tisk-hlavicka

Chcete na zimu levnější energie? Pozor na komplikace, které mohou nastat při změně dodavatele

8.11.2019 Komerční sdělení

Před zimou mnoho domácností začíná zvažovat, zda se nevyplatí změnit dodavatele energií. Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí ušetřit a přejít tak k levnější konkurenci, měli byste znát všechny nástrahy. I přestože se jedná o snadný proces, komplikace vás minout nemusí.

Změnit dodavatele energií můžete tolikrát, kolikrát chcete. Vždy je ale dobré znát obchodní podmínky a přečíst si stávající smlouvu, aby se vám odchod ke konkurenci vůbec vyplatil.

Co nejčastěji může ohrozit změnu dodavatele energií?

  • Chybně vyplněná a zaslaná výpověď smlouvy
  • Nepřiměřeně vysoké sankce
  • Složité obchodní podmínky
  • Nadřazenost původního dodavatele
  • Nevýhodná smlouva na dobu určitou

Hrozí vám vysoké pokuty? Pak na levnou energii zapomeňte

O změně obvykle rozhoduje cena plynu nebo elektřiny, avšak pokud vám stávající společnost naúčtuje vysoké smluvní pokuty, pak vám ani nejnižší cena nemusí energie dostatečně zlevnit. Především dejte pozor na pokuty, které plynou z předčasného ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou. V těchto situacích je mnohdy lepší raději smlouvu nechat dojet do konce a ukončit ji až v řádném termínu.

Řada klientů ale ani netuší, jakou smlouvu vlastně podepsala, o několikatisícové pokutě se tak dozví až po podání výpovědi, kdy vám už nezbývá nic jiného než pokutu zaplatit, nebo výpověď stáhnout.

Nenechte se zastrašit do kouta. Co dělat, když nevíte, jak dál?

Občas dodavatel energií využívá svého postavení a snaží se klienta udržet za všech okolností. Zamlčuje mu tak jeho práva, důležité smluvní informace a nechce ho nechat odejít ke konkurenci. V takovém případě se rozhodně nenechte odbít a obraťte se na Energetický regulační úřad, kde najdete i vzor výpovědi a odstoupení.

Problém totiž může nastat už u samotné výpovědi, kterou je dobré nestahovat z pofiderních internetových stránek. Formální nedostatky a chybné údaje vám snadno udělají čáru přes rozpočet. Levnější elektřina a plyn zní sice lákavě, avšak ne vždy to vyjde bez komplikací.

Změna musí být plynulá. Pozor na černý odběr!

V neposlední řadě si dejte pozor na termíny. Vědět jen to, zda je smlouva na dobu určitou či neurčitou, nestačí. Ještě než tak podepíšete podmínky u nového dodavatele, který vám slibuje, že celou změnu provede za vás, ujistěte se, že smlouvu u stávající společnosti můžete skutečně ukončit. Většinou je nutné počítat s výpovědní dobou, a to ať už jeden, dva nebo tři měsíce.

Navíc nedodržení termínů může změnu pořádně zkomplikovat a snadno tak dojít i k tzv. černému odběru. Pokud převod od jednoho k druhému není plynulý, dojde k tomu, že budete odebírat energii bez smlouvy. Pakliže taková situace nastane, ihned kontaktujte jednoho z dodavatelů. Pokud vám není nikdo schopen pomoci, obraťte se co nejdříve na regulátora trhu, ať se váš problém zbytečně neprohlubuje.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.