tisk-hlavicka

Přišel k nám podzim

4.10.2001 Souradová Věra 3 názory

Jakmile máte dítě školou povinné, dostane život nový rytmus. Však to znáte. Už nemůžete na dovolenou, kdy se vám zachce, ale jen když děti mají prázdniny.

Musíte děti honit do postele, aby byly vyspalé a vstávat brzo, i když nemusíte do práce atd.

Má to ovšem i svoje výhody. Pokud byste zapomněli, škola vás upozorní, že se posunul čas. Nepřehlédnete žádné svátky ani výročí. Kdyby vám, zahloubaným do virtuálního světa , unikaly změny ročních období či společenských trendu, domácí úkoly děti to napraví.

Tak já už teď například vím nejenom, že v září se v Clarisscine třídě učili o barvách, tvarech a velikostech, ale že se učili o tom, jak se příroda mění na podzim.

V říjnu budou probírat pět smyslů a zvířata, která žijí na statku a povídat si o sklizni. V listopadu ještě pořád o sklizni, zvířátkách a hlavně o svátku Díkůvzdání v minulosti a přítomnosti a o indiánech. Tedy správné o původních obyvateli Ameriky. O domorodcích.

Dostali jsme totiž ve škole kalendář, co který měsíc budeme probírat a dělat, kdy je ve škole volno, které svátky se slaví.

V USA je 10 státem uznávaných svátku. Čtyři z nich se slaví v den, na který připadají. Patří k ním Nový rok, Den nezávislosti, Den veteránů a vánoce, tedy u nás Boží hod, první svátek vánoční na 25. prosince. Ostatních šest jsou posuvné, určovány týdnem v měsíci: narozeniny Martina Luthera Kinga, Jr., narozeniny presidenta Washingtona, Memoriál day, Labor day, Columbus day a Thanksgiving.

Všechny, mimo posledního, se slaví vždycky v pondělí, aby se vytvořil prodlouženy víkend pro zaměstnance federálních úřadů . Svátek Díkůvzdání (Thanksgiving) připadá na poslední čtvrtek v listopadu. Letos už 22.

Columbus Day případně letos na pondělí 8. října (podle zákona druhé pondělí v říjnu). Patří k nejstarším americkým svátkům. Poprvé jeho oslavy zorganisovala Spolenost Sv. Tammany, nebo také Tammany Hall už v roce 1792.

O slavení v právem smyslu ovšem nemůže být tak moc řeč. Není to rodinný svátek. Je to jen připomínka historie. Ale v některých státech se nejde do školy, v úřadech se nepracuje (celostátně) , bývají zavřené banky a pošta. Je to ještě takové ohlédnutí za létem. Na východním pobřeží začátek indiánského léta. U nás v Saň Diegu a celém západním pobřeží se slaví víc vylodění Juana Rodrigueze Cabrilla než Columbovo. Ale o týden dřív, hned první neděli v říjnu. I letos, na jednom z nejkrásnějších míst v Saň Diegu, v pridoni reservaci kolem pomníku Cabrilla bude veselá slavnost , hlavně pro rodimny s dětmi. Bude se předvádět "historické vylodění" v roce 1542. (Tedy mnohem dříve než vylodění Poutníků s Mayflower v roce 1620, od které obvykle Američané začínají svou historii) .

Bude se podávat jídlo "původních obyvatel", původní obyvatelé budou také tančit a předvádět své zvyky a tradice.

Na tomhle dodnes krásném místě s malou přírodní reservaci odkud je vidět San Diego jako na dlaní a také do Mexika, začala kdysi historie Kalifornie. V posledních letech se oslavuje spíš než dobývání nového světa život původních obyvatel. Je to slavnost velmi pupulárni.

Nejhezčí svátek na děti ovšem čeká na konci měsíce. 31.října tu zase bude Halooween. (Napsala jsem vám o něm loni). A v jeho znamení už teď všichni zdobí své domy. Dýně, strašidla, černé kočky, čarodějnice všech druhu už potkáte i ve všech obchodech, bankách, i úředních budovách.


Kupovani dyne. Tak tohle je ta Clarisska s dyni. Na dalsi je kocour z dyne pred nasim domem a na dalsi pecena dyne.

Děti budou mít strašidelný průvod a soutěž masek ve škole, ve sportovních klubech, ve všech parcích od Legolandu po Sea World, soukromé slavnosti a hlavně půjdou na koledu.

I já se chystám tenhle týden koupit pár krásných oranžových dýní a postavit před dům strašáka do zelí od loňska. Pavouci sítě, čarodějnice a jiné strasidelkne lahůdky vytáhnu až těsně před tím, než přijdou koledníci. Máme také nafialovělého Frankesteina, který zpívá Monster mash...


To male vedle strasaka je Clarisska. To velke vidite sami :tykve, dyne a same dyne. Tu kterou jsme si vybrali museli nest dva muzsti. Co jsme z ni s Clarisskou vyrobily vidite na dalsim obrazku. Tyhle obrovske na vareni tak moc nejsou, jsou spis pro paradu. Ta nase po mesici kocourovani putovala do popelnice.

Jako v Němečku se v zimě oteriraji speciální obchody s maskami na masopustní řádění, otevírají se tady v Americe se strašidelnými maskami, useknutýma rukama,náhrobními kameny, pavouky, lezoucími šváby atd. už koncem září. Ženské časopisy se předhánějí ve vymýšlení nových dýňových receptů a strašidelných jídelníčku. Přinášejí rady, jak udělat co nesrasidelnejsi výzdobu domů zvenku i uvnitř. (Také vám pár receptů na dýně pošlu. U nás jsou dýně pořád ještě v jídelníčku neprávem zanedbávány..).


Vynikajici napad na vtipny kostym. Hrozen vina je prodavacka v nasem oblibenem hrackarstvi.

Clarisska už má pro letošek dvě masky. Chce být Dorotkou z Kouzelníka z Ozu a Arielou , malou mořskou vilou. Moje kamarádka Marcela (také česká maminka) už ji oba kostýmy ušila. Zkouší si je střídavě každý den. Doufám, že to tahle česká ruční práce do konce měsíce vydrží...

Půjdeme ovšem i do Starého města oslavit mexické dušičky. A pak se už budeme těšit na Den krocana...


Clarisska v satech Dorotky a s pejskem Toto. Kouzelnik z Oz je to asi jedna z nejoblibenejsich americkych pohadek. Uspesne zfilmovana vv roce 1939 s Judy Garalnd v hlavni roli. Uz po desetileti se uspesne prodavaji kazdou sezonu "rubinove" boticky a bledemodre kostickovna satovka s bilou bluzickou.

Názory k článku (3 názorů)
Kouzelník z Ozu Míša, syn 4,5 roku 4.10.2001 8:43
*Re: Kouzelník z Ozu Vera S. USA 7.10.2001 0:34
**Re: Kouzelník z Ozu Míša, syn 4,5 roku 8.10.2001 8:50
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.