tisk-hlavicka

8 prázdninových her pro malé i větší

27.6.2001 Ráďa Uhrová

Huráááá! Jsou tu prázdniny! A s nimi i více cestování a také trochu více času na naše dítka, ať malinká nebo ta trochu větší.

Třeba se vám bude hodit několik her, které si můžete zahrát třeba právě na cestě dopravním prostředkem nebo když bude venku nevlídno (to ale ať raději není).


1. Kde jsou zvířata?


Třeba navštívíte na některém výletě ZOO, a tak si můžete zahrát: Ptáme se např. "Kde je myš?" a děti hledají odpověď s rýmem :"Myje spíž." Další příklady :jeleni - na kameni,pavouci - na slunci

hroši - v koši….Nemusí jít o logickou pravdu.Uvidíte jak jsou děti vynalézavé.

Hra podporuje vyjadřovací schopnosti a já bych řekla, že i fantazii.

Je vhodná pro věk cca 5 let.


2. Kamzík


Předchází vyprávění o kamzíkovi, jak vypadá, kde žije apod. třeba pomocí obrázků.Potom je dítě kamzík a dospělák je skála, po které kamzík šplhá (po nohou a trupu až na ramena, držíme dítě za ruce).Jemně tahá za vlasy - ožírá trávu.Pozor, myslivci!Dítě sleze a schová se, potom může opět šplhat.

Hra je vhodná pro odbourávání strachu z výšky a pro děti od 1 roku.


3. Vetřelec


Jmenujeme nebo ukážeme na obrázku 5 předmětů, které spolu souvisí a jeden odlišný.Dítě má určit "vetřelce".

Hra trénuje postřeh a schopnost třídění podle určitého kritéria, na které musí dítě samo přijít. Podle věku a schopností dítěte volíme obtížnost předmětů (např. pšenice, oves,žito, řepa,rýže,proso nebo kočička,pes,koza,bouda,kuře,prase a pod.).


4. Zázračný obchod


Za určité úkoly přidělíme dětem puntík.Dnes je 1 puntík jeden peníz, zítra 1 puntík= 2 penízky, pozítří je 1 puntík = 3 penízky.Děti si mohou "nakupovat" sladkosti hned nebo až později, kdy se hodnota zvyšuje, ale musejí čekat.

Hra rozvíjí vlastní osobnost dítěte a je určena pro děti od 5 let.

Chtěla bych jen poznamenat, že děti mohou přijít na fakt, že pokud daný úkol splní až pozítří, bude jeho hodnota trojnásobná než dnes, proto je třeba stanovit, že úkol musí být splněn do daného termínu, jinak zaniká nárok na odměnu.A hodnota se zvyšuje tím, že puntík hned nepromění v penízek a neutratí.


5. Co je to?


Dětem dáváme uhádnout o jaké jde zvířátko tím, že jim postupně prozrazujeme co umí dělat (např. skákat, trkat), kde žije (ve chlívku) a jak vypadá (je celé bílé, má malý ocásek a rohy).Po každé konkretizaci dává dítě návrhy co to je až dojde ke správné odpovědi (v našem případě koza)

Pro věk 3-4 roky. Hráli jsme ji ale i s předškoláky a na 2. pokus uhádli ptakopyska! (asi to byla náhoda, ale dokazuje to,že znali jak vypadá!).


6. Důvěra


Zkuste na kolik vám dítě věří! Postavíme se za dítě, čelem k jeho zádům, a to padá ve stoji na nás. My je zachytíme rukama. Pokud se to povede, můžete zkusit nechat dítě padat níž a níž, ale nepustit!!!

Vhodné od 4 let. Prohlubuje důvěru k dospělému a též koordinaci pohybu - tělo musí být při pádu zpevněno, nohy stojí na místě, zpočátku bude asi mít dítě snahu couvat.


7. Co je větší


Děti stojí v řadě a ptáme se co je větší, odpoví-li správně - krok vpřed.Vyhrává, kdo dojde k dané metě jako první.Můžeme se též ptát co je delší, silnější,světlejší apod.

Hra rozvíjí řeč a tvoření pojmů.


8. LOTO z pohlednic


Pro každého hráče máme vždy 2 stejné pohlednice.Jednu z nich rozstříháme na čtverečky.Rozdáme celé obrázky a postupně losujeme čtverečky a nabízíme, kdo pozná svůj dílek, vezme si jej.pokud ho nepozná nikdo, jde znovu do "osudí".Vyhraje, kdo má první složený obrázek z dílků.

Podle věku a schopností dítěte volíme obrázky a počet dílků.Hra procvičuje postřeh.

Krásné prázdninové zážitky !

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.