tisk-hlavicka

Bezpečně a pohodlně. Jak zajistit maximální bezpečí v autě pro ty nejmenší?

26.3.2020 Komerční sdělení

Bezpečí dětí je prioritou každého rodiče a v dopravních prostředcích by to mělo platit dvojnásob. Už cestu z porodnice absolvují v dnešní době novorozenci v autosedačkách ve vysokých standardech a certifikacích. Na co myslet pro zajištění co největšího bezpečí vašich dětí?

Kvalitní autosedačka

Základem bezpečného cestování dětí je kvalitní autosedačka. V té by děti měly cestovat, dokud nedosáhnou výšky 150 centimetrů a váhy 36 kilogramů. I poté však musí být vždy bezpečně připoutány. Každý bezpečnostní sedačka by měla samozřejmě odpovídat váze a výšce dítěte, jenom tak zaručíte její opravdovou funkčnost. Existují proto různé druhy autosedaček od tzv. vajíček pro nejmenší miminka, až po podsedáky, které v kombinaci s pásy zaručují bezpečnost větším dětem.

Důležitým faktorem je také její správné upevnění na místo v autě. U automobilů ŠKODA dnes najdete již standardně upevňovací body na systém Isofix, který je nejbezpečnějším a nejsnadnějším způsobem upevnění. Instalace autosedaček je velice jednoduchá a navíc jsou pevně spojeny s karoserií. Tímto systémem jsou vybaveny nejen nové vozy této značky, ale i ojeté vozy ŠKODA, které za sebou mají už pár let v provozu. Vždy ale doporučujeme tyto vozy nakupovat u autorizovaných prodejců, kteří pečlivě před prodejem prověří technický stav vozu.

Rodiče kolikrát pořídí správnou autosedačku, ale chybují v jejím připoutání. Všechna zádržná zařízení by samozřejmě měla být pečlivě dotažená, pásy by neměly být ani překroucené, ani volné. Pečlivě si proto před umístěním autosedačky do vozu pročtěte návod k použití.

Jak zajistit bezpečné místo

Nejvhodnější polohou autosedačky, a platí to zejména u těch nejmenších, je proti směru jízdy. V této poloze by ideálně mělo vydržet do co nejvyššího věku. Za nejbezpečnější místo v autě se považovalo místo vpravo vzadu za spolujezdcem. V některých zemích ale do tohoto trendu ustupují a nejmenší umisťují dozadu doprostřed. Důvodem jsou boční nárazy, které patří k nejčastějším dopravním nehodám. Sedadlo, které je obsazené autosedačkou, ale nikdy nesmí mít zapnutý airbag, vždy musíte zajistit jeho dočasné vypnutí. U nových automobilů bude toto nastavení jednoduché, u ojetých vozů si raději zjistěte, zda sedadlo airbag má a jak jej v takovém případě vypnout. V případě potřeby můžete dítě převážet i vepředu na sedadle spolujezdce, ovšem i tady platí pravidlo vypnutého airbagu.

Pravidla, která se vyplatí dodržovat

Dítě v autosedačce by nikdy nemělo mít na sobě huňatou bundu. Takové oblečení neumožňuje dostatečné upevnění bezpečnostních pásů, hladký materiál navíc usnadňuje sklouznutí pásů. Raději dítě přikryjte pokrývkou po jeho upevnění. V autě byste také neměli mít volně umístěné žádné těžké předměty a samozřejmě by děti měly být při jízdě vždy připoutané.

Bezpečný vůz nade vše

I ta nejlepší autosedačka vám bude k ničemu, pokud ji umístíte do nebezpečného vozidla. Dobrý technický stav a pravidelné kontroly v autorizovaném servisu jsou nutností. Vaše auto by mělo mít dostatek místa na umístění sedaček i v úložném prostoru na kočárek. Nejdůležitější jsou však záchytné systémy, které jsou v autě k dispozici, přičemž nejbezpečnější je již zmiňovaný Isofix. Vždy si tuto možnost ověřte u výrobce či prodejce a to jak při koupi nového, tak ojetého auta. Dětské autosedačky by také měly být kompatibilní s vaším vozem. Můžete je dokonce pořídit i u samotného prodejce automobilu. Tak budete mít jistotu, že jste udělali vše pro bezpečnou jízdu vašich dětí.




Vyhledávání článků podle věku