tisk-hlavicka

Kojení a vegetariánská strava

21.8.2001 Ze zahraničních materiálů Hana Kocurková, LLL

U matek přjímajících vegetariánskou stravu byl pozorován menší přísun vápníku a vitamínu D.

Většina lidí je přesvědčena, že vegetariánská strava vylučuje veškeré potraviny živočišného původu. Málokdo ví, že se vegetariáni dělí na několik skupin:

  • Semi-vegetariáni se vyvarují červeného masa, ale jí drůbež, ryby, mléčné výrobky a vejce.
  • Lakto-ovo-vegetariáni nejí žádné maso (červené maso, ryby ani drůbež), ale za to mléčné výrobky a vejce.
  • Lakto-vegetariáni se vyvarují masa a vajec, ale jí mléčné výrobky.
  • Ovo-vegetariáni nejí maso ani mléčné výrobky, ale za to jí vejce.

Tyto formy vegetarismu obsahují v nějaké podobě živočišné bílkoviny. Co se týká kojení, není nutné žádné speciální doporučení.

  • Vegani
  • Makrobiotici

Tyto dvě skupiny odmítají jakékoliv potraviny živočišného původu, tzn. jejich strava neobsahuje zcela žádné živočišné bílkoviny. Proto je nutné stravu doplnit o vitamín B12, aby nedocházelo k jeho nedostatku jak u matky tak u dítěte. Měli bychom mít na paměti, že vitamín B12 je hlavně obsažen v živočišných bílkovinách. Kojící ženy, které se stravují vegansky nebo makrobioticky, by měly užívat preparát obsahující vitamín B12 (Vitamin B 12) nebo svůj jídelníček doplnit ještě o fermentované sojové produkty a o droždí, protože obojí obsahuje vitamín B12. Další možností je podávat vitamín B12 přímo dítěti.

U matek přjímajících vegetariánskou stravu byl pozorován menší přísun vápníku a vitamínu D. Na jejich mléko to ale nemá vliv, chodí-li pravidelně na čerstvý vzduch a přijímají-li dostatek vápníku z jiných zdrojů než mléčných potravin (matky odmítající mléko a mléčné výrobky).

Mléko matek stravujících se vegetariánsky obsahuje méně škodlivých látek jako je PCB (Dagnelie, 1992). Přírodní jedy jsou ukládány především v tucích, vegetariánské formy stravy obsahují většinou méně tuku než strava obsahující více živočišných produktů.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.