tisk-hlavicka

Potřebuje vaše bydlení rekonstrukci? Zjistěte, jak ji chytře zafinancovat

6.9.2023 Komerční sdělení

Rekonstrukce bydlení je obvykle výrazný zásah do rodinného rozpočtu.

Vlastní bydlení si vylepšuje většina z nás. Nejčastěji se rekonstruuje po dětech, nebo naopak při přípravě na děti, při pořízení staršího bydlení nebo při získání nemovitosti po prarodičích. Rekonstrukce bydlení je obvykle výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Kde na ni vzít peníze a přitom výrazněji neomezit chod domácnosti?

Peníze nejen na stavební práce, ale také na odborníky

Také jste už slyšeli rčení: Co Čech, to kutil? Při opravách a přestavbách bydlení to rozhodně platí. Mnoho Čechů se při rekonstrukci bydlení spoléhá zejména na vlastní dovednosti a zkušenosti. Při výběru do čeho se pustí, je rozhodující charakter jednotlivých prací a stavebních úprav.

Nový kabátek nejčastěji dostávají koupelny a kuchyně, v závěsu za nimi stojí obývací a dětské pokoje. Přestože můžete ušetřit spoustu peněz, pokud se do oprav vrhnete svépomocí, vyplatí se zaplatit také profesionály. Perfektně si poradí s pracemi, ve kterých si nejste jistí. Možná to zní paradoxně, ale tímto způsobem můžete ušetřit. Profesionál odvede práci správně na první dobrou, takže se nic nebude muset předělávat ani opravovat.

Kde vzít peníze na rekonstrukci, když nemáte zlaté prasátko?

Kvůli inflaci v posledních letech výrazně vzrostly nejen ceny stavebních materiálů, ale také odměny za práci řemeslníkům. Kde tedy vzít peníze, pokud nemáte našetřeno nebo se vám nechce sahat do úspor? Náklady mohou pokrýt půjčky a úvěry.

Hypoteční úvěry

Hypoteční úvěry se obvykle používají na nákup nemovitostí. Posloužit ovšem mohou také pro pokrytí velké rekonstrukce. V posledních letech však na hypotéku spousta zájemců nedosáhne. Důvodem jsou drahé nemovitosti, vysoké úrokové sazby a přísné podmínky pro získání úvěru. Banky půjčují maximálně 90 % hodnoty nemovitosti, pokud má žadatel do 36 let. Zbylých 10 % musíte složit z vlastních úspor. Splácení hypotečního úvěru trvá desítky let, přičemž splácíte fixní částku. Proinvestované peníze musíte bance dokládat fakturami a paragony.

Úvěry u nebankovních společností

O úvěr nemusíte žádat pouze banku, ale také nebankovní společnosti. Úvěry můžete obvykle vyřídit rychle online ze svého domova. Nebankovní poskytovatel vám půjčí částku až do řádu statisíců korun, kterou můžete použít na cokoliv. Splácení je často flexibilní, což znamená, že pravidelně splácíte nejnižší dohodnutou částku, a pokud máte volné finance, můžete zaplatit více. Tím si zkrátíte dobu splácení.

Jestliže se rozhodnete pro nebankovní úvěr, pečlivě si prověřte jeho poskytovatele. Mělo by se jednat o velkou známou společnost s dlouhou historií. Při výběru vám může pomoci, pokud společnost najdete na vysoké pozici Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně sestavuje organizace Člověk v tísni. Poskytovatel by měl mít jasně napsané podmínky úvěru včetně hodnoty RPSN.
Vyhledávání článků podle věku