tisk-hlavicka

Deprese matky a ranný vývoj dítěte

19.3.2002 Psychologie Dnes

Vyšší příjem rodiny pravděpodobně kompenzuje obtíže ve vývoji nejmenších dětí, jejichž matky trpí depresí.

Tento vliv je však jiný u dívek a u chlapců. Studie uveřejněná v časopise Child Development (listopad/prosinec 2001) také potvrdila, že chronická deprese matky má na raný vývoj dítěte větší vliv než krátkodobá depresivní epizoda.

Starší výzkumy prokazovaly, že deprese matky a chudoba mají negativní vliv na malé děti – zpomalují jejich kognitivní vývoj a způsobují pozdější poruchy chování.

Tato studie dokazuje, že dívky a chlapci z chudých rodin s depresivními matkami mají opožděný kognitivní a motorický vývoj. Negativní vliv deprese matky byl obecně nižší v rodinách ze středních vrstev, uvádí hlavní autor studie Stephen M. Petterson z University of Virginia’s Southeastern Rural Mental Health Research Center.

Studie je založena na údajích o 7677 párech matka–dítě, získaných v roce narození dítěte (1988) a ve věku 3 let (v roce 1991). Deprese byla zjištěna relativně často u chudých matek (u 24 %), u ostatních pouze ve 14 % případů.

V rodinách, jejichž příjem byl pod hranicí chudoby, měly děti signifikantně více vývojových a behaviorálních problémů, když byly jejich matky depresivní. Naopak v rodinách patřících svými příjmy do střední vrstvy neměly děti depresivních matek signifikantně více vývojových obtíží než jejich vrstevníci z bohatých rodin.

„Deprese matky a chudoba ohrožuje vývoj velmi malých chlapců a dívek. Do jisté míry lze zároveň říci, že bohatství kompenzuje škodlivé následky deprese,“ uvádí Petterson. Platí to však pravděpodobně pouze v případech středně těžké deprese. Těžká deprese má negativní vliv na vývoj dětí prakticky vždy.

Ve skupině bohatých rodin bylo zjištěno, že dívky, jejichž matky trpí středně těžkou depresí, měly signifikantně nižší skóry v testech kognitivních schopností ve srovnání s dcerami nedepresivních matek.

Autoři rovněž prokázali, že život pod hranicí chudoby má větší vliv na kognitivní vývoj než na vývoj motorický.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.