tisk-hlavicka

Mobilní vs. vestavná klimatizace. Kdo zaboduje v testu?

23.4.2021 Komerční sdělení

Tropické teploty se k nám už v létě vracejí s železnou pravidelností a v některých oblastech u nás už je to bez silných zdí domu nebo klimatizace prakticky k nevydržení. Pokud už se nechcete další léto vařit ve vlastní šťávě a uvažujete o koupi klimatizace, přinášíme pár tipů k výběru.

Cena není všechno

Kvalitnější modely mobilních klimatizací se pohybují kolem 10 000 Kč, ale seženete i levnější. Jen pozor, aby nešlo o tzv. „ochlazovač“, který nepracuje na principu tepelného čerpadla, ale plní se ledem nebo studenou vodou, a jeho výkon je minimální.

Kvalitnější modely klimatizací do domu či bytu začínají na 30 000 Kč za jednu místnost. V této ceně je však již zahrnuta jak cena venkovní, tak vnitřní jednotky, veškeré rozvody a montáž.

Pokud je pro vás hlavním kritériem cena, máte teď asi jasno. Doporučujeme však číst dál. Vestavné neboli splitové klimatizace (zkrátka ty napevno zabudované) mají svoje velké přednosti:

  • Mají nižší spotřebu elektrické energie než ty mobilní, a to o 20 %.
  • Naopak jsou účinnější a mají vyšší výkon, místnost s nimi tedy vychladíte na požadovanou teplotu podstatně rychleji.
  • Ovládat je přitom můžete na dálku prostřednictvím mobilní aplikace – vychlazeno tedy můžete mít už ve chvíli, kdy dorazíte domů.
  • Disponují i dalšími funkcemi: zvlhčování nebo odvlhčování vzduchu, čištění vzduchu od alergenů, prachu, virů a bakterií
  • Na jaře či na podzim s nimi můžete levně přitápět. Jde totiž o velmi účinná tepelná čerpadla, která si berou jen 20 % energie ze sítě a 80 % z venkovního prostředí (vzduchu). U pasivních staveb může být dokonce splitová klimatizace jediným a dostatečným zdrojem tepla pro celý dům a to i v zimě, při teplotách kolem −25 °C.

Můžete namítnout, že mobilní klimatizace je přenosná, koupíte si ji v obchodě, doma rozbalíte a můžete klimatizovat. Žádná montáž není nutná. To je samozřejmě pravda, ideální doba, kdy začít uvažovat o vestavné klimatizaci je zima nebo jaro. Když už tropická vedra udeří, dodavatelé klimatizací (jak těch vestavných, tak ale i těch mobilních) obvykle nestíhají a skladové zásoby se rychle tenčí.

Montáž vestavné klimatizace je otázka jednoho dne a máte pokoj. Nečeká vás žádné každodenní vystrkování hadice s odpadním teplým vzduchem ven z okna (kterým zase proudí zpátky), jako je tomu u klimatizace mobilní. Nečeká vás vylévání zásobníku nebo kbelíku s kondenzátem. Nečeká vás rozhodování, kam poměrně velký přístroj schováte v zimě, atd. Cena by tedy určitě neměla být jediným kritériem při výběru klimatizace.
Vyhledávání článků podle věku