tisk-hlavicka

Kočka nebo myš aneb Jak stárnout

14.5.2002 Mailem poslala Simča 1 názor

Šedivění je jev tak obecný, že se mu snad vyhne pouze ten, kdo v mladistvém věku přijde o vlasy.

Proto jsem kdysi dávno, nad jakousi zvlášť zapeklitou uzávěrkou, nevzrušeně sdělila své starší spolupracovnici: " Šedivím!" "To bývá," odpověděla mi stejně nevzrušeně. "Teď přijde na to jestli zešedivíš jako kočka nebo jako myš." Tenkrát jaksi nebyl čas tu moudrost rozebírat, takže mi její význam dochází až po letech, když se začínám zabydlovat ve "slunném podzimu života", jak se tak pro útěchu říkává. Rozhlížím se kolem sebe a vidím, že některé ženy opravdu zešedivěly jako myšky - uchýlily se do tmavého koutku, jakoby se styděly za to, že pětatřicet let poctivě pracovaly, případně vychovaly X dětí, nebo snad za to, že nemohou plnou parou pracovat dalších pětatřicet let, případně vychovat dalších X dětí.

Jiné ženy však zešedivěly jako kočky - sečetly léta své poctivé služby a usoudily, že si zaslouží měkký polštářek na klidném místě - ne v popředí, ale zase ne moc v ústraní. Bez okolků se na něm usadily a předou. Najde-li se občas ruka, která je pohladí, přijmou to důstojně, najde-li se však ruka, která jim jde proti srsti, uvážlivě a rovněž důstojně seknou drápkem.

Že nevíte, jak se pozná, kdo jsou ty myšky a kdo kočky? Pak nezbývá než uvést pár příkladů.

Myška má svátek. Přinášejí jí dárky a ona kvílí: To já nevynosím, na takovou parádu jsem moc stará, do smrti už to neroztrhám a do hrobu si to nevezmu, proč si děláte škodu?" Dárci odcházejí pohřebně naladěni a příště mrští po myšce bačkorami a šátkem z výprodeje.

Přinášejí dárky kočce - přijímá je důstojně a vlídně, závěrem pak s velkou dávkou taktu, ale srozumitelně dárcům naznačí, že jí dochází rtěnka a pleťové tonikum. Ti pak odcházejí s vědomím, že se částečně zavděčili a k příštímu významnému datu si poznačí do kalendáře: MÁMĚ KOSMETIKU. Ale pozor - šedé kočky se líčí decentně!

Myška dotrhá kabátek a plaše vklouzne do obchodního domu, aby zjistila, že pláště pro občanky v produktivním věku nejsou na skladě. Navíc se jí z tak zvaných "cenových relací" zatmí před očima. Odchází s nepořízenou a trudí se myšlenkou, že se letos zase nezbaví olysalého myšího kožíšku. Kočka, která se ocitla ve stejné situaci promluví s prodavačkou, pohrdne nabízenou Knihou stížností a vpadne přímo k vedoucímu oddělení. Sdělí mu stručně, co si myslí o sortimentu, kterým dal naplnit regály a svou řeč zakončí otázkou: "Myslíte si mladý muži, že se jako důchodce budete šatit v salonu ADAM?" Takto proškolený hospodářský pracovník ji ujistí, že vhodné pláště budou, i kdyby je měl ušít sám. Ale pozor - šedé kočky si nestěžují pro každou maličkost a při důležitých debatách neohrožují protistranu deštníkem!

Od příkladů všednodenních přejděme k příkladům výjimečným až drastickým.

Myšce se přitížilo - volají k ní rychlou lékařskou pomoc. "Jenom jim neříkejte, že už je mi pětašedesát, oni ke starým lidem vůbec nejezdí!" (Zdravotnický horor, který obdivuhodnou vytrvalostí koluje v lidu.) Přitížilo se kočce, i k ní volají pomoc. "Hlavně jim řekněte, že už je mi pětašedesát, nemám věk na dlouhé čekání, tak ať jsou tu brzo!" Ale pozor - šedé kočky pokud možno nestůňou a stůňou-li, pak zásadně nesekýrují ošetřující personál a příbuzenstvo!

Nejnápadněji vynikne rozdíl mezi oběma skupinami, jsou-li s určitou životní realitou konfrontovány současně. Jako tuhle - v našem městě nastoupila večer do tramvaje skupina žen pokročilého věku - ony snad byly dokonce staré!

Možná, že jeli z kina nebo z Klubu důchodců. Místa k sezení byla obsazena mladíky, kteří neměli v úmyslu vyskakovat ze sedadel jako rosničky. Ba právě naopak! Jeden z nich zabasoval: "Kde se ty baby pořád berou? Ať jedeš kam chceš, pořád je jich plná tramvaj. A ještě se vozí zadarmo!" Myšky se schoulí do koutečka a, jak praví básník, staly se menšími a ještě menšími - to je dneska mládež! Byla však mezi nimi i jedna kočka, ta se na vratkých nožkách udatně odebrala k ústnatému mládenci a řekla mu: "Jestlipak víte, odkud jedeme? Z karáte! - (opravdu řekla karáte s dlouhým "á".) - Máte štěstí, že jsme měly teprve první lekci!" "Dala ti to vole!" řekli druhové toho hubatého a začali se liknavě zvedat ze svých míst. "Pojďte si sednout, holky!" pokynula kočka myškám.

Tak, tak, jen si pojďte, holky, sednout na svůj polštářek, pokud jste si jej poctivě zasloužily a pokud na něm libozvučně předete a nevrčíte až strach.

A vy, mladé, co jste objevily teprve první šedinku, už si dobře rozmýšlejte, jak hodláte zešedivět.

Nemáte ponětí, jak ten čas letí...

Jde o článek z Vlasty, který vyšel asi tak před 18-20 lety.

Názory k článku (1 názorů)
Kočka a myš Iva Nováková 16.3.2004 12:25
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.