tisk-hlavicka

Český Mikuláš v Americe

5.12.2001 Souradová Věra 1 názor

Navštívil nás pravý český Mikuláš s čertem a andělem.

"Čeští přistěhovalci přispěli vánočním tradicím amerického Jihozápadu svým vynikajícím jídlem, svými tanci a originální hudbou. Texasko-česká vánoční sezóna začíná oslavami Sv.Mikuláše 6.prosince. Podle české tradice se Sv. Mikuláš spouští z nebe po zlatem provaze provázen andělem a čertem..." vysvětluje zajímavá americká knížka Vánoce na americkém Jihozápadě. Je v ní i několik receptů a pěkně obrázky Čechů z texaského venkova.

My k Jihozápadu oficiálně nepatříme (mimo Texasu k němu patří Arizona, Nové Mexiko a Oklahoma). Celá Kalifornie je pro Američany Západní pobřeží....Ale vánoční tradice kolem San Diega mají stejný charakter jako ve jmenovaných státech. Předně jsou mnohem starší než na pobřeží východním, protože španělští p a d r e s, františkánští mniši, tu začali stavět své misie téměř o 100 let dříve než první poutníci připluli na pobřeží východní...

Už tenkrát se promíchaly zvyky místních Indiánů se zvyky Španělů. Později k nim něco přidali přistěhovalci že střední a východní Evropy a samozřejmě ona podivuhodná krásná země přimíchala sama mnohé kouzlo. Psala jsem vám o tom trošku loni.

Naše letošní vánoční sezóna s Clarisskou ale začala tak, jakoby chtěla potvrdit citovaný výrok. Navštívil nás český Mikuláš... Pravý český Mikuláš s čertem a andělem.

Tedy nejenom nás, ale hodně českých a slovenských dětiček, které žijí v okolí San Diega. Vidíte kolik jich je? Věřili byste, že jich je tolik?


Verili byste, ze je tolik ceskych a slovenskych deticek v okoli San Diega? Na nejzapadnejsim cipu Ameriky? Ja jsem to dosud taky netusila. O to vetsim potesenim pro mne je vam je predstavit...Nekteri odvazlivci Mikulasovi a zazpivali pisnicku nebo prednesli basnicku. Samozrejme ceskou!

Také jsem byla překvapena. Téměř všichni se navíc víceméně pravidelně setkávají při různých příležitostech. Noví jsme tam byli jenom my a ještě pár děti. To je onen "klub českých maminek", o kterém jsem se zmiňovala "z doslechu". A můžu vám s radostí oznámit, že jsou to moc přímá holky (některé z nich také nepatří zrovna k "mladým maminám"), obětavé, nadšené, které dělají pro děti a uchování pěkného jazyka a zvyku co mohou.

A jaký byl Mikuláš?

No přesně takový jaký má být. Dobrotivý, vznešený a moudrý. Čerta "držel pěkně v šachu", anděl byl ztělesněná krása a laskavost... Píše o tom velmi pěkně americký dětský psycholog Bruno Bettelheim, kterého jsou jako odborníka na Santu už jednou citovala.

Věnoval vysvětlení významu Mikuláše pro deskou duši celou kapitolu své knihy o výchově děti. Podtrhuje hlavně smysl celého dramatického predtaveni, které se v některých jihoněmeckých a našich českých krajích při návštěvě Mikuláše odehrává. Předně se při tom divadélku o dobru a zlu všichni dobře baví. (Jako u nás v San Diegu). Všichni jsou zároveň herci i diváci. Tohle malé drama zobrazuje, a aktivní účasti pomáhá i překonat, všechny ambivaletni pocity rodičů a špatné svědomí děti nad jejich "hříchy" nebo i jen pomyšlení na ne, v pobobě ztělesněné v postavě čerta, který hrozí potrestáním. Potom však zvítězí dobro a anděl rozdá dárky a sladké odměny, potrestání zůstává jen symbolickou hrozbou... Za účasti dospělých dostává dobro a zlo, které je v každém z nás, konkrétni podobu. Rodiče tím dětem ukazují, že mají i pro jejich špatně chvilky pochopení. To je pro rozvoj citových jistot dítěte velmi důležité. Dítě potřebuje vědět, že je milováno nejen pro své kladně stránky, ale že i jeho temné stránky, jeho hříchy budou akceptovány. Celý ten rituál nám připomíná, že děti nemohou být pořád jen hodné.


Hlavni protagoniste vecera. Uz se jiste nedivite jejich uspechu.


I Clarisska se certa trochu bala, ale andel se ji moc libil...

Tak přesně tak to bylo. Čert se čertil a brblal, ale Mikuláš ho vždycky pěkně zkrotil. Anděl byl andělský a dárků bylo požehnaně.

Obětavé organisátorky přidaly i maňáskové představení, zahrály si i děti. Zpívaly se koledy. Bylo to opravdu hezké zahájení vánoční sezóny. Téměř by mohlo být ilustraci k oné poučné knížce o amerických tradicích. Anebo o českých. To si můžete vybrat...

Názory k článku (1 názorů)
Mikulas!!!....ale tak daleko.... Renata, 2lety kluk 12.12.2001 18:7
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.