tisk-hlavicka

Proč byste měly cvičit i během těhotenství? Známe odpověď!

18.11.2024 Komerční sdělení

Čekáte miminko? Poradíme vám, jak se bezpečně hýbat i během těhotenství.

Cvičení totiž může být pro většinu žen dokonce velmi prospěšné. Podívejme se společně blíže na to, proč tomu tak je. Kromě toho vám i dáme tip na to, jak ušetřit na doplňcích stravy nebo sportovním oblečením, které se s pohybem bezesporu váže.

Lepší kondice i příprava na porod? Cvičení může pomoci!

Jak je známo, cvičení pomáhá posilovat svaly a zvyšovat výdrž, což může výrazně usnadnit porod. Posílené svaly pánevního dna, zad a břicha mohou pomoci lépe zvládnout samotný porodní proces i rychlejší zotavení po něm. Pravidelný pohyb zlepšuje cirkulaci krve, čímž zásobuje svaly i orgány kyslíkem, což je důležité pro výkon při porodu. Pravidelná fyzická aktivita během těhotenství může navíc pomoci snížit riziko komplikací, jako je těhotenská cukrovka a vysoký krevní tlak, které jsou spojeny s vážnějšími problémy jak pro matku, tak pro dítě. U žen, které zůstávají aktivní, je riziko těhotenské cukrovky nižší. Během těhotenství dochází ale i k běžným změnám, které mohou způsobovat nepohodlí: jsou to třeba bolesti zad, otoky nohou, zácpa nebo problémy se spánkem. Cvičení, zejména ve formě jemných a nenáročných aktivit, jako je chůze, jóga nebo plavání, může pomoci tyto obtíže zmírnit. Pohyb stimuluje trávení, pomáhá udržovat pružnost těla a posiluje zádové svaly, čímž předchází bolestem zad.

Cvičením za lepší náladou

Hormony během těhotenství ovlivňují mnohé, a některé ženy tak mohou prožívat úzkosti, deprese nebo změny nálady. Pravidelný pohyb podporuje tvorbu endorfinů, které přispívají k lepšímu psychickému stavu a mohou zmírňovat stres a úzkosti. Cvičení navíc může přinést psychickou stabilitu, což je důležité zejména pro ženy, které se cítí nejisté fyzickými změnami během těhotenství. Během těhotenství je totiž přirozené přibývat na váze. S pomocí pohybu lze ale tento proces udržet pod kontrolou. Navíc ženy, které zůstávají aktivní během těhotenství, často prožívají rychlejší a snadnější rekonvalescenci po porodu. Silnější svaly a lepší kondice přispívají k tomu, že tělo zvládá lépe změny po porodu. 

Jaká cvičení jsou v těhotenství vhodná?

Ne každá fyzická aktivita je však během těhotenství vhodná. Ideální je zaměřit se na cvičení, které nepřetěžuje tělo a je přizpůsobené změnám, kterými tělo ženy prochází.

  • Chůze – jemná, ale efektivní aktivita vhodná pro každého.
  • Plavání – ulevuje zádům a kloubům a podporuje cirkulaci krve.
  • Jóga a pilates – zaměřuje se na posílení středu těla a zlepšení flexibility.
  • Prenatální cvičení – zahrnuje speciální cvičení zaměřené na těhotné ženy, která respektují aktuální potřeby těla a bezpečí pro matku i dítě.

Kdy je potřeba opatrnost?

I když je cvičení během těhotenství prospěšné, je důležité naslouchat svému tělu. Určitě je vhodné poradit se s lékařem, zejména pokud žena před těhotenstvím necvičila pravidelně, nebo pokud má zdravotní komplikace. Některé druhy cvičení, zejména ty, které zahrnují riziko pádu, nárazů nebo prudkých pohybů, je třeba během těhotenství vynechat.

Abyste byly na cvičení připraveny se vším všudy, nezapomeňte na vhodné oblečení. Lelosi slevový kód vám pomůže nakoupit oblečení oblíbené značky výhodněji. Na portálu Vasekupony.cz najdete ale i mnohé další výhodné akce a slevové kódy, díky kterým si užijete nákupy ještě o něco více! Například doplňky stravy a vitamíny ještě levněji vám zajistí Blendea slevový kód. Hodit se vám bezesporu bude třeba kyselina listová.

S kupóny se zkrátka vyplatí nakupovat. Vsaďte na ně i vy!

 




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.