tisk-hlavicka

Kreativní hračky rozvíjejí jemnou motoriku i fantazii dítěte

11.9.2023 Komerční sdělení

Málokteré dítě má problém s vyjádřením své kreativity.

O tom nepochybuje žádný rodič, který kdy musel uklízet stůl plný rozlitých barev, čistit koberec od barevných kříd, seškrabávat ze zdi modelínu, nebo rovnou malovat celý byt, protože pastelky a fixy vytvořily v bytě ne úplně vítanou graffiti výzdobu. Dítě je rozený umělec a je dobré jeho tvořivost nechat kvést a zároveň rozvíjet a dávat jí smysl. K tomuto účelu slouží hračky, které se nazývají kreativní. Jejich úkolem je učit děti ovládat různé techniky, pracovat se stále jemnějšími detaily, a tím rozvíjet jemnou motoriku ruky, a realizovat své sny a představy, tedy přecházet ze světa fantazie do toho reálného světa.

Málokteré dítě má problém s vyjádřením své kreativity. O tom nepochybuje žádný rodič, který kdy musel uklízet stůl plný rozlitých barev, čistit koberec od barevných kříd, seškrabávat ze zdi modelínu, nebo rovnou malovat celý byt, protože pastelky a fixy vytvořily v bytě ne úplně vítanou graffiti výzdobu. Dítě je rozený umělec a je dobré jeho tvořivost nechat kvést a zároveň rozvíjet a dávat jí smysl. K tomuto účelu slouží hračky, které se nazývají kreativní. Jejich úkolem je učit děti ovládat různé techniky, pracovat se stále jemnějšími detaily, a tím rozvíjet jemnou motoriku ruky, a realizovat své sny a představy, tedy přecházet ze světa fantazie do toho reálného světa.

Hra je přítomná ve všech kulturách a dětská hra podporována hračkami a hracími materiály, které vyrobili a vymysleli dospělí, je tu odnepaměti. Hračky pomáhají dětem hravou formou pochopit a připravit se na svět, ve kterém žijí. Hračky tak do velké míry odrážejí změny v kultuře a prioritách dospělácké společnosti. V současnosti je velký důraz kladen na rychlý rozvoj dětského myšlení, děti jsou podporovány v řečových dovednostech, v počtech, trénují paměť, rychlost, strategické myšlení a soutěživost. Proto jsou počítačové hry nebo hry na mobilu pro děti tak atraktivní. Vědí, že se jim ovládání této techniky a jejího prostředí jednou bude hodit.

Kreativní hračky, které mají komplexnější dosah a rozvíjejí individuální talenty dětí, jsou ale v barevném světě plastových hraček na jedno použití a elektronických přístrojů stále důležitější. Jejich největší výhodou je to, že vytvoří bublinu, v níž může dítě v klidu komunikovat se svým nitrem, se svou fantazií, se svými vnitřními příběhy. Díky kreativním činnostem jako je vybarvování, vyšívání, pískovaní, razítkování, samolepkové tvoření, se dítě dostává do stavu podobnému meditaci, kdy se ohromně zklidní nervová soustava přetížená současným stresujícím a hlučným životním stylem. Mozek a tělo se dostanou na jednu vlnu, dech se zpomalí a malý človíček zapomene na čas. Kreativní činnosti do jisté míry nahrazují - pro dětskou zdravou psychiku tolik potřebné - denní snění.

Někdy je těžké dítě odtrhnout od mobilu a přimět ho sednout si k papíru a pastelkám. Existuje ale celá řada výtečných značek kreativních hraček, které přicházejí s úžasně vymyšlenými kreativními sety, které jsou atraktivní, nabízejí rychle dosažitelné výsledky ve smyslu hotových výrobků, z nichž může mít dítě radost. A právě pocit uspokojení z vlastnoruční práce, kterou může někomu darovat, nebo si ji vystavit v pokojíčku, zaručeně dítě přivede zpět ke kreativním činnostem. Bude to chtít zažít znovu a znovu.

Být kreativní je pro děti úplně přirozená věc. Je skvělé, když ji rodiče jet posunou dobrým výběrem pomůcek a hraček, které jí dají volný průběh. Dětské výtvory jsou vždy plné kouzla, které vyvěrá z nezatíženosti, děti se nechtějí předvádět, chtějí se jen radostně a svobodně vyjádřit. Proto prosím jejich umělecká díla nikdy nehodnoťte, vždy je jen podpořte v dalším tvoření. Vrátí se vám to několikanásobně.
Vyhledávání článků podle věku