tisk-hlavicka

Mami, mě bolí bříško!

26.5.1999 MUDr. Marie Lachsová Portál 7 názorů

Bolest bříška bývá v ordinaci dětského lékaře velmi častým steskem. Dá se říci, že jakékoli onemocnění v dětském věku může být doprovázeno právě bolestmi břicha. Co by tedy rodiče měli vědět?

Obecně platí, že pokud dítě bolí bříško, nenabízíme mu jídlo, pouze tekutiny (čaj, minerálky, ředěné ovocné šťávy). Naštěstí děti reagují instinktivně a jídlo většinou odmítají. Pokud máme možnost, necháme dítě prohlédnout lékařem, a to někdy i opakovaně, neboť u dětí mívá průběh chorob jiný sled než u dospělých. Které příčiny mohou u dětí bolesti břicha vyvolat?

Úrazy

Na úraz břicha je třeba myslet při bolesti, která vznikne náhle, je prudká až krutá. Tato bolest nemusí následovat bezprostředně po úrazu, ale může se objevit až za nějakou dobu (hodiny až dny!).

Časté úrazové děje bývají kopnutí do břicha, náraz na překážku (řídítka, pád z výšky, pád na zábradlí apod.). Pokud je úrazový děj jasný, je nutné dítě vyšetřit. Mohlo by se jednat o krvácení do břišní dutiny, které dítě ohrožuje na životě. Někdy je bolest provázena úporným zvracením – v takových případech je nutno myslet i na zauzlení střev, které může vzniknout jak následkem úrazu, onemocnění i následkem nesprávně rozkousané potravy (hroznové víno, slupky od pomerančů, syrová kukuřice, polykání zubní pasty ap.).

Musíme vyloučit i každou jinou náhlou příhodu břišní, jako jsou rychle se rozvíjející zánět slepého střeva, prudká infekce močových cest, či jiné onemocnění. Zvláště je-li dítě bledé, potí se, je zchvácené a apatické, je naprosto nezbytné nechat dítě odborně vyšetřit. Raději „zbytečně“, než něco zanedbat!

Infekce

Bolesti břicha a nezřídka i zvracení se mohou objevit v začátku u většiny infekcí – u onemocnění virových či bakteriálních (angína, spála). Většinou spontánně odezní.

Druhou kapitolou jsou infekční onemocnění, která napadají přímo trávicí trakt – různé střevní virózy a průjmy, hlavně v letním období. Pokud má potíže více členů rodiny, je jasné, že jde o infekční záležitost, vyloučíme-li ovšem jiné příčiny – např. otravu houbami, požití špatně zpracované potraviny apod. Rozhodně není vhodné nasazovat preparáty typu Endiaron apod. Důležitá je dieta, klid, přívod tekutin, eventuálně je možno podávat i živé jogurty. Ty pomáhají svou skladbou obnovit střevní rovnováhu.

Průjmová onemocnění nejvíce ohrožují velmi malé děti a staré lidi, kde ztráta tekutin může ohrozit celý organismus. U těchto pacientů je třeba stav zvýšeně pozorovat, podávat hodně tekutin. Pokud onemocnění není na ústupu do tří dnů, je třeba vždy vyhledat lékaře.

Paraziti

Častou nákazou, hlavně v dětských kolektivech, je tzv. roup dětský. Malý červík (asi 2 až 3 mm), silný jako nit způsobuje různé obtíže od bolestí břicha, rozmrzelost, nechutenství a potíže s močením. Nejtypičtějším projevem je svědění zadečku večer v posteli.

Vždy je třeba tuto infekci přeléčit, známé podávání česneku ji nepotlačí. U dětí, které si koušou nehty, se tyto infekce opakují. Prevencí je osobní hygiena a upevnění hygienických návyků.

Podobné příznaky může mít i onemocnění škrkavkou. To si děti mohou přinést hlavně z veřejných pískovišť, kam mohou chodit i psi a svými výkaly zamořovat. Proto je nutné malým dětem často střihat nehtíky a pravidelně mýt ruce.

Adaptační průjmy

V době, kdy se často cestuje, se mnoho lidí setkává s průjmovitými chorobami při změně místa. Vyloučíme-li tropické pásmo, kde může průjem znamenat i velmi vážné onemocnění, většina těchto potíží je tzv. adaptačních – jsou tedy přechodné.

Většinou se jedná o jinou skladbu vody, na kterou návštěvník není zvyklý. Platí opět dieta, eventuálně živé jogurty. Při těchto potížích jsou velmi vhodné léky typu Hylac, Smecta, které svým složením ovlivňují střevní mikroflóru, a tím napomáhají regeneraci střevní sliznice.

Adaptační průjmy se mohou vyskytovat i v tuzemsku – např. když obyvatel Prahy navštíví Krkonoše a napije se vody z místního vodovodu. Voda není závadná, ale má jiné složení.

Infekce močových cest

je poměrně časté onemocnění dětského věku. Často se projevuje jen bolestmi břicha a bolestmi při močení. Vyskytuje se u chlapců i u děvčat. Vždy je třeba vyšetit moč, aby se vyloučilo poškození ledvin.

Léčba je většinou ambulantní, vážné stavy se dnes vyskytují zřídka. Při opakování infekcí je nutné provést celkové vyšetření močového systému a dodržovat určitý režim (např. dbát na prevenci prochlazení, nepoužívat koupelové sole, denně čisté prádlo).

Slepé střevo

Děti neumějí lokalizovat svoji bolest, a hlavně většina bolesti se promítá kolem pupku. Bolesti břicha, mírná teplota, průjem či zácpa, pocit na zvracení či zvracení mohou být příznaky rozvíjejícího se zánětu slepého střeva. Tady je třeba – a to opakovaně (např. ráno a večer) dítě odborně vyšetřit. Rozhodně dítě nesmíme nutit do jídla ani nesmíme podávat žádné léky, pouze vychlazené tekutiny po malých množstvích, které dětem, jež zvracejí, uleví.

Neurotické projevy

Poměrně velká skupina dětí hlavně předškolního a školního věku trpívá mírnými bolestmi břicha jen někdy – např. když musejí jít do školy, mají-li absolvovat něco, z čeho mají strach. Pokud vyloučíme jiné příčiny, měli bychom s dítětem absolvovat i psychologické vyšetření.

Při bolestech břicha tedy obecně platí, že rodiče nemají dítěti podávat léky, nemají je nutit do jídla, mají sledovat, jak se dítě chová, jestli např. zaujímá nějakou polohu, jakou má stolici, a o tom mají nakonec informovat podrobně lékaře.

(Autorka pracuje jako praktická lékařka pro děti a dorost).

Názory k článku (7 názorů)
pasta na zuby Markéta, Martínek 2 roky 4.3.2001 17:23
*Re: pasta na zuby Jana* 5.3.2001 10:43
*Re: pasta na zuby Lída, syn 22m 7.3.2001 20:21
*Re: pasta na zuby Zuzana,syn 12 měs. 12.3.2001 23:15
problemy s briskem Zdenka Motlova 2.2.2007 2:35
*Re: problemy s briskem martina hurst,martínek 3 roky 3.2.2007 20:52
bolesti po léčení ATB pieris 10.2.2009 14:5




Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.