tisk-hlavicka

Sv. Valentýn

14.2.2002 Souradová Věra 2 názory

Svátek Sv. Valentina je jako MDŽ zažertovala si moje kamarádka Eva...

Ale kdepak Evulko, kam se takové MDŽ na Sv.Valentynka hrabe. Je to nejsladší (v původním i přeneseném smyslu), nejkýčovitější, nejsentimentálnější a u mladých lidí asi nejoblíbenější za všech svátků, které se tu slaví. Není to svátek ve smyslu pracovního volna. Ale za to o to svátkovatější...

Zmínila jsem se vám už hned po vánocích, že obchod nasadí Valentýnka, jen co vyprodá vánoční zboží. Je to skutečný tržní trhák. Hlavně cukráři a zlatníci mají největší obrat v roce. Není totiž většího hříchu v americkém manželství, než zapomenout na sladký, květinový či jiný dárek pro manželku v tenhle pro milující se páry svatý den. Jen v tom se podoba MDŽ a hříchu nedát kytku.

Ale dárky dávají i ženy mužům, dávají se mezi přáteli, spolupracovníky. Zkrátka je to příležitost říct všem, kdo vám je milý, že je máte rádi. Že jste šťastní, že jsou vám blízcí.

Oblíbenost dívek a kluků se měří tím, kolik dostali valentýnkových pohlednic od svých spolužáků. My jsme jich pro naše předškoláky museli každý vyrobit 19 (máme 20 žáčků ve třídě). A kdo na to nemá čas, má včas říct paní učitelce nebo třídním maminkám, abychom karty doplnily... nikdo nesmí přijít zkrátka....Tihle malí se musí učit, že se mají mít všichni rádi. V tom jsou Američané až dojemní.

Takových obřích rozměrů dosáhl svátek až v posledních desetiletích, ale slaví se v různých formách už od pradávna. Na počest Sv. Valentýna už velmi brzy po jeho předpokládané smrti ve 4. století. Jeho historie se jako i u jiných svátků proplétá s pohanskými slavnostmi v různých zemích. Hlavně je spojován s LUPERCALIEMI, slavnostmi plodnosti na počest JUNO (Héry), manželky JUPITERA (ZEUS), která byla ochranitelkou manželství. Svátek byl vždy spojen s květinovými dary, slavívala se v polovině února. Legenda o Sv. Valentýnovi, který oddával mladé páry přes zákaz římských úřadů se hodila do toho rámce. Nejen nepřátele křesťanství, i konzervativní kruhy v katolické církví se po staletí snažily vyvrátit legendu o jeho existenci, nebo alespoň přinejmenším jeho mučednictví, ale to nikdy nic neubralo na oblíbenosti tohoto svátku. Víc než o jiných legendách o ní platí, že legendy nemusejí být zcela pravdivé, musejí být jen živé, životaschopné. A na to si opravdu svátek Sv. Valentýna nemůže stěžovat, že by nebyl.

K jeho symbolům patří sladkosti, srdce, rudé k polibku nastavené rty a CHERUBIN CUPID. Odborníci a znalci "andelologie" (úkolů, které andělům náležejí) ať se nediví. V Evropě úkol střílet šípy lásky do srdci zamilovaných náleží pohanskému bohů Amorovi (synovi už zmiňované bohyně JUNO). Který tak činí v průběhu celého roku. To ale přece nejde na Sv. Valentýna (nějaký pohanský bůžek): V Americe na Sv. Valentýnka lítá CHERUBIN CUPID tedy křesťanské stvoření.

Pro nezasvěcené CHERUBINI patří vedle SERAFINU k nejvýše postaveným andělům, kteří stojí božskému trůnu nejblíže a rozhodně nepatříi k jejich úkolům plést se do bezprostředně do lidských osudů a lásek. To spadá spíš do úkolů andělů strážných... Ani popis CHERUBINU pocházející z 8. století, jako bytosti s křídly posetými očima a čtyřmi hlavami jednou lidskou a třemi zvířecími, jaksi neodpovídá jeho zpodobněni boubelateho dítka, který nám s Clarisskou svítí na počest svátku za oknem.

Víte, kdo je pokládán za prvního odesílatele valentýnskych psaníček (mimo jedné Varianty samotného Sv. Valentýna, který měl své poslední psaní před popravou adresované milované slepé dceři žalářníka podepsat: Tvůj Valentýn). Sám Karel, Vévoda Orleánský, který v roce 1415 ze svého žaláře v Londýnské TOWER po bitvě u Azincourtu, psal dlouhá léta milostná psaní své ženě do Francie.

Svátek Sv. Valentýna se slaví po celé Evropě. Slavíval se i Čechách a pro své Sv. byl později vyhoštěn. Teď se zase vrací. K jeho oblíbenosti v Americe určitě přispívá to, že jej právě pro propletenost jeho tradic mohou slavit všichni.

Je to podobně jako u Santy. Legenda o lásce, o smyslu manželského slibu, je pro všechny. Mohou jej slavit všichni zamilovaní, všichni přátelé a kdo se mají rádi bez ohledu na svůj původ či vyznání.

Tak my vám s Clarisskou také do rodiny jedno srdíčko posíláme, abyste věděli, že na vás myslíme.

Názory k článku (2 názorů)
Skvělý článek :-)))))) klokanrobin 15.2.2002 16:44
Fuuuuuuuuuj blabla 30.11.2005 19:2
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.