tisk-hlavicka

Úvěr na bydlení

26.7.2020 Komerční sdělení

Mnoho českých rodin má půjčku na bydlení. Úvěr na bydlení je stále základní způsob, jak si koupit vlastní nemovitost.

Získání tohoto úvěru není nijak složité, pokud splníte podmínky banky či stavební spořitelny. Úvěr na bydlení vám pomůže k nákupu nemovitosti, její rekonstrukci či k výstavbě domu snů.

Na jakou půjčku mám nárok?

Než zahájíte proces vyřízení půjčky na bydlení, určete svou celkovou způsobilost, která bude záviset hlavně na vaší schopnosti splácet. Vaše splátkové možnosti jsou založeny na vašem měsíčním příjmu a také na celkových výdajích za domácnost. Banka, ve které žádáte o úvěr na bydlení, se musí ujistit, že jste schopni jej splácet včas.

Čím vyšší je měsíční disponibilní příjem, tím vyšší bude výše úvěru, na kterou budete mít nárok. Výše úvěru je rovněž určována zástavou v podobě nemovitosti. Nemovitost musí být klientem řádně pojištěna u libovolné pojišťovny. Rovněž je potřeba bance doložit odhad nemovitosti, který zpracuje odhadce banky. Banky dále obecně stanoví horní věkovou hranici pro žadatele o úvěry na bydlení. Aby bylo možné tento úvěr získat, je potřeba mít také vlastní naspořenou částku ve výši 10 % pořizovací ceny nemovitosti. Dle nařízení ČNB je výše vlastních zdrojů minimálně 10%, avšak banky v pásmu od 80 do 90% LTV (LTV je zkratka slova loan to value a znamená výsledek podílu výše úvěru/ hodnota zástavy) zamohou poskytovat pouze 5% nových úvěrů. Proto nabízejí banky při dosažení alespoň 20% vlastních zdrojů lepší úrokové sazby, a je tedy lepší mít vlastní zdroje v této výši. Nyní, v rámci koronavirových opatření ČNB zrušila podmínku výše, a banky mohou poskytovat libovolně i v pásmu 80 až 90% LTV.

V případě, že není vaše bonita dostatečná, je vhodné mít spolužadatele, zpravidla může jít o rodiče či sourozence. U rodičů však je potřeba vzít v úvahu vyšší věk a tedy i kratší splatnost hypotéky. I spolužadatelé však budou bance prokazovat svou bonitu a bezdlužnost. Žadatelé o úvěr na bydlení nesmí mít dluhy po splatnosti, exekuce nebo být v insolvenci.

Účelový úvěr na bydlení

Úvěr na bydlení je účelový úvěr a je tedy možné jej použít na koupi nemovitosti, její rekonstrukci či výstavbu, ale i na vyplacení dědiců, apod. Čerpání úvěru probíhá poté, co dojde k ověření zástavní smlouvy a zapsání zástavního práva na katastru (u některých bank se může čerpat i na návrh na vklad zást. práva).

V případě výstavby nemovitosti musí klient fakturami nebo odborným odhadem, který prokáže zhodnocení nemovitosti, dokázat využití těchto peněz za účelem dostavby či rekonstrukce nemovitosti. V případě výstavby na klíč obdrží peníze přímo dodavatel stavby. Půjčit si lze i 5 000 000 Kč a více s rozložením splátek až na 30 let a déle. Úroková sazba začíná na 1,74 % p.a. a lze si ji fixovat nejčastěji na dobu 1, 3, 5, 10 let.

Sjednejte si výhodný úvěr

Sjednat si úvěr na bydlení je závazek na několik let, proto je potřeba řádně počítat. Online kalkulačka úvěru vám ukáže podle vámi zadaných parametrů výši splátky na základě zadané výše půjčky a doby, po kterou chcete splácet. Snadno si tak nasimulujete vhodnou půjčku. Rozhodnutí o uzavření smlouvy o úvěru na bydlení je samozřejmě třeba pečlivě promyslet, protože hovoříme o dlouhodobém finančním závazku, který bude mít mnoho lidí do důchodu. Musíte vzít v úvahu každý malý detail: náklady na půjčku, jednorázové výdaje (které mohou být velmi vysoké), bonita, smluvní podmínky, další produkty související s úvěrem atd.

Koupě nemovitosti na úvěr znamená spoustu formalit a dokumentů. Nemáte se čeho bát, protože zaměstnanec banky nebo finanční makléř vám vysvětlí:

  • jaké jsou požadavky na úvěr na bydlení
  • jaké dokumenty by měly být předloženy s žádostí o úvěr
  • jaká je vaše maximální bonita nebo výše úvěru
  • pomůže vyplnit potřebné dokumenty
Vyhledávání článků podle věku