tisk-hlavicka

Černý kašel není vymýcená nemoc. Rozpoznejte včas příznaky

12.11.2020 Komerční sdělení

Ještě před 90 lety, než lidstvo začalo plošně očkovat proti černému kašli, byla tato nemoc dokonce smrtelná.

Ještě před 90 lety, než lidstvo začalo plošně očkovat proti černému kašli, byla tato nemoc dokonce smrtelná. V současnosti proti nákaze chrání očkování, které je součástí hexavakcíny. I přesto však počet nakažených v Česku stoupá. Za minulý rok Státní zdravotnický ústav evidoval od ledna přes 760 nových případů, což je 100% nárůst oproti minulým rokům. Nejlepší prevencí je tak včasné přeočkování. Rozeznejte včas příznaky této zákeřné choroby.

Zdroj: unsplash

Černý kašel, nazývaný také jako dávivý kašel, se v raném stádiu onemocnění projevuje jako běžné nachlazení. Pociťujete hlavně suchý a dráždivý kašel, později se přidá vykašlávání hlenu, které trvá zhruba 1 až 2 měsíce. V některých případech tento symptom přetrvává i déle. Pokud jste v podezření, že trpíte příznaky černého kašle, změřte si teplotu a sledujte další varovné signály. Kromě zvýšené teploty může jít o:

 

  • dusivé záchvaty,
  • zvracení hustého hlenu,
  • vyčerpání,
  • hubnutí,
  • křeč průdušek,
  • lapání po dechu (zejména před hlubokým nádechem).

 

Záchvaty kašle nabírají na intenzitě převážně v noci a jelikož se jedná o vysoce infekční nemoc, nakazíte se poměrně snadno, například vzduchem při přímém styku s nakaženým. Inkubační doba je v průměru 1 až 3 týdny. Na rekonvalescenci si vyhraďte raději dostatek času, klidně i několik týdnů.

 

Dopřejte si odpočinek

Stodenní kašel, jak je lidově černý kašel nazýván, se nevyplatí podceňovat. A i když máte pocit, že odpočinek je luxusem, který si nemůžete dovolit, raději zvolněte. Při přecházení trvá černý kašel tři měsíce i déle, než se úplně zbavíte příznaků. Léčbu svěřte lékaři, který navrhne správný postup léčby, v mnoha případech jsou první volbou antibiotika.

 

Pozor na komplikace

Podle odborníků je diagnostika černého kašle komplikovaná, a to zejména kvůli proočkovanosti populace a měnícího se klinického obrazu choroby. Mezi nejčastější komplikace patří zápal plic, dehydratace, zánět středního ucha, dušnost nebo dokonce krátké zastavení dechu. To může zapříčinit nedostatek kyslíku, který je nutný pro zásobení mozku. Zvýšené opatrnosti dbejte při intenzivních záchvatech kašle. Ojedinělé totiž nejsou ani fraktury žeber.

 

Přeočkování jako prevence

I když je nemoc nebezpečná zejména pro kojence a děti do šesti let věku, pro které je očkování povinné, v posledních letech se podle statistik objevuje černý kašel stále více mezi dospělými. Jedním z důvodu je, že časem dochází ke snížení hladiny ochranných látek v krvi. Nejvhodnější prevencí tedy zůstává včasné přeočkování.
Vyhledávání článků podle věku