tisk-hlavicka

I přes zdražující byty je vhodný čas na hypotéku. Jak najít tu správnou?

20.10.2020 Komerční sdělení

Koronvavirus v první polovině roku překazil mnohým plány o bydlení, snu o vlastní nemovitosti se ale kvůli pandemii vzdávat nemusíte.

Řada domácností se bojí nejisté budoucnosti, do karet jim nenahrávají ani stále zdražující nemovitosti, na druhou stranu hypotéky jdou lidem na ruku, úrokové sazby klesají a přísné podmínky mírní. Sjednat si tak hypotéku v roce 2020 není úplně špatný nápad.

Jak vybrat správnou hypotéku?

Nejvýhodnější hypotéka ale nečeká na každém rohu, pokud ji chcete získat, je nutné pro ni něco udělat. Stejně tak jako spoustu času věnujete výběru vhodného bytu, pusťte se s rozvahou i do výběru hypotéky.

  1. Vaše příjmy musí zvládnout několikaleté pravidelné splácení!

Aby hypotéka byla ta pravá, je nezbytné, aby ji zvládl váš rozpočet. Zapotřebí je si tak spočítat, kolik vám zbude z příjmů na pravidelnou platbu splátky. Berte v potaz jak vaši aktuální situaci, tak i tu budoucí. Počítejte s tím, že můžete přijít o práci, být dlouhodobě nemocní nebo přivítat do rodiny nový přírůstek. Zapomínat byste neměli ani na nenadále výdaje v podobě opravy automobilu, koupě nové pračky nebo nákladů na nezbytnou rekonstrukci. K těmto účelům mohou pomoci úspory, ze kterých se sjednáním hypotéky určitě nevydávejte. Vhod přijde stavební spoření, spořicí účet i termínovaný vklad.

  1. Studujte podmínky hypoték, konkurence je veliká!

Ceny bytů stále rostou, pokud chcete čekat na jejich pokles, nemusíte se dočkat, navíc byste mohli propásnout jedinečnou šanci získat výhodnou hypotéku. Úvěry na bydlení se totiž na rozdíl od bytů stávají dostupnější, je zapotřebí ale dobře zaostřit na podmínky.

  • Porovnávejte RPSN. Roční procentní sazba nákladů zohledňuje kromě úrokové sazby i veškeré poplatky spojené s půjčkou, pro srovnání konkurenčních produktů proto používejte tento parametr.
  • Nenechte se zlákat na nesmysly. Úvěrový a běžný účet je stejně jako pojištění schopnosti splácet obvykle nezbytnou součástí každé půjčky, o dalších finančních produktech by se ale dalo polemizovat, neplaťte tak zbytečně navíc za něco, co nevyužijete.
  • Fixaci nepodceňujte. Zafixovat si úrok na dobu určitou se vyplatí, budete mít jistotu neměnného úroku, avšak ani s tímto parametrem to nepřehánějte, dlouhé fixační období vám může v budoucnu vlastní byt prodražit.

Koronavirus paradoxně hypotečnímu úvěru nahrává, respektive zájemcům o půjčku na bydlení, nenechte se tak rozhodit stále zdražujícími byty, ty na rozdíl od levných hypoték tu s námi budou ještě nějaký ten pátek.

 
Vyhledávání článků podle věku