tisk-hlavicka

Který prst je vám nejsympatičtější?

7.2.2001 Petr Bakalář 3 názory

Udělejte si Finger test.

Finger test pravděpodobně sám o sobě nic neměří, ale může být neotřelou záchranou ve chvíli, kdy nevíme, na co se klienta zeptat, nebo ho chceme mírně překvapit. Lze samozřejmě použít i jako lehké konverzační téma se slečnou v kavárně.

Otázka je prostá: „Který prst je vám nejsympatičtější?

Tuto otázku jsem položil asi osmdesáti mladým lidem. Výsledky: prsteníček 36 %, ukazováček 28 %, palec 16 %, prostředníček 10 %, malíček 6 %.

Největší rozdíly mezi pohlavími byly u prsteníčku – 16 % mužů vers. 52 % žen – a ukazováčku – 47 % mužů vers. 17 % žen.

Každý prst je nositelem symboliky, může reprezentovat řadu vlastností – a to jak pozitivních, tak negativních. Proto je vždy třeba úvodní otázku doplnit druhou: „Proč?“

Nejčastěji uváděné zdůvodnění volby, případně symbolika toho kterého prstu:

MALÍČEK: slabost; nepotřebnost; poslední; bezbrannost; odkrytost; mindráky; jemnost; dětskost; naivita; hrdina říkanky Vařila myšička kašičku; malý, ale inteligentní; nezjevená síla v malosti; David; kamarádský.

PRSTENÍČEK: citovost; vztahy; věrnost; věřilo se, že z prsteníčku jde nerv přímo k srdci, a proto se na něm má nosit prsten; roztomilý, ale zároveň schopný (na rozdíl od malíčku); nestojí zcela stranou – ale ani v centru dění; příliš závazný; takový akorát; nejhezčí – štíhlý, elegantní; nejženštější.

PROSTŘEDNÍČEK: nejdelší; sexuální (např. gestikulace – Fuck off!); jinak bez zvláštních vlastností; pracovník, ale bez iniciativy; dělí ruku na dvě mírně antagonistické části; nepoužitelný – proto sympatický; chráněn z každé strany dvěma prsty; osa symetrie; nejdelší.

UKAZOVÁČEK: pragmatický; nejužívanější; kutil; vyvážený; učitelský; karatelský; vede ostatní tři prsty; klíčová pozice; šťouravý – průzkumník.

PALEC: robustní; primitivní síla – i dobrácká (Lennie ze Steinbeckova O myších a lidech) i tupá (lamželezo z Felliniho filmu La Strada); kontrola („mít něco pod palcem“); stojí v opozici vůči ostatním; nešikovný (anglické „to be all thumbs“ = nešika); je jiný; originální; nejpohyblivější; umožnil vývoj: úchop – činnost – civilizace; polidštil opici; symbol stáří – moudrosti; potřebný – kytara, psaní, jedení.

Několik poznámek závěrem

1. Podle prstů by mohla vzniknout i typologie lidí, např.: „To je ale palec!“ Zatím jsem to v žádném jazyku neobjevil. (Máme pouze pohádkového Palečka.)

2. Vhodné a méně vhodné kombinace prstů – partnerské poradenství. Například hodí se k sobě palec s malíčkem?

3. Zajímavé využití této techniky by mohlo být v dětské psychoterapii – diagnostice.

Názory k článku (3 názorů)
Palec Petr Bakalář 5.7.2001 22:19
*Mám rád všechny ... Indiansummer 17.2.2002 11:52
:) Lucka 26.2.2006 9:36




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.