tisk-hlavicka

10 potravin pro zvýšení plodnosti

25.1.2023 Komerční sdělení

Může konzumace některých potravin skutečně zvýšit vaši plodnost? Odpověď zní ano.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádná zázračná dieta, která by vedla k otěhotnění, ale volba potravin a životního stylu má významný vliv na reprodukční zdraví žen i mužů.

Zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku by měly nejen páry, které se snaží o otěhotnění přirozenou cestou. Ale i ty, které podstupují IVF léčbu.

1. Fazole a čočka

Fazole a čočka mají vysoký obsah vlákniny a bílkovin, což může pomoci zlepšit ovulaci. Studie prokázaly, že nahrazení živočišných bílkovin rostlinnými zdroji bílkovin může snížit riziko ovulační neplodnosti. Obě tyto luštěniny jsou také vynikajícím zdrojem kyseliny listové, důležité složky, která napomáhá početí a pomáhá zdravému vývoji embrya.

2. Slunečnicová semínka

Konzumace slunečnicových semínek je snadný způsob, jak pomoci udržet správnou hladinu spermií, aniž byste museli provádět nějaké velké změny v jídelníčku. Pražená nesolená jádra slunečnicových semínek jsou bohatá na vitamin E, základní živinu, která zvyšuje počet a pohyblivost spermií.

3. Ovoce

Potraviny bohaté na antioxidanty, jako je ovoce a bobuloviny, mají vysoký obsah vitaminu C a kyseliny listové, která zajišťuje zdravý růst plodu po početí. Maliny, borůvky a jahody obsahují přírodní antioxidanty a protizánětlivé fytonutrienty, což jsou dvě složky, které výrazně zlepšují plodnost mužů i žen.

4. Avokádo

Avokádo je plné vitaminu K, draslíku a kyseliny listové, které pomáhají tělu s mnoha věcmi – vstřebáváním vitaminů, regulací krevního tlaku a dalšími!

5. Quinoa

Quinoa je úžasná celozrnná obilovina, protože nejenže neobsahuje sacharidy, ale je také dokonalým zdrojem bílkovin, zinku a kyseliny listové.

6. Řecký jogurt a sýry

Tučné potraviny jsou skvělé pro podporu plodnosti. Řecký jogurt a sýr obsahují vápník, probiotika a vitamin D, které pomáhají zlepšit ovulaci.

7. Losos

Abyste si mohli dopřát více zdravých tuků, losos nabízí spoustu bílkovin a cenných omega-3, které zlepšují vývoj plodu v průběhu těhotenství. Muži mohou z konzumace lososa těžit také kvůli vysokému obsahu vitaminu D a selenu, dvou složek, které zlepšují spermiogram a zlepšují celkové zdraví.

8. Chřest

Chřest je silná potravina s neuvěřitelnými výhodami pro ty, které se snaží otěhotnět. Studie ukazují, že konzumace jednoho šálku vařeného chřestu vám poskytne více než 60 % denní doporučené hodnoty kyseliny listové, splní denní hodnotu vitaminu K a posílí vaše reprodukční zdraví o více než 20 % vitaminů A, C a B.

9. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou plné omega-3 a omega-6, které pomáhají vašemu tělu udržovat zdravé mozkové funkce a regulovat hormony.

10. Vaječné žloutky

Většina lidí se žloutku ve vejci vzdává, aby omezila kalorie, ale žloutky obsahují vitamín B a esenciální omega-3 kyseliny. Žloutky obsahují také kyselinu listovou, která pomáhá tělu vytvářet červené krvinky a pomáhá udržovat vývoj embrya po početí.
Vyhledávání článků podle věku