tisk-hlavicka

Kdy začít děti vzdělávat ve finanční gramotnosti? Podle odborníků co nejdřív

15.11.2023 Komerční sdělení

Že děti peníze řešit nemusí, protože ještě nevydělávají? Omyl. O penězích by se mělo mluvit i v rodině, a to už od mala.

Finanční gramotnost je pro život tak důležitá, že spoléhat se jen na zdravý rozum a školní osnovy je zkrátka málo.

O tom, jak důležité je s dětmi doma mluvit o penězích, jsme čím dál víc přesvědčení i my Češi. Vyplývá to z Indexu finanční gramotnosti, který si každoročně nechává vypracovat Česká bankovní asociace. Zatímco v roce 2022 vnímalo roli rodiny ve výuce finanční gramotnosti jako zásadní 30 % respondentů, o rok později už to bylo 35 %.

Bez školního vzdělání to samozřejmě taky nejde. Z průzkumů jasně vyplývá, že čím vzdělanější člověk je, tím lépe se v otázkách kolem peněz orientuje. Lidé s ukončeným středním a vysokým vzděláním se mnohem lépe orientují v pojmech jako úrok, investice nebo nebankovní půjčka a mnohem vzácněji mívají finanční potíže.  

Kdy s dětmi o penězích začít mluvit? Už od školky

Pedagogové se shodují, že už tříleté, čtyřleté děti by měly vědět, jaké povolání má maminka a tatínek. A že do práce chodí mimo jiné proto, abychom si mohli nakoupit jídlo v supermarketu, lístek na vlak i zmrzlinu u stánku. Ze hry na obchod s dětskou pokladnou předškolní děti snadno pochopí, že existují levné věci, drahé věci, věci potřebné a nepotřebné.

Ještě než nastoupí do první třídy, mohou děti dostat vlastní prasátko nebo jinou kasičku. Do ní si spořit na vytouženou hračku z peněz, které jim budete dávkovat postupně právě k tomuto účelu. Na něco si šetřit, těšit se a pak pro to konečně vyrazit do obchodu, to je zážitek na celý život.

Poučnou lekci finanční gramotnosti můžete dětem dát i při nedělním nákupu v supermarketu. Nechte je, aby vám pomohli vybrat správnou položku v regálu a diskutujte o tom, proč je některá dražší, některá levnější a jak fungují slevy a akční nabídky.

Jak na kapesné? Lepší málo než nic

Nástup do školy je zlomovým obdobím, kdy většina dětí začne pobírat kapesné. Zatímco dosud dostávaly peníze spíš nahodile a vždy na něco konkrétního, s kapesným si můžou dělat co chtějí. Aby ale splňovalo svůj účel, mělo by mít svá pravidla:

  • Pravidelná výplata – Prvňákům vyplácejte kapesné jednou týdně, například v pondělí, když začíná škola.
  • Odpovídající částky – Od dětí se určitě dozvíte, kolik dostávají spolužáci. Kapesné ale dáváte vy, takže máte právo si částku určit sami.
  • Bez podmínek – Máš průšvih, takže žádné kapesné? Raději ne. Odborníci radí dávat kapesné bez ohledu na to, jestli je dítě zrovna hodné.
  • Na vlastní triko – Jestli si dítě bude šetřit na nové oblečení nebo všechno rozfofruje první den ve školním bufetu, to je jen a jen jeho věc.

Jako rodiče se samozřejmě zajímejte, jak dítě s penězi zachází a za co je utrácí. U kapesného by ale vaše role měla být rádcovská. Nechte svým ratolestem volnou ruku a nenuťte je, aby se vás museli dovolovat, když si chtějí něco koupit.

Jak dětem vysvětlit, že v rodině není peněz nazbyt

Nedělejme si iluze. Ve školní třídě se moc dobře ví, čí rodina je bohatá a čí už tolik ne. Pokud patříte spíš do té druhé skupiny, dětští psychologové doporučují o tom s dětmi mluvit otevřeně. Přiznat, že na rozdíl od rodin jejich spolužáků si některé věci zkrátka nemůžete dovolit. Zároveň ovšem platí, že v podporujících, milujících rodinách se nedostatek peněz snáší mnohem líp.

A rada na konec: neutrácet za zbytečnosti, odkládat si peníze na budoucnost a plánovat budoucí výdaje se dítě nejlíp naučí od svých životních vzorů. Tedy od vás. Nezapomeňte, že ty samé zdravé finanční návyky, které v rodině pěstujete dnes, si přenesou do dospělého života a jednou je od nich přeberou zase jejich děti.




Vyhledávání článků podle věku