tisk-hlavicka

Rostlinné adaptogeny - přirozená cesta ke zdraví

10.9.2020 Komerční sdělení

Omlazující rostliny, rostliny nesmrtelnosti, rostliny života…to vše jsou jiné výrazy pro rostlinné adaptogeny, léčivou sílu přírody. Tyto nenápadné, ale mocné rostlinky a houby nerostou všechny jen v dalekých zemích, některé najdeme i u nás. Co o nich víme a proč stojí za pozornost?

Rostlinné adaptogeny jsou takovými "supermany" rostlinného světa. Zvyšují odolnost organismu proti stresu, psychickému napětí a tělesné únavě, harmonizují hladiny hormonů a posilují obranyschopnost. Zlepšují schopnost odolávat změněným životním podmínkám (adaptovat se), a proto se jim říká adaptogeny. Schopnost adaptovat se, tedy přizpůsobovat se změnám prostředí, je nezbytně nutná pro přežití rostlin, zvířat i člověka.

Adaptogeny se od jiných rostlin liší tím, že splňují přísné požadavky jedinečnosti, které jsou zároveň zárukou jejich bezpečnosti při užívání - nesmí nepříznivě působit na přirozené funkce těla, nebo jen minimálně, musí zvyšovat odolnost proti nepříznivým vlivům pomocí více mechanismů a nikoli jen pomocí jednoho specifického účinku, a konečně, musí uvádět organismus do tolik žádané rovnováhy.

Sílu adaptogenů po dlouhá staletí poznávaly a ověřovaly mnohé tradiční národy a etnika. Lze je objevit v čínské medicíně nebo indické ajurvédě.

Adaptogeny, které známe přes 4000 let

Houba lesklokorka lesklá (reishi), klanopraška čínská (schizandra), sibiřský ženšen a rozchodnice růžová (rhodiola) představují nejznámější rostlinné adaptogeny, používané k upevnění zdraví po dlouhá staletí kočovnými Tunguzy, kteří obývali nehostinné oblasti střední a východní Sibiře.

Lesklokorka lesklá (reishi) je dřevokazná houba s lesklým a hladkým kloboukem červenohnědé barvy a dnes se kvůli vysoké poptávce pěstuje na farmách v Asii. Tím ale neztrácí na své moci - je doslova napěchovaná biologicky aktivními látkami, obsahuje jich více než 400. Díky nim má reishi pozoruhodné účinky na obranyschopnost, na snížení hladin cukru a cholesterolu v krvi, ale ve studiích byly pozorovány i účinky protinádorové. Reishi působí také protizánětlivě, antibakteriálně a antivirově, snižuje krevní tlak a chrání játra. Užívat ji mohou pacienti se záněty jater nebo průdušek, s astmatem, cukrovkou nebo žaludečními vředy.

Klanopraška čínská (schizandra) roste v Rusku oblasti Dálného východu, ale i v Koreji, Japonsku a Číně. Nejcennějším zdrojem biologicky účinných látek jsou její semena. Rostlinka, pyšnící se bohatými červenými bobulemi, má příznivý vliv na krevní srážlivost, chrání játra, snižuje cukr a cholesterol v krvi, působí protizánětlivě a podporuje obranyschopnost.

Sibiřský ženšen (eleuterokok ostnitý) je asijský vytrvalý a mrazuvzdorný keř dorůstající výšky až dva metry. Bohatým zdrojem účinných látek je jeho kořen. Tento adaptogen má celkový posilující a protistresový účinek na organismus, zlepšuje obranyschopnost a pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích (snižuje jejich otoky, mírní další příznaky i bolesti hlavy). Sibiřský ženšen ale také snižuje cukr a cholesterol v krvi a chrání cévní stěny před poškozením.

Rozchodnice růžová (rhodiola, zlatý kořen) roste v horských oblastech jihovýchodní Asie, ale vyskytuje se také v Evropě včetně České republiky, kde je přísně chráněna jako ohrožený druh. Pro svou účinnost je často srovnávána se ženšenem - zlepšuje celkovou tělesnou a duševní vitalitu, chrání játra, působí na záněty, zlepšuje paměť a obranyschopnost.

Trpíte stresem, úzkostmi, cítíte se fyzicky unaveni, jste po zranění nebo potřebujete posílit imunitu? Moderní farmacie dokázala sílu adaptogenů citlivě uchopit a vtělit ji do přípravků, kde se účinky rostlin vhodně doplňují. Potravinové doplňky, které obsahují výše popsané adaptogeny, seženete v lékárnách.

Blahodárné účinky přírodních adaptogenů, o nichž díky moderní vědě víme stále víc, lze využít preventivně v náročných obdobích roku, nebo při léčbě řady obtíží či onemocnění, kde se dosud uplatňovaly pouze léky.

UPOZORNĚNÍ. Článek zobecňuje popis a výsledky výzkumu rostlinných adaptogenů případně dalších rostlinných materiálů s imunostimulačními účinky. Informace uvedené v článku jsou obecného charakteru a nemají za účel přisuzovat vybraným zástupcům léčivé účinky.

Mgr. Kristýna Čillíková
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.