počítačové problémy- napadlo mě, že bych se s vámi mohla podělit o zkušenosti s tvorbou vlastních stránek."/>
tisk-hlavicka

Kterak i počítačoví ignoranti vytvoří vlastní stránky

21.11.2001 Sylvie 13 názorů

Když se na Rodině objevila nová diskusní rubrika počítačové problémy- napadlo mě, že bych se s vámi mohla podělit o zkušenosti s tvorbou vlastních stránek.

Hned na začátku bych chtěla poprosit Jirku, Mišku a další zkušené programátory, aby článek radši ani nečetli - hrozí jim, že by se z něho mohli osypat... :-) Já jsem totiž naprostý počítačový ignorant a právě sobě podobným bych chtěla poradit, jak si práci na svých stránkách mohou co nejvíce ulehčit.

Internet jsme si pořídili téměř současně s narozením našeho prvního děcka, takže jeho první stránky jsem tvořila ve chvíli, kdy jsem ani nebyla schopná si v síti najít to, co potřebuji... Použila jsem jeden z programů typu WYSIWYG - to znamená, že jsem stránky tvořila pomocí nástrojů, jako bych si dělala jakoukoli jinou prezentaci na počítači, a program si sám vygeneroval kód HTML. Mohlo by se to zdát jako nejjednodušší řešení, ale časem mi to přestalo vyhovovat. Jednak jsem měla pocit, že mé možnosti něco vytvořit jsou silně omezeny (ale to by se nejspíš dalo vyřešit výběrem vhodného programu, nevím), měla jsem problémy s aktualizací stránek (dnes už vím, v čem byla chyba, ale tehdy jsem na to nemohla přijít) a navíc mi připadalo nedůstojné používat program, za který jsem musela zaplatit.

Jednoho krásného dne jsem vyrazila do knihkupectví s úmyslem koupit si nějakou pořádnou „učebnici www“. Takových knížek je na našem trhu spousta, já si nakonec vybrala tu nejlevnější - „HTML - tvorba jednoduchých internetových stránek“ od Slavoje Píska. (Grada Publishing, s.r.o. 2001). Stála devadesát korun a svůj účel splnila. V parku na lavičce se spícím dítětem v kočárku jsem ji postupně celou přečetla. Nedalo mi to moc práce, je to útlá knížečka. Pomohla mi pochopit, jak je webová stránka členěná, jak se dělají odstavce a mění písmo, jak vložit do dokumentu seznam, hypertextový odkaz nebo obrázek, co to je rám či kaskádový styl, jak vytvořit tabulku a k čemu všemu se dá použít, nebo jak si udělat klikací mapu. Ale hlavně jsem pochopila dvě věci - za prvé, že znalost HTML je nedostatečná pro stránky, jaké si představuji a za druhé že to množství různých značek si se svým jazykovým netalentem stejně nemůžu zapamatovat.

Opět jsem navštívila knihkupectví a vrátila se s knihou „JavaScript - programujeme internetové aplikace“ od Rastislava Škultétyho (Computer Press 2001). Ta už byla o stovku dražší a podstatně tlustší a vlastně jsem ji ani nepřečetla, přesto mi hodně pomohla. Je členěná na tři části - v první se na příkladech vysvětluje, jak javaskript funguje - co to jsou proměnné, funkce, cyklus, jak vytvořit dialogová či uživatelská okna, jak se pracuje s formuláři či časovými údaji... Druhá část obsahuje 20 praktických příkladů s vysvětlením - chcete-li mít na svých stránkách fotoalbum,odpočítávání dní do určitého data, hodinky, pohyblivé menu... stačí opsat skript do počítače (nebo si ho stáhnout a zkopírovat) a díky vysvětlení není obtížné upravit si ho pro vlastní potřebu. Třetí část nabízí přehled nejužívanějších funkcí, příkazů, objektů a dalších prvků javaskriptu s krátkým komentářem. Jak už jsem psala - tuto knížku jsem nepřečetla, zato jsem využila některé hotové skripty a i když si některé skripty stahuji z internetu (budu psát později), tak v této knize hledám a snažím se pochopit, co na nich mám upravit, aby vyhovovali podmínkám mých stránek.

Tolik tedy k teorii. A teď se vrhněme do praxe. Při tvorbě používám zásadně programy, které se mnou komunikují česky (ač mám základy ruštiny, němčiny a angličtiny, domluvím se pouze česky a slovensky :-( ) a jsou zadarmo. Získávám je převážně s CD-romů, které jsou součástí časopisů - v mém případě časopisu Computer.

Stránky tvořím v Golden HTML Editoru. Připadá mi přehledný a hlavně praktický. Líbí se mi, že tagy jsou seskupeny do záložkové lišty - klepnu na text a zobrazí se značky vztahující se k textu, klepnu na multimedia a mohu vkládat obrázky, zvuk, pohybující se text, klepnu na... Navíc po najetí myší nad značku se objeví vysvětlivka, co značka znamená. Takže i když mé znalosti HTML kódu jsou velice zběžné, stránky tvořím bez potíží (navíc zjišťuji, že už si tak nějak začínám pamatovat, co která značka znamená). Líbí se mi, že je text barevně rozlišený, takže i při pouhém pohledu na stránku se dobře orientuji, co je značka, co je text, co je v HTML, co v javaskriptu...

