tisk-hlavicka

Které sporty jsou vhodné pro děti?

28.2.2001 Portál 5 názorů

Sporty si děti většinou vybírají většinou na základní škole.

Pro předškolní děti je ideální cvičení s pomůckami a různé hry. Sporty si děti většinou vybírají většinou na základní škole. Ideální je lehká atletika (běh, skákání, házení). Podporuje sílu, výdrž, rychlost, pohyblivost a koordinaci. Riziko úrazu je malé, lze ji provozovat téměř všude a v každém věku, je základem ostatních sportů. Stejně ideální jako lehká atletika je cvičení s nářadím. Podporuje koordinaci, sílu, rychlost a pohyblivost, méně už výdrž. Vhodný věk pro začátek cvičení je předškolní. Nedochází-li k přetěžování, riziko úrazu není vyšší než u ostatních sportů.

Ze zimních sportů nadchne děti nejspíše sjezdové lyžování nebo snowboarding. Přitahuje je rychlost a riziko, učí se koordinaci a udržet rovnováhu. Vhodný věk pro začátek je čtyři až pět let. Riziko úrazu je při dobrém vybavení relativně malé. V tomto věku je také dobré začít s plaváním, které podporuje výdrž, ale zanedbává koordinaci (doplnit např. cvičením, míčovými hrami).

Kolektivní hry jako míčové sporty naučí děti práci v týmu. Trénují koordinaci, rychlost, výdrž. Jednoduché pohyby u fotbalu jsou snadné i pro malé děti. Házenou a košíkovou zvládnou školáci, hokej i prvňáčci. U volejbalu jsou kondiční požadavky celkem omezené, je vhodný zhruba od 10 let. Riziko úrazu u kolektivních her je relativně vysoké.

Hry jako tenis, stolní tenis a badminton jsou náročné na koordinaci a rychlost a jsou poněkud pohybově jednostranné, proto jsou vhodné pro starší děti. Totéž můžeme říci o populárním in-line bruslení. Skýtá rozmanité pohybové možnosti, ale nezdravě zatěžuje kolenní klouby. Dětem chybí potřebná svalová síla k udržení kolen ve správné poloze. Riziko zranění po pádech snižují chrániče na klouby končetin a přilba.

Bojové sporty (judo, karate, šerm, box) předpokládají jisté ovládání těla i mysli. Trénink začíná obvykle od 8 let, upevňuje koordinaci, rychlost, v rozdílné míře sílu a pohyblivost. Výkonnostní sport (jogging, běžky) je pro dětský organismus nevhodný. Není zábavný, ale pokud dítě baví, samo pozná, kdy má přestat. Výdrž, místo systematickým tréninkem, získá dítě jízdou na kole, hraním her, i obyčejnou chůzí.

Názory k článku (5 názorů)
Volejbal Terezka 14.10.2005 20:7
kdy začít s krasobruslením Veronika Praha 26.1.2006 7:31
kdy začít s krasobruslením Veronika Praha 26.1.2006 7:32
*Re: kdy začít s krasobruslením Martina Mercová 28.1.2007 15:12
Házená Veronika Racová 13.6.2012 22:17
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.