tisk-hlavicka

Darujte odpočinek rodinám dětí s autismem....

3.8.2021 Děti úplňku

Víte, co je to homesharing?

Během návštěv v zahraničí nás zaujal systém komunitní podpory rodin, které nesou náročnou zátěž vzhledem ke zdravotnímu postižení jejich blízkých členů. Zaujal je možná slabé slovo – dalo by se říct, že nás přímo nadchl. Tak moc, že jsme se rozhodli jej jako Děti úplňku u nás pilotně vyzkoušet u rodin autistických dětí.

V Irsku, které jsme navštívili, se téhle formě podpory říká Home Sharing – Homesharing, sdílená péči o děti s autismem. Spočívá jednoduše v tom, že pečlivě vybraní a proškolení jednotlivci, páry nebo rodiny si pravidelně „půjčují“ postižené dítě (případně dospělého) z jeho původní rodiny. Doba a frekvence takových návštěv může být různá od jednoho odpoledne v týdnu, přes víkend nebo dva v měsíci, až delší časy, podle vzájemné chuti a potřeby.

Trochu to připomíná respitní pěstounství, ačkoli hostitelské rodiny nejsou profesionální pečovatelé, mnohem větší roli v tomhle systému hraje osobní zaujetí a chuť pomáhat než finanční odměna. Pečovatelé nejsou univerzální pro kohokoli, obvykle se vytvářejí dlouhodobé vztahy mezi dvěma konkrétními rodinami.

A přínosy Homesharingu jsou evidentní hned v několika ohledech. Rodina postiženého dítěte si odpočine od náročné péče, přičemž tahle forma je přirozenější a levnější než obvyklé odlehčovací pobyty poskytované sociálními službami. Dítě s postižením se zdravě socializuje a vytváří si novou síť vztahů kromě své biologické rodiny. A sdílením péče se povědomí o zdravotním postižením přirozeně šíří ve společnosti, jde o nenásilnou formu osvěty a destigmatizace.

Během října 20180jsme vedli intenzivní konzultace s irskými experty na Homesharing, kteří přijeli do Prahy, a ladili s námi všechny důležité detaily, zejména ty týkající se bezpečí dětí a vzdělávání jejich potenciálních pečovatelů. Naším cílem je především pilotně vyzkoušet v Praze a Středních Čechách, jak by mohl Homesharing fungovat v českých podmínkách pro děti s náročnější formou poruchy autistického spektra. Na základě zahraničních materiálů a pilotních zkušeností chceme vytvořit potřebnou metodiku, aby se tento model podpory mohl dát šířit.

Pokud vás idea zaujala, je vám víc než osmnáct let, myslíte si, že máte předpoklady pro péči o děti s vážnějším postižením, tedy zejména laskavost, klid, trpělivost a pevnost, a máte také čas a chuť v rámci svých kapacit pomáhat, můžete se do projektu zapojit – prozatím projevením zájmu stát se hostitelem se hostitelem na https://www.detiuplnku.cz/cs/homesharing, kde se dozvíte více informací. Stejně tak se mohou přihlásit i rodiny z Prahy či Středočeského kraje s dětmi s PAS+.

Předem děkujeme všem, kdo najdou odvahu něco podobného zkusit a věříme, že Homesharing se stane obohacením i pro ně. O tom, jak nám vše jde budeme samozřejmě průběžně informovat!

Pokud nemáte možnost se do projektu osobně zapojit, budeme velmi rádi, pokud nás podpoříte jinak. Děkujeme!

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.