tisk-hlavicka

Jeden den u Dvořáků na Malé scéně HDK

13.11.2023 Komerční sdělení

Když se řekne Antonín Dvořák, většinou si představíme známou fotografii zamračeného vousatého uzavřeného staršího génia, o kterém víme, že složil Rusalku, Jakobína, několik symfonií a dalších skladeb, jež ho proslavily po celém světě. Skutečnost však byla trochu jiná. Antonín Dvořák zdaleka nebyl takový, jak jeho tvář na portrétu působí. Naopak, byl to veselý srdečný člověk, kolega a především milující otec rodiny. A tak se na něj také autoři představení „Jeden den u Dvořáků” Alena a Jan Pixovi podívali: Zábavně, s milým humorem a nadsázkou.

Dvořákovi na léto jezdili do Vysoké u Příbrami. A tady také, den před Dvořákovými pětapadesátými narozeninami, Dvořákovu rodinu společně s mladým houslistou Josefem Sukem navštívíme. Poznáme jeho manželku Annu, jeho šest dětí, uvidíme, jak v té době žili, co prožívali, jak si hráli, jak se oblékali, jaká strašidla viděl Antonín Dvořák v lesích u Vysoké, a také třeba i to, co vařili a co měli rádi. Uvidíme, jak se sourozenci vzájemně zlobili i jak se naopak měli rádi, i jaký byl jejich další osud. Především však poznáme krásu Dvořákovy hudby včetně Moravských dvojzpěvů, či několika árií z Rusalky i Jakobína.

Ve spojení s kouzelnou emotivní Dvořákovou hudbou tak oceníme smysl a prospěšnost pevného rodinného zázemí a upřímných rodinných vztahů, které tenkrát na konci 19.století byly stejně důležité, jako by měly být dnes. Představení pořádá Hudební divadlo v Karlíně na nově otevřené Malé scéně, která svým intimním prostředím umožňuje kontakt s divákem, jeho aktivní zapojení, čímž umocňuje pohodový dojem z představení. Jeden den u Dvořáků je představení určené především pro rodiny, ale navštěvují ho zejména školy, a o jeho úspěšnosti hovoří nadšené ohlasy dětí i učitelek i odborných pracovníků.

„Velmi nás zaujala jednotlivá hudební čísla, interpretace na vysoké úrovni. Představení bylo dojemné a vehnalo nám slzy do očí. Ve výuce hudební výchovy, ale i v osobním životě dětí. Děti samy si vyhledaly a poslechly hudební ukázky, které v představení zazněly,” napsali učitelé ze ZŠ Klíč v České Lípě.

A ZŠ Písnice: „Vhodné pro děti již od malého věku až po dospěláky, a pro všechny přineslo velký umělecký zážitek. Nádherná scéna, včetně videoprojekce s dobovými fotkami, skvělí zpěváci i herci. A jako bonus si děti odnesou i představu o té době ve všech směrech. Tomu opravdu říkám učení zážitkem.”

A co napsaly děti? „Samo představení se mi líbilo nejvíce ze všech na kterich jsme byli i ta interaktivní obrazovka byl skvělí nápad. Děkuji že to pro nás děláte”

„Myslím že už tam nic zlepšit nejde. Bylo to vtipné a zároveň nás to hodně naučí. Moc se mi líbili děti.”

„Moje nejoblíbenější postava byl Otík, protože byl vtipný a hodný. Ale zase se my na tom úplně nelíbilo a asi bych to chtěl změnit je to že to bylo docela krátké, ale zase to bylo asi nejlepší představení ze všech a dávám to mu 9,5 / 10 B”

Už podle ohlasů stojí tedy za to představení „Jeden den u Dvořáků” navštívit.

Více informací o představení naleznete zde.
Vyhledávání článků podle věku