tisk-hlavicka

Pěstujeme kanadské borůvky

20.4.2021 Komerční sdělení

Stále častěji zdobí české zahrady oblíbené kanadské borůvky. Není divu. I když nejlépe chutnají čerstvé, v lednici vydrží několik dní.

Dají se používat do marmelád, šťáv nebo kynutých knedlíků. Chutnají božsky v jakékoli podobě.

Proč se u nás pěstují kanadské borůvky?

Klasické lesní borůvky, které se vyskytují ve světlých lesích na vřesovištních a písčitých půdách, by na zahradách příliš neprosperovaly. Na pěstování v zahradách jsou daleko vhodnější velkoplodé kultivary nebo hybridy vyšlechtěné z okrasné rostliny brusnice chocholičnaté, nejvíce odrůd vzniklo v Kanadě a USA, právě proto se zahradním borůvkám říká „kanadské borůvky“.

V čem se zahradní borůvky liší od těch lesních?

  • V naší přírodě tvoří borůvky maličkaté keříky, zatímco v zahradách vyrostou až do dvoumetrových keřů. Hustě se větví a krásně bohatě rozkošatí.
  • Svou velikostí jsou zahradní borůvky nepoměrně větší. Mají světlejší dužinu, méně výrazné aroma a také méně zabarví trička.
  • Zahradní borůvky dozrávají přibližně ve stejné době jako v lesích – od poloviny července až do pozdního podzimu. Samozřejmě záleží na konkrétní odrůdě. Většina z nich navíc dozrává postupně, takže můžete mlsat průběžně.

Jak si vybrat odrůdu borůvek?

Při výběru borůvek sledujte především dobu zrání plodů. „Doporučujeme vždy sázet 2-3 keře poblíž sebe, nejlépe odlišné kultivary. Například 'Berkeley' a 'Bluecrop' dozrávají v podobnou dobu. Jejich vysazení blízko sebe vám zajistí vyšší plodnost a lepší opylování keřů,“ vysvětluje Václav Mařík ml., šéfzahradník týmu Zahradnictví Flos z pražské Řeže

Pokud budete keříky vybírat na jaře, určitě se zaměřte především na stav kořenového systému rostliny. Nikdy nevybírejte podle listů. Ty jsou ještě v květnu a během června velmi málo vyvinuté a nepůsobí moc vzhledně. Během léta se ovšem všechno změní, listy se rozrostou a keř začne plodit většinou již druhým rokem po výsadbě.

Jak připravit borůvkám půdu?

Borůvky potřebují kyselou půdu s hodnotou pH 3,5 až 5, což odpovídá stanovišti, kde se bude dobře dařit také rododendronům. Nemají rády vápník. Pokud máte tedy hodně vápnitou půdu, připravte borůvkám speciální záhon. Musíte vyhloubit jámu o rozměrech 60 x 60 centimetrů a keř zasadit alespoň do hloubky 40 cm. Půdu lokálně vylepšíte smísí ze tří dílů rašeliny a jednoho dílu písku, díky kterému bude její propustnost výrazně lepší. Obohaťte ji rohovinou, hnojem, listovkou nebo hnojivy určenými na borůvky. Jámu důkladně prolijte vodou – borůvky potřebují vlhčí půdu, ale ne trvale zamokřené stanoviště.

 

Jak vysazovat borůvky?

  • Jednotlivé keře vysazujte 1 až 1,5 metru od sebe. Sázejte nejlépe na jaře a na podzim.
  • Prostokořenné sazenice i kontejnery před výsadbou namočte do nádoby s vodou.
  • Po vysazení okolní zeminu přišlápněte, rostlinu důkladně zalijte a půdu namulčujte. Využít k tomu můžete jehličí, listovku nebo borovou kůru.

Na co si dát při pěstování borůvek pozor?

  • Borůvky potřebují dostatek vláhy. Zalévejte je intenzivně a vydatně, ale jejich stanoviště nepřemokřujte. Za jediný rok se mohou díky vaší péči vytáhnout o dobrých 45 centimetrů.
  • Borůvky v prvních letech po vysazení vůbec neseřezávejte. Nechte je pěkně rozrůst a odstraňujte pouze poškozené větve. Za několik let provedete zmlazovací řez, po kterém zůstane 5 až 8 silných větví.
  • Borůvky nechutnají jenom dětem a vám, ale také ptákům. Zřejmě se s nimi budete muset o úrodu podělit.




Vyhledávání článků podle věku