu zúčastní v naší knihovně kolem 1.000 dětí a přečtou na 12 000 knížek.

Takový obrovský program by samozřejmě nemohlo táhnout jen pár pracovníků dětského oddělní v knihovně. Už tak zvládají každý týden bohatý pogram, o kterém jsem vám už napsala.

Řeší se to, jako v Americe každá podobná akce, za pomoci dobrovolníků. Letos jich má naše knihovna 60. 50 starších děti, školáků vyšších ročníku, kteří pomáhají s malými dětmi a 10 dospělých.

Přijít do knihovny referovat můžete prakticky každý den v týdnu. Dokonce i v sobotu a v neděli, to je pro ty rodiče, kteří pracují. Můžete přijít sami i ve skupinách (některé letní “tábory”), o kterých jsem psala, mají jeden den na programu knihovnu.

Za každý takový referát dostanou děti nějaký malý dárek. Hračku, poukázku na jídlo do Mc Donalda nebo na pizzu, vstupenku do musea a podobné odměny věnované místními podniky a organizacemi. Jejich čtenářské lístky se také každý týden losují a děti mohou vyhrát velmi pěkně knižní ceny, počítačové hry, výchovné hráčky. Na konci programu dostanou všichni účastníci pěkně čtenářské tričko.


Jeste jedna pyzamova. Clarisska s sebou mela Blue, pejska z pupularniho televizniho serialu. Vsimnete si backurek pani knihovnice...

I v naší knihovně je třeba se chovat tiše a ohleduplně k ostatním čtenářům. A děti to vědí. Ale v dětském oddělení to bývá i trochu jinak. Jsou tam hračky na pomazlení, hodné tety se kterými i můžete zazpívat i zatancovat.

K letnímu programu patří také promítání dětských filmů, čtení pohádek a divadlo. Jednu sobotu mohou děti s rodiči dokonce v knihovně přespat. Nejdřív si mohou v knihovně hrát, malovat, podívají se na film, budou hrát hry, pak dostanou svačinu, aby nešly o hladu spát a ráno dokonce bude společná snídaně. A ne jen tak ledajaká. Jako u Pipi Punčochaé s hromadou lívanců… Není tedy divu, že carlsbadske děti dyndají na rodičích, kdy už zas půjdeme do knihovny.


Tohle je taky z knihovny, i kdyz to tak na prvni pohled nevypada. Ze zahrady patrici k detskemu oddeleni. Tentokrat z velikonocniho hledani vajicek.

Názory k článku (1 názorů)
Knihovny Lucie, dcera Tinka 12.7.2002 11:2
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.