tisk-hlavicka

O tom, jak otevřít svět dítěti, ale i sobě

5.3.2002 Souradová Věra 1 názor

Už jsem se vám jednou zmiňovala o Clarissčině učitelce Angele (když jsem psala o moderních tatíncích).

Angela vede kurs, který se jmenuje: Malí objevitelé, dobrodružství pro batolata, předškoláky a rodiče. Je určen pro malé zvědavce, kteří rádi malují, plácají z plastelíny, zajímají se o zahradničení, zvířata a přírodovědu. Rozšiřuje dětský obzor celou řadou výtvarných a "výzkumných" projektů, které byste si sami asi nevymysleli, jsou často víc než neobvyklé. Učí je poznávat svět kolem sebe nezvyklými cestami. Chodily jsme na kurs do rekreačního centra v jednom z našich carlsbadských parků. Každý z nich má bohatý program pro všechny věkové kategorie. Sporty, jazyky, tanec, vaření, co vás jen napadne.


Tady je Angelina visitka. Jak si můžete všimnout pod jejím jménem, které skutečně zní Angle Maria ESTRADA, že je majitelkou a firmy a učitelkou v jedné osobě.

Angela učí v několika z nich a také v YMCA, v některých mateřských centrech, když si ji pozvou. Můžete si ji také objednat na narozeniny svého dítěte a ona vám udělá vynikající výtvarné či dobrodružné odpoledne. Její přítelkyně Lisa zase učí batolata a předškolní děti zpívat, hrát na jednoduché hudební nástroje, řádit v rytmu hudby. Obě jsou vystudované učitelky mateřské školy. Obě jsou dokonce Mgr., v oboru výchovy jedna, a druhá v dětské psychologii. Při takové kvalifikaci se jim nechtělo pracovat v nějaké mateřské škole za malý plat a za velmi těžkých podmínek, jak to tu chodí. Tak se postavily na vlastní nohy. Otevřely si takříkajíc svůj podnik. Ten Angelin se jmenuje A LITTLE ARTIST, její vizitku vám posílám. Lisa učí doma a v některých mateřských školách hudbu a hru na klavír. Do některých rodin s sebou může vzít i svou malou dcerušku.


Tohle je ona při chvilce klidu, kdy hraje si hraje s dětmi, zpívá nebo čte pohádky.

Protože to obě dělají moc dobře, jsou jejich kursy velmi rychle vyprodané, mohly by jich otevřít mnohem víc, kdyby měly čas. To víte, že maminky si řeknou, jaké to bylo a kvalita musí být.

Clarisska už je teď v předškole, ale pořád ještě obě čerpáme z nápadů, které jsme se u Angely v kursu naučily. Nebojíme se "umělecky experimentovat" a používat různé nářadí na malování, jako kuchyňské náčiní, obnošené botičky či rýži nebo barevné nudle. Víme hodně o zdejší přírodě, nebojíme se ani hadů ani štírů a Clarissčinu tvořivost a nápaditost, rozvinutou v Angeliných kursech, si paní učitelka ve škole nemůže vynachválit.


Clarisska maluje nafukovacími balónky. Malovali jsme, nebo lépe razítkovali jsme i dětskými botičkami, houbami na nádobí, plácačkami na mouchy a spoustou jiných věci.

Od Lisy se zase naučila udělat hudební nástroj z kde čeho a umí všechny nejznámější dětské americké písničky nejen zazpívat, ale i vyjádřit pohybově, a udělat si k nim doprovod.

Píšu vám o tom všem proto, že si myslím, že mimo mateřská centra je tohle taky vynikající způsob, jak vypadnout z domova "do světa". Naučí se něco nejen dítě, ale i vy. Seznámíte se s dalšími maminkami. Dítě se naučí hrát si s jinými dětmi, poslouchat někoho jiného než vás. Pro mě v cizí zemi třeba ty písničky a říkanky byly velmi důležité. Jsou součástí dětského života víc než cokoliv jiného a je důležité umět je.


Koupání miminek v Angelině třídě. Také jsme malovali na tu bílou zeď za Clarisskou vodou. Štětci i stříkacími lahvemi. Křídou na zem. Sypali zrní ptákům, hladily pouštní ještěrky, sázeli slunečnice....Zkrátka bylo to moc fajn. Nehchcete to také zkusit?

Je to ale také výborný nápad, jak najít zaměstnání na "volné noze", které vás uspokojuje a dává vám hodně tvůrčí svobody. U nás zatím není zvykem, aby si školka najímala na speciální programy speciální učitele. Jen na tento program, na smlouvu. Rodiče pak tenhle program navíc platí zvlášť. Nebo na něj přispívá rodičovské sdružení. Tady je to běžné a tak o práci tyhle šikovné učitelky nemají nouzi. Může to být gymnastika, hudba nebo i jiné věci. Třeba loutkové divadlo.


Děti loví barevné obrázky. V pozadí se na sušáků na prádlo suší naše umělecká díla.

Zvou si je i různá mateřská centra nebo skupiny maminek. Je to jedna z možností, jak otevřít malému dítěti a sobě svět. Zvláště, když jste se někam přestěhovaly a nemáte v místě kamarádky, se kterými byste se mohly setkávat. Také naše mateřská centra mohou angažovat ať už na placené, či dobrovolné bázi učitelky hudby, tance či výtvarné výchovy, aby čas v centru nebyl pro děti "jen hraním". Některá paní učitelka na mateřské by tak mohla pokračovat ve své práci. Potěšila by tak sebe i ostatní maminky. Můžete se nechat inspirovat některými Angelinými nápady.

Názory k článku (1 názorů)
Nevím, nevím.... Simča, dcery *1988 a 1997 28.2.2002 22:53




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.