tisk-hlavicka

Jak se zbavit strií?

7.9.2022 Komerční sdělení

Strie, nezvedné jizvy, které potrápí alespoň jednou za život většinu populace, jsou v hledáčku většiny z nás.

Jak s nimi bojovat? Jak se jich zbavit nebo je eliminovat? Otázky, které se honí v hlavě mnohým. Odpovědi na ně ale nejsou jednotné, někdo je řeší ambulantně, jiný nakupuje v kosmetice a další věří babským radám. Přečtěte si souhrn možných postupů a nejděte si ten správný pro vás.

Co to jsou strie?

Strie jsou jizvy, které vznikají v kůži po drastické změně objemu váhy. Vypadají jako perleťové linky, ale můžou být i barevně do červena či fialova. Velikost a rozsah strií se liší člověk od člověka, u někoho dokonce vytváří propletené linie. Hlavní příčinou je rychlý příbytek či úbytek váhy, takže cílovou skupinou strií jsou těhotné ženy, kulturisti, někdy i rychle rostoucí puberťáci a lidé s rychlou změnou váhy. Příčina strií ale může být i hormonální – například užívání léků s kortikoidy.

Kde můžete najít strie?

Jelikož strie vznikají díky popraskání kolagenových a elastických vláken při změně objemu, mohou se objevit skoro kdekoliv, nejčastěji je ale najdete na břiše, zadku, stehnech, zádech, bocích, pažích.

Jak zatočit se striemi?

Výhodou je, že některé strie časem zmizí samy, bohužel se to ale nedá říct o všech a prozatím není žádný stoprocentní postup řešení. Pravda je, že existuje několik možných postupů, které minimálně strie eliminují a zlepší jejich vzhled. Můžete zvolit radikální způspob:

  • Laser
  • Radiofrekvence
  • Mikrodermabraze
  • Mezoterapii
  • Abdominoplastika

Tyto postupy jsou relativně drahým řešením, a hlavně zásahem do těla. Jak se zbavit strií a jaké přípravky použít, když nechcete jít na nějakou formu zákroku? Vhodné je postižená místa hydratovat. K tomu je dobré zajít do kosmetiky či lékárny a pořídit si bi-Oil na strie, případně jiný olej či krém určený k boji se striemi.

Pomůžou babské rady?

I v babských radách platí heslo: hydratujte! Proto je dobré si mazat strie různými oleji (kokosový, olivový, argonový, případně dětský olejíček). Dalším potřebným bodem je domácí peeling. Ten vytvoříte smícháním mandlového oleje s cukrem. Peeling by měl strie zesvětlit. Pomáhá i nanášení našlehaných bílků a citrónové šťávy.

Naučte se striím předcházet

Striím se bohužel většina žen v průběhu života nevyhne, minimálně v těhotenství potvrzuje výskyt strií až 80 % žen, a přitom opravdu nejsou výsadou jen něžného pohlaví. I přesto je dobré striím předcházet a vyvarovat se minimálně rozsáhlým propleteným liniím. Nezapomínejte na hydrataci ani v prevenci. Když budete hubnout, či nabírat na váze, tak problematická místa (viz kde můžete strie najít) promazávejte a promasírujte, aby se oblast dostatečně prokrvila. Nezapomínejte na zdravý životní styl, dostatek tekutin a pohybu.
Vyhledávání článků podle věku