tisk-hlavicka

Životní pojištění zabezpečí vaši rodinu

31.3.2020 Komerční sdělení

Životní pojištění pomáhá ulehčit ekonomickou stránku života rodinám, které momentálně prožívají smutnou životní situaci.

Zároveň dnes ale můžete uzavřít i speciální životní pojištění s vyplacením finančního plnění v určitém věku. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak mezi sebou produkty nejlépe porovnat?

 

Foto: Picography, Pixabay

Rizikové životní pojištění

Základním účelem životní pojistky je ochrana příbuzných před nouzí v případě dlouhodobého onemocnění, invalidity, nebo úmrtí pojistitele. Primární typ životního pojištění se nazývá rizikové a zajišťuje rodinu při skonu pojistitele. Předem vyčíslenou částku pak pojišťovna proplatí člověku uvedenému ve smlouvě (obmyšlené osobě). Značnou nevýhodou ale je, že se pravidelně placené částky za pojistku nijak nezhodnocují ani nespoří (pojištění neobsahuje rezervotvornou složku). Takové životní pojištění na druhou stranu můžete uzavřít i jen na jediný rok, avšak při ukončení smlouvy vám pojišťovna nic nevyplatí (veškeré vložené finance jsou poplatkem za pojištění proti případné události).

 

S kapitálovým životním pojištěním navíc spoříte

Oproti tomu má kapitálové životní pojištění, jež zažilo boom před několika lety, jiný systém. I v tomto případě dostane určitá osoba pevnou částku, pokud pojistitel zemře, zároveň se ale vložené finance alespoň trochu zhodnocují. Po skončení dojednané doby vám pak pojišťovna vyplatí peníze navíc. Produkt má však i své nevýhody – zpravidla malá flexibilita a nízké úroky. Kapitálové životní pojištění je však od předchozího typu daňově uznatelné.

 

Investiční životní pojistka zhodnocuje podle rizika

Jako poslední typ si uveďme variantu investičního životního pojištění. To kombinuje zajištění rodiny po smrti pojistitele a zároveň spoření v investičních fondech podle různé strategie. Vložené prostředky se pak podle rizika investiční strategie více či méně zhodnocují a zároveň lze strategie měnit podle vlastních momentálních priorit. Také i tento typ pojistky si můžete odepsat z daní.

 

Co ovlivňuje cenu pojistky a jak je mezi sebou porovnat?

Celkovou částku za pojistné ovlivňuje kromě typu produktu a zvolené pojišťovny i věk, pohlaví, zdravotní stav a profese pojistitele, doba trvání smlouvy a případně i poměr rozložení financí na rizikovou a spořicí složku. Snadnou orientaci vám v případě výběru správného životního pojištění poskytnou weby zaměřující se na porovnání životního pojištění. V přehledné tabulce pak jasné uvidíte nejen různé instituce a jejich produkty, ale i cenu, další výhody a samozřejmě pojistné podmínky. Někde můžete smlouvu dokonce sjednat online.

 

Vše si rozmyslete a neotálejte

Jestliže je na vás někdo finančně závislý, promyslete si možnosti sjednání životního pojištění. Při uzavření smlouvy na kvalitní rezervotvornou pojistku pak můžete dokonce získat peníze navíc. Určitě si však nesjednávejte životní pojištění jako spořicí účet – na bankovním trhu najdete mnohem lepší produkty pro tento účel. Jestliže váháte, máme pro vás ještě poslední tip – čím déle budete oddalovat uzavření životního pojištění, tím více vám bude let, a tak i jeho splátka bude vyšší. Proto na jeho výběr a uzavření určitě nemá cenu dlouho čekat.




Vyhledávání článků podle věku