tisk-hlavicka

Svět v matčině lůně - díl třetí

23.7.2001 Podle zahraničních zdrojů Zuzana Dostálová, USA, Texas 10 názorů

O tom, čemu všemu se miminko naučí už v bříšku.

Dnes je to temer k neuvereni, ale jeste pred dvaceti lety bylo novorezene dite v ocich mnohych lekaru jen netecnym uzlickem: skoro slepe a hluche, nevnimave k bolesti. Kdyz zacal professor Bill Fifer na universite Columbia v New Yorku se svymi experimenty, vyvolaval u svych mnohych kolegu shovivavy usmev. Aby ne, k jeho pomuckam totiz patril krome ultrazvuku a magnetofonoveho prehravace se sluchatky take dudlik. Dudlik naprosto ojedinely - s moznosti merit intensitu dudani!


Jak pracovat s experimentalnim dudlikem vi uz tento novorozenec zcela presne

V jednom ze svych prvnich pokusu umistil professor Fifer tento experimentalni dudlik do pusinky prave narozenemu diteti a zjistil pri tom s prekvapenim, ze dite prichazi na svet s akustickymi vzpominkami. Jestlize mu na magnetofonovem pasku prehraval hlasy ruznych zen, vybiral si novorozenec zcela neomylne znovu a znovu matcin hlas a reagoval na nej intensivnim sanim. A co vic, ctyrtydenni deti reagovaly na matcina slova zklidnenim tepove frekvence, zatimco vetsina ostatnich zvuku vyvolava naprosto opacny efekt. Tyto schopnosti jsou ale vybavenim pouze pro zacatek, rika professor Fifer. Jestlize kojenec svou matku delsi dobu neslysi - napriklad prijala-li ho za sveho jina zena - zapomene prvni hlasove vjemy velmi rychle a dukladne.

Dnes vime, ze uz ve tretim tydnu vyvoje plodu je k rozeznani rada bunek, ktere pozdeji tvori michu a na svem zakonceni formuji zaklad mozku. Kratce po te produkuje male stvoreni miliardy nervovych bunek, ktere plod v druhem trimestru doslova prospikuji nervovymi spojenimi. Prvni z nich miri k ustum, kde vnimaji neuronalni receptory dotykove vjemy jiz od osmeho tydne. Jedenacteho tydne je cele male telicko citlive az ke koneckum prstu. Ve veku patnacti tydnu dokaze bytost mensi nez dlan chutnat i citit a dokonce ridit vlastni pohyby na podobne urovni, jako novorozene dite. O dva mesice pozdeji - u devcatek o neco drive nez u chlapcu - reaguje dvaceticentimetrovy mrnous na prvni zpravy z vnejsiho sveta: jestlize mamince zazvonite u briska cyklistickym zvonekem, zacne srdicko ditete tepat jako o zavod a leknutim se mu vyprazdni mocovy mechyr. A ze vsechna tato zjisteni nejsou docela zbytecna! Jakym zvukovym vjemum se diteti pred narozenim dostava je dobre vedet napriklad tehdy, kdyz se v inkubatorech pripravuji ty nejoptimalnejsi podminky pro nedonosene deti.


A jeste jedna komicka fotka....Deti, ktere prichazi na svet, maji uz svoje "zkusenosti" a mohly by vypravet, no usudte sami!

Poznatky o smyslovem vnimani nenarozeneho ditete otevrely mimo jine novou oblast ponekud bizarniho pedagogickeho pusobeni. Jestlize, jak usuzuji nekteri vskutku ctizadostivi rodice a ziskuchtivi lekari, nenarozene dite jiz tak zahy slysi a citi a chutna, proc by se nemelo dat do uceni! Aneb

Prenatalni universita

Ve Spojenych statech patri "zarodecny trening" k leta prosperujicim podnikum. Nastavajici maminky se opasavaji magnetofonovymi prehravaci a pousteji svym detem Bacha a Bethovena nebo jim predcitaji rymy a pohadky specialne upravene pro megafon. Opravdu jiz existuji skoly pro nenarozene deti, jako napriklad Kalifornska Prenatalni Universita, ktera nabizi mimoradne narocny studijni program. Zde vyucuji nastavajici maminky svoje mrnouse v brisku nejen tonum a slovum, ale dokonce matematice! A to tak: zasviti dvakrat silnou halogenovou lampou na brisko a hned pote oznami megafonem tamtez: dve svetla! Pozdeji nasleduji tri, ctyri a pet svetel. Timto zpusobem, jak tvrdi zakladatel university Dr. Rene Van de Carr, se vase nenarozene detatko nauci pocitat snadno a rychle. Ale pozor, nesmite nikdy zapomenout vasemu zarodku pres megafon oznamit, ze se jedna o svetla, jinak by pro nej mohla byt cisla prilis abstraktni!

Psychiatr Bill Fifer jen krouti hlavou, takove "vyucovani", rika, ma predevsim jeden efekt: budi nenarozene dite ze spanku, ve kterem spociva vetsinu casu a rusi ho prave tim v jeho uceni. Protoze tehdy, kdyz dite sni a pri tom casto poradne kope, ridi priroda vyvoj jeho smyslu docela sama. Prilezitostne kruceni mamina zaludku, tepot jeji krve a jeji hlas stimuluji nadherne a prirozene rozvijejici se sluch. Naraz na delozni stenu nebo dumlani prstu ozivuji hmatove vnimani, plodova voda podnecuje chut.

Jestlize je toto prirozene vyucovani a prozivani neustale z vnejsiho sveta ruseno, muze to mit vazne nasledky. Jeden z kolegu Billa Fifera se pokusil stimulovat zrakovy vjem ptacat tak, ze je malym otvorem ve skorapce vystavoval svetelnym podnetum. Ve chvili, kdy se tato kuratka vylihla, byla naprosto dezorientovana a uplne opomenula matcino volani. Pro preziti ve volne prirode smrtonosny nedostatek. A mozna i varovani pro az prilis ctizadostive rodice.

Vybrano z clanku Irene von Hardenberg Erlebniswelt Mutterleib v cervencovem cisle casopisu Geo

Názory k článku (10 názorů)
Komická fotka? Magda77 13.5.2004 19:49
Učení dětí v břiše Ivinka 15.10.2004 0:15
*Re: Učení dětí v břiše Lucka 20 TT 20.10.2004 18:3
**Re: Učení dětí v břiše Kateřina 16.6.2005 10:51
***Re: Učení dětí v břiše Helle+3D 28.11.2005 22:20
*Re: Učení dětí v břiše Petra a 23 tt 21.7.2005 10:1
**Re: Učení dětí v břiše renata schulzeova 4.9.2006 11:34
*Re: Učení dětí v břiše Bea 20.7.2006 13:5
*Re: Učení dětí v břiše ivana 10.4.2008 12:49
irvg buuřuč učut 99deti 22.12.2006 10:53




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.