tisk-hlavicka

Jak se žije dětem zaměstnaných matek?

28.6.1999 Psychologie Dnes

Výzkumy, podle nichž nejsou děti negativně ovlivňovány tím, že jejich matky pracují mimo domov, mívají značnou publicitu. Právě to totiž mnoho rodin chce slyšet.

Výzkum na toto téma byl publikován v březnovém čísle časopisu Developmental Psychology. Elizabeth Harveyová (University of Massachussetts) zkoumala, jak zaměstnání matky během prvních tří let života dítěte ovlivňuje jeho vývoj. Harveyová použila data shromážděná v rámci Národního longitudinálního průzkumu, v jehož rámci bylo v USA od roku 1979 každoročně dotazováno 12 600 lidí mezi 14 a 22 lety. Od roku 1986 byly do výzkumu zahrnuty i děti žen ze zkoumaného vzorku.

Harveyová se zaměřila na čtyři proměnné: zda matka pracovala během prvních tří let života dítěte, jak dlouho po porodu začala pracovat, kolik hodin týdně pracovala a zda byla po nějakou dobu nezaměstnaná. Dále sledovala pět parametrů na straně dětí: poslušnost, behaviorální obtíže, kognitivní vývoj, sebehodnocení a školní výsledky.

Z výzkumu vyplývá, že děti matek, které během prvních tří let života dítěte pracovaly, se statisticky významně odlišují od dětí, jejichž matky během této doby nebyly zaměstnány.

Nicméně některé dílčí méně významné rozdíly se během času stíraly:

Děti ve věku 3 a 4 let, jejichž matky se vrátily do práce později, vykazovaly vyšší míru poslušnosti než stejně staré děti, jejichž matky začaly pracovat dříve. Tento rozdíl však téměř vymizel ve věku 5 – 6 let. Děti, jejichž matky pracovaly mnoho hodin týdně, měly o něco nižší skóry v testech slovní zásoby a horší školní prospěch. I tyto rozdíly se však postupem času snižovaly. -

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.