tisk-hlavicka

Kuchyně s jídelním koutem, kde mají všichni své místo

22.11.2022 Komerční sdělení

Rozrostla se vaše rodina o další členy, kteří už povyrostli natolik, že potřebují místo u stolu? Není přece nic krásnějšího, než když se spolu všichni sejdete u snídaně, oběda nebo večeře a můžete si užívat vzájemné blízkosti a vyprávět si, co jste celý den dělali. Že vás trápí nedostatek prostoru? Nebojte, s námi vše vyřešíte!

Kuchyň je centrem dění

S trochou nadsázky klidně můžeme říct, že kuchyň je srdce každého domova. Právě tady sedáme nad jídlem, povídáme si, děti tu často u stolu dělají domácí úkoly, zatímco maminka nebo tatínek připravují večeři. Aby se tady všichni cítili dobře, je důležité kuchyň zařídit s citem a láskou.

Kuchyň by měla působit útulným a hravým dojmem. Co tak vsadit na rustikální kuchyně, kde dominuje dřevo a sklo? Nebo můžete propojit kuchyň s jídelnou a obývákem.

Rodina spolu tráví málo času

Ano, přesně to je problém dnešní moderní doby. Naše životy jsou uspěchané, neustále se za něčím honíme, žijeme ve stresu. Nemáte ani pár minut, během kterých bychom se zastavili, vydýchali a užívali si všech krás života.

Ještě smutnější to je ve chvíli, kdy máte malé děti a nemáte ani chvilku, abyste se zeptali, co dělali ve škole nebo školce, jak trávili čas doma. Zastavte se aspoň na to jídlo, posaďte se pěkně k jídelnímu stolu a zakončete společně den. Když ho společně můžete i začínat, ještě lépe.

Jak zařídit jídelní kout, kde každý bude mít své místo?

Jen v málo domácnostech se najde jídelna jako samostatná místnost. Jídelní stůl je buď součástí kuchyně nebo je kuchyň propojená s obývacím pokojem a součástí takového prostoru je i jídelní kout. Jak ho zařídit?

Prvním krokem je výběr místa

Jídelní kout by měl být útulný a praktický zároveň. Právě tady si vychutnáte jídlo spolu s rodinou, tady děti budou dělat možná úkoly, tady pravděpodobně posedíte při oslavách nebo setkání s přáteli. Kuchyň, jídelna a obývací pokoj patří mezi místa, kde trávíme nejvíc času, když je propojíte v jeden velký prostor, nebude se nikdo cítit odstrčený. I vy, když budete zrovna vařit, si s ostatními můžete povídat.

Jídelní kout by v každém případě měl být co nejblíž kuchyni, přece nechcete s jídlem chodit na stůl přes celý obývací pokoj. Každou část místnosti můžete od sebe opticky oddělit, třeba zvolit maličko jinou podlahu, případně použít kuchyňský ostrůvek, který bude korespondovat jak s kuchyní, tak s obývákem.

Dobře zvolte i jídelní stůl a židle

Základem jídelního koutu je stůl a židle. Velikost stolu se odvíjí jak od prostoru, který máte k dispozici, tak od počtu stálých stolovníků. Obecně se doporučuje pořídit stůl o 2 místa větší, než kolik vás u stolu pravidelně sedí. Že o takový stůl nechcete zakopávat? Vsaďte na rozkládací stůl, který přizpůsobíte aktuálnímu počtu stolovníků. Do rodiny s malými dětmi je ideální volbou stůl se zaoblenými hranami, tvar stolu vybírejte podle svých možností a preferencí.

Když přijde na židle, zaměřte se na výšku sedáku a jeho šířku. Sedák je pro většinu z nás pohodlný ve výšce 45 cm nad zemí, toto číslo si zapamatujte i pro šířku sedáku.
Vyhledávání článků podle věku