tisk-hlavicka

Proč jsou miminka tak hezká?

19.2.2002 Mailem poslala Lída 2 názory

Když se dítě zabydlí ve svém novém domově, má jednu hlavní starost - upoutat na sebe pozornost.

Když se dítě zabydlí ve svém novém domově, má jednu hlavní starost - upoutat na sebe pozornost. Protože se nemůže držet matčiny srsti jako šimpanzí mládě, usiluje o její blízkost všemožnými prostředky. Výbuchem pláče ji může donutit, aby k němu běžela, ale když je u něj a utišuje ho, musí ji přimět, aby u něj zůstala. Z hlediska dítěte by bylo ideální, kdyby od něj nikdy neodešla a byla s ním stále ve styku. Člověčí matky však mají mnoho práce a na rozdíl od šimpanzích matek musejí často plnit povinnosti, které jim znemožňují zůstat u dítěte. A tak dítě neustále vede boj o upoutání matčiny pozornosti.

Jeho nejsilnější zbraní je lidský úsměv, výraz obličeje, jemuž rodiče neodolají, protože je naplňuje štěstím a udržuje je v blízkosti dítěte. Významná je také podoba dětské hlavy. Na rodiče velmi působí její vzhled, daný několika hlavními prvky:

1. velké, kulaté oči s velkými zorničkami,

2. velké, vypouklé čelo,

3. baculaté tváře s okrouhlou linií brady,

4. hladký obličej s malým, tupým nosíkem,

5. jemná, hebká pokožka.

Všechny tyto vlastnosti na rodiče silně působí. Vedou k tomu, že matka a otec chtějí zůstat u dítěte, zvednout ho, hladit ho, líbat ho, mluvit na něj a mazlit se s ním. To všechno vyvolává u dítěte pocit bezpečí a jistoty. Pouto mezi rodičem a dítětem se tak ještě upevňuje.

Dětské kouzlo je tak silné, že ho mohou využívat ilustrátoři, usilující o získání našeho zájmu o své postavičky. Všimněte si tváří na populárních kreslených obrázcích od Mickey Mouse až po Bugs Bunnyho a zjistíte, že se na nich volně uplatňuje oněch pět dětských rysů a že kulaté, hladké tváře jsou normou.

Názory k článku (2 názorů)
ano,tak to je a ne jinak Mila 6.12.2004 19:13
*Re: ano,tak to je a ne jinak Veronika, klučina 14m. 30.12.2005 22:36
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.