tisk-hlavicka

Vzdělávat můžete venku, ale na jídlo si postavte dům

13.1.2020 Tereza Valkounová Informatorium 3-8 1 názor

Jedenačtyřicet lesních mateřských škol zůstává v nejistotě a s nimi více než 900 dětí, které se v nich vzdělávají.

Jedenačtyřicet lesních mateřských škol zůstává v nejistotě a s nimi více než 900 dětí, které se v nich vzdělávají. Jsme v druhém roce provozu LMŠ jako nového typu mateřských škol v ČR. Nového v tom, že v souladu se školským zákonem tyto mateřské školy vzdělávají děti venku, proto jejich zázemí netvoří stavby. Na neexistenci budov ovšem právě tvrdě narazila stále nedořešená poslední otázka jejich provozu – stravování, neúředním jazykem řečeno svačiny a obědy pro děti.

Stravování je v českém školském systému nedílnou součástí vzdělávání. Nárok dětí na pravidelné jídlo zajišťuje školský zákon (č. 561/2004 Sb.), jeho nezávadnost hlídá mimo jiné zákon o ochraně veřejného zdraví (258/2000 Sb.). Zatímco první konstatuje, že děti mají mít zajištěnu stravu školou, druhý specifikuje, jakým způsobem má být s jídlem manipulováno.

A zde LMŠ narážejí. Do zdi úřadu ministerstva zdravotnictví. Zatímco ostatní instituce, jako ministerstvo školství či Česká školní inspekce, vnímají, že na nový druh vzdělávání je třeba nově aplikovat existující pravidla, případně doplnit nová, ministerstvo zdravotnictví odmítá jednat. Snaha inovovat vzdělávání tady naráží na strnulost požadavků na podmínky školního stravování.

Resort zdravotnictví totiž nyní nově požaduje pro výdej jídla stavby. ALMŠ s tímto úřadem přitom jedná od vzniku prvních LMŠ a nikdy takový požadavek nezazněl tak konkrétně jako nyní. Je tedy zřejmé, že záleží na úhlu pohledu.

Dostat úředníky z ministerstva zdravotnictví k jednacímu stolu je úkol, kterému se Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) věnuje několik let. Zorganizovat schůzku se ale povede jen občas. Zjara se to podařilo v Senátu za podpory senátorů včetně lékařů, v listopadu se uskutečnila schůzka s hlavní hygieničkou. Výsledek je ale stále stejný. Ministerstvo zdravotnictví nechce problém řešit a zároveň slyšíme, že se měl řešit dříve, než vznikl. Nyní zdravotnictví pro změnu čeká na kroky ministerstva školství,“ říká Tereza Valkounová, předsedkyně ALMŠ, která sdružuje většinu LMŠ a lesních klubů v České republice.

Podstatou problému není, zda lze v lesních podmínkách dodržet kvalitní hygienický standard stravování. To lze. Víme to z našich členských školek i ze zbytku EU. Kdyby zde bylo epidemiologické riziko, dávno by bylo jasné a řešené. Problémem je, že ministerstvo zdravotnictví vyžaduje formální dodržování svého výkladu evropských směrnic.

Jaké navrhujeme řešení?

Zdravotnictví tlačí na školství, aby doplnilo výjimku, aby LMŠ nezajišťovaly stravování. Ano, bylo by tím o starost méně na všech stranách, a pokud to jinak nepůjde, bude ALMŠ toto řešení podporovat.

Stačilo by však daleko méně – například doplnit vyhlášku o školním stravování, aby bylo jasné, jak v LMŠ probíhá – tedy za dodržování správné hygienické praxe a mimo budovy s tím, že výdej jídla zajišťuje nepedagogický pracovník,“ říká předsedkyně ALMŠ Tereza Valkounová.

Názory k článku (1 názorů)
To snad není možný Helena 13.1.2020 13:6
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.