tisk-hlavicka

V centru Prahy si nemají děti kde hrát

14.9.2001 Jan Bednář, Eva Sedláčková, Přes Práh 12 názorů

Situace rodin s malými dětmi, které žijí v centru Prahy a chtějí využívat dětská hřiště, je téměř zoufalá.

Již vícekrát jsme se obrátili na příslušné úřady magistrát hlavního města a Obvodní úřad pro Prahu 1 s poukazem na problémy, s nimiž se setkáváme na veřejných dětských hřištích v této oblasti. Bohužel se situace nelepší, spíše naopak, a ani se nezdá, že by někdo z odpovědných a námi volených osob měl vůbec zájem či projevil aspoň ochotu pro děti v našem městě něco udělat.

Především musíme konstatovat, že naprostý nedostatek dětských hřišť je v oblasti Starého Města. V současné době je k dispozici jako útočiště z nouze pro nejmenší děti jen malinký dětský koutek ve Františkánské zahradě, což je ovšem, nemýlíme-li se, majetek katolické církve, a nikoli městských úřadů. Toto jinak klidné místo zároveň se všemi dětmi z okolí pravidelně využívá mateřská škola se sídlem v Platýzu, která vždy hřišťátko zcela přeplní. V současnosti navíc probíhá v těsné blízkosti dětského koutku ve Františkánské zahradě rekonstrukce domu, a tak je pro rámus a prach tamní hřiště prakticky nepoužitelné.

Jiné veřejné dětské hřiště na Starém Městě vlastně neexistuje. Nejbližší další plácek pro malé děti na Starém Městě byl donedávna na konci Haštalské ulice. Ten je ale nyní uzavřený. Na ceduli visící na plotě se praví: "Z technických důvodů dočasně zavřeno." Žádná z odpovědných osob není schopna vysvětlit, co to jsou ony "technické důvody", proč zůstává hřišťátko zavřené a jak dlouho asi znamená slůvko "dočasně".

Jiným vhodným místem pro hřiště v těsné blízkosti Starého Města by snad mohl být Slovanský ostrov (Žofín), kde na malém, kdysi dětském plácku nedávno dokonce přibyly nové herní prvky. Je zde však jeden zásadní nedostatek: Hřiště není oploceno a není zde vyznačen ani zákaz vstupu psům. Proč? Takto samozřejmě nejsou dodrženy ani ty nejzákladnější hygienické normy, neboť neukáznění majitelé psů je nechají pobíhat všude kolem a konat potřebu přímo na hřišti. Navíc tamní stará betonová klouzačka je nevyhovující a nezabezpečená, zcela nevhodná pro děti. Hřiště je proto nutno vyčistit, oplotit a klouzačku nahradit jinou, bezpečnou, abychom je vůbec mohli používat. Proto se často musíme vydávat s dětmi přes most, na druhou stranu Vltavy, ale ani zde není situace nijak vyhovující. Pokud se naše děti dotrmácejí až na Kampu, čeká je tam sice pěkné, i když opět jen velmi malé hřiště vedle Sovových mlýnů, které je však bohužel nyní opět uzavřeno (na neurčito).

V této části centra je nyní otevřeno jen nedávno zrekonstruované hřiště přímo pod Karlovým mostem, vedle restaurace Kampa Park, které však zároveň využívá další škola, tentokrát sídlící v Míšenské ulici, pro svou družinovou aktivitu. Škola zřejmě své vlastní hřiště nemá, a tak je zde hrací plocha během odpoledne naprosto přeplněna školními dětmi.

Jiné dětské hřiště, pod Petřínem (poblíž Mateřské školy v Hellichově ulici), je už déle než rok v rekonstrukci a má snad být někdy na jaře letošního roku otevřeno. Spadá však pod magistrát, který jsme už loni na podzim upozorňovali na stejný nedostatek znečištění pískoviště pro děti. Již nyní je plocha, která má brzy sloužit dětem, prosáklá psími výkaly a bohužel ani jediná cedule neupozorňuje, že psům má být vstup na dětské hřiště zakázán!

Na naše telefonická a písemná upozorňování jsme obvykle dostali odpověď, že oplocení dětských hřišť v centru Prahy se nechystá (a nebude) žádné. Údajně proto, že by prý vandalové takové cedule hned zase strhali.

Ptáme se, zda je tedy v možnostech města tento stav zlepšit? Když to jde v některých městských částech, proč to nejde zrovna u nás?

Názory k článku (12 názorů)
Tohle znám taky... Kateřina (Markétka 4 roky) 14.9.2001 9:1
*Co takhle invaze? Simona, dcery 4 a 13 let 14.9.2001 10:51
*Co takhle invaze? Simona, dcery 4 a 13 let 14.9.2001 10:52
Parky, hriste pro deti - postrh odjinud Sabi, Filip 2 roky 14.9.2001 16:16
*Hřiště - a co kočky? Radka, dva hkluci 21.9.2001 22:52
*Re: Parky, hriste pro deti - postrh od... Lida a twins 22.7.2003 15:46
**Re: Re:Pension na Vysočině Jitka dcera 3roky 23.7.2003 23:13
***Re: Re:Pension na Vysočině Radka U (dcera 9, syn 6) 24.7.2003 7:17
***Re: Re:Pension na Vysočině Mája 25.7.2003 18:32
hřiště v Praze Hana, syn 2 roky 14.9.2001 22:31
*Re: hřiště v Praze Jana s Annou - téměř 2 r. 6.10.2001 23:29
Psi jsou důležitější než děti. Věra,syn Kryštof 13.10.2001 17:46
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.