tisk-hlavicka

Učňovské školství je nejvíc ohrožené školním neúspěchem.

12.5.2022 Jan Zeman, EDUin 1 názor

A proto je potřeba systémová změna.

V Česku teď na některých středních školách běží druhé kolo přijímacích zkoušek. Volné kapacity jsou často na oborech zakončených výučním listem. Jak upozorňuje jedna z analýz letošního Auditu vzdělávacího systému, právě žáci na těchto školách jsou nejvíc ohrožení studijním neúspěchem. A proto je potřeba systémová změna.

Data ukazují, že studijním neúspěchem jsou nejvíce ohroženi žáci na odborných školách. „Jsou to ti z nepodnětného prostředí i horších ekonomických poměrů. Velká část těchto dětí končí v nematuritním odborném studiu, kde kvůli zastaralosti a neprostupnosti škol často dochází k předčasným odchodům ze vzdělávání či k nezaměstnanosti absolventa,“ píše v analýze její autor Jan Zeman.

Český stát by se měl zajímat o každého neúspěšného žáka. Analýza PAQ Research ukazuje hypotetické scénáře dopadu investic do podpory nejslabších žáků a žáků předčasně opouštějících střední školy. Projekce analýzy ukazují, že i drobné zlepšení nejméně gramotných patnáctiletých žáků by mohlo zvýšit budoucí roční HDP o 18 mld. Kč (lze srovnat se současnými náklady na inkluzi, které činí 10 mld. Kč). Přestože se jedná o hypotézy s viditelnými výnosy až po roce 2050, je evidentní, že investice do podpory neúspěšných žáků je racionálním krokem.

Jak situaci v odborném školství zlepšit?

  • Analýza vybírá cíle, které stanovila Strategie vzdělávání 2030+ a nyní jsou rozvíjené v implementačních kartách.
  • revize a inovace soustavy oborů vzdělávání
  • revize RVP v oblasti společného základu odborného výcviku – „Veškeré změny v obsahu učiva je nutné srozumitelně komunikovat a zaručit, aby je učitelé přijali a věděli, jak s nimi pracovat. Metodická podpora ve formě seminářů nemusí stačit, tuto zkušenost jsme již učinili v minulých letech při úpravách RVP ZV,“ komentuje tento bod analytik Jan Zeman.
  • zvýšení kvality praktického vyučování – Změna kvality praktického vyučování bude mimo jiné závislá na dalších aspektech: Žák nesmí narazit na špatné vybavení školy a na vyhořelé nebo nedostatečně vzdělané učitele (kvalita vzdělávání); zaměstnavatel musí být motivovaný a připravený se žáky pracovat (metodická a finanční podpora).
  • podpora kariérního poradenství

Kompletní analýzu si můžete přečíst ZDE.

Názory k článku (1 názorů)
To je zase XXXL 13.5.2022 17:44
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.