Program má spoustu usnadnění, takže např. vložit obrázek není žádný problém - objeví se okno, ve kterém si obrázek vyberu, automaticky se načte jeho velikost, já nastavím, zda chci či nechci okraj, jaké má být obtékání textu, jak se má obrázek jmenovat... a program si všechno sám převede do HTML kódu (který já samozřejmě mohu později přepsat, je-li potřeba). Když se chci podívat, co jsem vytvořila, mohu přepnout na prohlížeč Golden anebo si odkliknout načtení do prohlížeče, který běžně používám při práci s Internetem.

Dalším programem, který využívám, je 602foto. Jak název napovídá, jedná se fotoeditor. Jeho pomocí skenuji a upravuji fotografie. Nejčastěji využívanou funkcí je asi úprava červených očí, dělání výřezů a změna velikosti obrázku.

Jinak program umí i jiné věci, například udělat z positivu negativ, prohodit barvu, fotku převést na kresbu, zaostřit, rozostřit - prostě takové obyčejné klasické funkce. Viděla jsem i lepší editory, ale nebyly zadarmo a česky (a hlavně bych jejich funkce stejně pořádně nevyužila).

A při tvorbě stránek používám ještě grafický program GIMP (uvádím adresu s programu, ale mne se na ni připojit nepodařilo) pro Windows (pozor, původní verze je linuxovská!). Když jsem ho spustila prvně, myslela jsem, že mě z něj trefí šlak - na obrazovce nastal šílený zmatek, program se otevřel v několika oknech, navíc mi každou chvíli spadl. Velice rychle jsem však zjistila, že padá pouze ve chvíli, kdy se pokouším zavřít neuložený dokument, no a na ta okna jsem si zvykla (navíc se snad dá nastavit, aby se všechno otevíralo jenom v jednom okně). Já v něm tvořím převážně nápisy a tlačítka, která jdou dělat na neskutečně mnoho způsobů (některé jsou i přednastavené). To ale ani zdaleka není to jediné, co program umí. Všimla jsem si, že dokáže pracovat i s videem a tvořit animace, ale nic z toho jsem zatím nevyzkoušela.

Úplně poslední program, který využívám, je IW FTPort Client. Jedná se o program, který přenáší stránky z počítače na Internet. Není to nutnost, na které servery je možné přenášet dokumenty pomocí www rozhraní, možnost přenosu přes ftp mi však připadá rychlejší a pohodlnější.

Tak, a to by bylo veškeré programové vybavení, které při tvorbě stránek používám. Přejděme tedy k další části - vědět, kde se dá co najít.

Stáhnout si z Internetu všelijaké ikonky, obrázky či animace není problém. Nicméně (aspoň teoreticky) se často může jednat o porušování autorských práv. Jak tedy obrázky získat, když si je sami nechcete vytvářet? Jednoduše - ze stránek, které je ke stažení přímo nabízí. Jsou to např.:

 Pokud chcete mít na stránce počítadlo, podívejte se např. na:

Jestliže vám html stránky připadají moc statické, zkuste si přidat nějaký skript. Vaše stránky tak mohou blahopřát lidem k svátku, text může běhat za myší nebo se vám třeba zobrazí každý den jiné přísloví. Tohle a spoustu dalších skriptů najdete na www.javascript.sk.

Chtěli byste mít velké fotoalbum, ale množství fotek vám zbytečně zabere spoustu místa? Můžete je zkusit vložit do externího fotoalba a se stránkami spojit hypertextovým odkazem, ovšem nesmí vám vadit, že album nebude s vašimi stránkami vzhledově ladit. Taky je dobré se předem podívat, jestli to není v rozporu s odsouhlasenými licenčními podmínkami - v některých se upisujete k tomu, že nebudete uměle navyšovat váš prostor odskoky na jiné stránky.

Stejným stylem jako fotoalbum je možné zařídit si návštěvní knihu.

Teď už vám jenom zbývá vybrat si, kde budou vaše stránky uloženy. Volný prostor zdarma nabízí např.:

www.mujweb.cz

www.oceany.cz

www.hyperlink.cz

www.seznam.cz

www.redbox.cz

www.volny.cz

Jestli se chcete podívat, jaké stránky se mi za pomoci výše popsaných programů a stránek podařilo vytvořit, můžete se podívat na Verunčiny stránky. Ale nebuďte příliš kritičtí.

To víte, jsem jenom počítačový ignorant...

Názory k článku (13 názorů)
Taky jsem takhle začínala Miška, 3 děti 21.11.2001 12:47
*Re: Taky jsem takhle začínala Pusinka,Tomík02/01,Luky 7.1.05 21.11.2001 13:15
**Re: Taky jsem takhle začínala Miška, 3 děti 21.11.2001 13:48
**Re: Taky jsem takhle začínala mici,Any 6let 21.11.2001 20:29
***Re: Taky jsem takhle začínala Miška, 3 děti 21.11.2001 20:43
***Re: Taky jsem takhle začínala Lucy-T 21.1.2009 13:37
*Re: Taky jsem takhle začínala Lucy-T 21.1.2009 12:21
**Re: Taky jsem takhle začínala Lucy-T 21.1.2009 13:25
***Re: Taky jsem takhle začínala Lucy-T 21.1.2009 13:28
**Re: Taky jsem takhle začínala Lucy-T 21.1.2009 13:31
Kterak ignoranti nakonec ty stránky nevy... Mamka Zdenka 21.11.2001 23:55
http://grafika.wz.cz/ Sylvie 22.2.2002 0:13
lidi potrebujete jakpsatweb.cz Marinakx 1.3.2005 15:2




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.