tisk-hlavicka

Užijte si rodinné pohádkové podzimní putování Českým rájem

11.9.2020 Komerční sdělení

Letošní podzim hraje jako každoročně pestrými barvami a láká k podzimnímu putování.

Tentokrát přinášíme tipy, jak si co nejlépe užít rodinnou dovolenou v Českém ráji. Nudit se tu nebudete vy, ani vaše děti!

Podzimní dovolená v Českém ráji je ideální pro všechny, kteří touží poznat ta nejkrásnější místa naší země. Koncentrace historických památek a přírodních zajímavostí je v Českém ráji totiž nebývale vysoká, a to je důvod, proč se  sem někteří návštěvníci často a s láskou vracejí.

 

Turnov - brána do Českého ráje

Město Turnov, které bývá označováno za bránu Českého ráje, najdete v Libereckém kraji. Z Prahy se sem pohodlně dostanete po dálnici D10 zhruba za hodinu. Díky své poloze je Turnov skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Ubytování v Turnově nabízí hned několik rodinných penzionů či hotelů.

Při pobytu Českém ráji nelze opomenout zdejší řemeslnou tradici. Díky nerostnému bohatství z okolních nalezišť se v Turnově v průběhu let rozvinulo zejména šperkařství a zlatnictví. Výrobky řemeslníků z minulosti si můžete prohlédnou v Muzeu Českého ráje, výrobky od současných umělců najdete v galerii B&B art. Pokud by vaše děti přeci jen blyštivé kamínky a šperky nezaujaly, můžou se v vyřádit na hřišti, které leží v těsné blízkosti galerie. Součástí hřiště je stezka bosou nohou či malá botanická zahrada s ovocnými stromy a keři.

 

Kozákov strážce cenných pokladů

Nedaleko Turnova leží i pověstmi opředený vrch Kozákov. Jde o nejvyšší horu Kozákovského hřbetu a celého Českého ráje. V dávné minulosti býval Kozákov činnou sopkou, v dnešních dnech z něj ale obavy mít nemusíte, je to oblíbené turistické místo.

Na vrcholu se nachází stánek s občerstvením a rozhledna s překrásným výhledem na celý Český ráj i na nedaleký Ještěd. Kromě bouřlivé minulosti a krásných výhledů nabízí ale Kozákov další zajímavost. Již od pravěku byla hora místem, kde lidé nacházeli drahé kameny.

Dodnes je Kozákov významným nalezištěm a když se vám poštěstí, můžete si domů odvézt jako suvenýr třeba  pěkný achát, jaspis, ametyst ři záhnědu. Děti si na jihozápadním svahu mohou zahrát na hledače pokladů. V Muzeu drahých kamenů jim za poplatek zapůjčí kopáčské náčiní. Pokud najdou poklad, mohou si ho zkusit i vybrousit.

 

Pohádkové Dolánky a Dlaskův statek

Za výlet do okolí stojí rozhodně hospodářská usedlost Dlaskův statek, kterou najdete v údolí Jizery v lokalitě zvané Dolánky. Děti se dozví, jak vypadal na počátku 18. století život v pojizerské vesnici a prohlédnou si hospodářské nástroje a tehdejší vybavení domácnosti. Zpátky do Turnova můžete dojet třeba na zapůjčených koloběžkách, in-line bruslích či na kole. Stezka podél Jizery je vhodná i pro naprosté začátečníky.
Vyhledávání článků podle věku