tisk-hlavicka

Jak řešit nerovnosti ve vzdělávání po covidu?

18.5.2021 EDUin 3 názory

Příkladem může být Nizozemí.

Ministerstvo školství v těchto dnech zpracovává výsledky žádostí o program „Letní kempy“, který je zaměřený na podporu aktivit na snížení nerovností ve vzdělávání. Šéf úřadu Robert Plaga už také dřív oznámil, že další peníze školy dostanou od podzimu na doučování. Konkrétně je na to vyčleněno čtvrt miliardy korun. Úřad detaily výzvy ještě nepředstavil.

EDUin už dřív doporučoval, aby pro konkrétní podobu plánů ministerstvo spolupracovalo s cílovými skupinami příjemců. A hlavně výzvu nastavilo tak, aby výsledky byly v požadované kvalitě a jejich využití bylo opravdu efektivní.

Jako příklad komplexního plánu pro řešení nerovností ukazujeme, jak celé téma řeší v Nizozemí. Tamní Národní vzdělávací program má jasný závazný harmonogram, který zahrnuje několik fází:

  • školy provádějí vlastní analýzu problémů a potřeb žáků i učitelů v kontextu dopadů uzavření škol
  • na základě analýzy vyberou programy a opatření, které budou implementovat a stát je zafinancuje
  • před začátkem příštího školního roku školy přepracují svůj školní vzdělávací program
  • na začátku školního roku 2021/2022 budou školám vyplaceny prostředky z Národního vzdělávacího programu
  • vyhodnocení financovaných opatření školy provedou ve svých výročních zprávách

V únoru 2021 schválila nizozemská vláda Národní vzdělávací program, ve kterém bylo vyčleněno 8,5 miliardy EUR (částka výrazně přesahující 200 mld. Kč) na rozvoj vzdělávání v aktuálním „covidovém” a „postcovidovém” období. Výdaje programu jsou rozděleny do několika let. Nejvyšší objem prostředků je alokován na roky 2021 (cca 3 miliardy EUR), 2022 (cca 4,6 miliardy EUR) a 2023 (cca 1,8 miliardy EUR). Cíle programu míří na osobní rozvoj každého žáka a studenta, na vyrovnávání rozdílů a ztrát v učení (znalostí, dovedností) v období uzavření škol (se zaměřením se na jádrové oblasti, neboť nelze pokrýt celý vzdělávací obsah), podporu cílových skupin žáků (např. doučováním v malých skupinách), k dispozici je rovněž podpora přímo pro učitele a další pedagogické pracovníky (např. prostřednictvím jejich dalšího vzdělávání atd.).

Názory k článku (3 názorů)
Jestli něco způsobuje nerovnost ve vzděl... achjooo 19.5.2021 0:37
To je furt dokola jak u blbejch na dvore... Analfabeta 20.5.2021 7:0
*Re: To je furt dokola jak u blbejch na... Ka 22.5.2021 22:16
Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.