tisk-hlavicka

Desatero finanční gramotnosti pro děti i dospělé. Znáte jej?

9.8.2022 Komerční sdělení

Základem dobrého hospodaření s financemi jsou správné finanční návyky.

Ty můžete svým dětem začít vštěpovat už od raného dětství a nepolevit ani v pubertě. S učením vám pomůže jednoduché finanční desatero pro děti i rodiče.

Finanční vzdělání v ideálním případě probíhá na více frontách. Rodiče by měly představovat vzor dobrého hospodáře. Základní i později i střední školy by ve spolupráci se vzdělávacími projekty měly dětem poskytnout základy finančního vzdělání a dál je rozvíjet.

Následující desatero může posloužit jako návod, jak děti ve světě osobních financí vést správnou cestou. Čerpat z něj ale mohou i dospělí.

1.    Učte děti hospodařit s penězi

Co nejdříve dětem objasněte, že peníze nepadají ze stromu. Dávejte svým dětem adekvátně vysoké kapesné. Učte je, jak se penězi nakládat, aby jim vydržely delší dobu. Vysvětlete jim, že kapesné nemusí utratit celé, ale mohou si část uložit stranou.

2.    Dejte jim zodpovědnost a důvěru

Naučte je rozlišovat mezi nezbytnými výdaji a výdaji na zábavu. Můžete jim navýšit kapesné  a společně z nich hradit náklady spojené se vzděláním, jako je jídlo ve škole, účet za mobil, kroužky i mimořádné akce (např. dětský tábor, škola v přírodě, soustředění).

V souvislosti s tím jim začít postupně přibližovat pojmy peníze, výplata a mzda, tedy to, kde a jak se peníze získávají.

3.    Veďte děti ke spoření

Vysvětlete dětem, proč by měly šetřit. Ať si například každý měsíc odkládají z kapesného 10 až 50 % na dražší věci, po nichž touží. Děti se zároveň naučí tvořit rezervu na horší životní situace. Mluvte s nimi o tom, co znamená osobní vlastnictví a majetek.

4.    Co je banka a k čemu slouží

Vysvětlete dětem, proč ukládání peněz takzvaně pod matrací nemusí být bezpečné, ani jinak prospěšné. Proberte s nimi základní finanční pojmy jako banka a bankovní účet, spoření a spořicí účet, a se staršími dětmi se ponořte do tématu půjčky od banky.

5.    Nad penězi dítěte udržujte kontrolu

Do 15 let dítěte mějte nad penězi svých děti maximální kontrolu, to platí zejména pro dětský bankovní účet. Správu účtu mohou mít oba zákonní zástupci. Od 15 let mohou dospívající děti vlastnit účet bez dohledu. Záleží na rodičích, zda si dohled ponechají či nikoliv.

6.    Využijte vedení dětského účtu zdarma

Bankovní účty pro děti bývají zdarma od založení až po vedení. Banky k nim navíc často nabízí další benefity jako například vyšší úroky u běžného či spořícího účtu, výběry kartou z bankomatu zdarma a další.

7.    Objasněte, co jsou to elektronické peníze

Vysvětlete dětem rozdíl mezi hotovostí a elektronickými penězi. Nechte děti vkládat i vybírat a naučte je peníze spravovat prostřednictvím internetového a mobilní bankovnictví. Ukažte dětem, jak se platí online a na co dávat při internetových platbách pozor.

8.    Spoření a úroky na spořících účtech

Promluvte si s dětmi o tom, jak mohou své peníze zhodnocovat díky úrokům na spořicích účtech. Sami brzy pochopí, proč prasátko rozbít a peníze vložit na spořicí účet. U starších dětí můžete zabrousit na další možnosti spoření a investic.

9.    Platební karty a jejich možnosti

Vysvětlete dětem, k čemu platební karty, jak fungují a jak je správně používat. Nezapomeňte na zásady bezpečného používání platebních karet i základní rozdíly mezi debetními a kreditními kartami. Vysvětlete jim, co jsou kreditní karty, jak fungují, kdy slouží dobře a jaká rizika jsou s nimi spojená.

10.      Speciální dárek

Nejlepší je finanční vzdělání rozdělit do několika kroků a každý spojit s nějakým speciálním dárkem, jako je založení prvního účtu, získání první platební karty, finanční odměna za naspoření určité částky a podobně.

 Vštípit dětem správná pravidla spojená s hospodařením s penězi představuje pro děti velmi důležitou součást výchovy, které může pomoci zlepšit úroveň jejich finanční gramotnosti i v dospělosti.




Vyhledávání článků podle věku