tisk-hlavicka

Jak prát sportovní oblečení vašich dětí?

4.11.2019 Komerční sdělení

Když už dáte děti na sport, tak je dobré jim pořídit také vhodné sportovní oblečení. To bývá vyrobeno z funkčních materiálů, které odvádí pot, nikde vás neškrtí, je příjemné. Čím kvalitnější, tím bývá dražší. Nestojí jen pár korun. Jak se o sportovní oblečení dětí starat?

Cedulky hned nestříhejte

Taky cedulky hned stříháte? Děláte chybu. Právě na nich často najdete návod, jak textilii udržovat, zda ji můžete prát v pračce, žehlit atd. Než ji ustřihnete, nastudujte si, co je na ní uvedeno a zapamatujte si to.

Jak sportovní oblečení prát?

Nestačí ho jen dát do pračky, přisypat prášek, pračku zapnout, prádlo pověsit a usušit? Tak jednoduché to není. Sportovní oblečení se vyrábí ze zvláštních materiálů, které vyžadují speciální zacházení.

Sportovní prádlo je ušito ze speciálních funkčních materiálů tvořených mikropóry, které odvádí pot od pokožky. Tyto póry se nesprávnou péčí mohou zanést a prádlo přestane plnit svou funkci.

Kromě toho, že u věcí zapnete všechny zipy, otočíte ho naruby a přečtete si štítek, je třeba dodržovat několik dalších pravidel. Jakých?

Na sportovní oblečení nepoužívejte aviváž

NIKDY. Ale proč? Vždyť aviváž prádlo změkčí a provoní. Jak může prádlu uškodit? I když se to nezdá, tak hodně.

  • Aviváž vytvoří na tkanině jakousi bariéru, kterou sníží její funkčnost. Tričko pak nebude odvádět pot ani teplo.
  • Kombinace aviváže a potu zase může stát za silným odérem – ještě horším, než je samotný pot.
  • Aviváž také může narušit elastická vlákna, tričko nebo kalhoty se pak vytahají a budou na vás plandat a viset.

Prací prášek používejte s mírou

I když je prádlo propocené a právě nevoní, nesypte do pračky přespříliš prášku. Pračka ho nezvládne vymáchat a zbytky zůstanou na oblečení. Prášek by navíc neměl obsahovat ani bělidla a enzymy, které mohou poničit vlákna. Ideální je speciální prací prostředek určený právě na sportovní oblečení.

Jak vybrat program?

Co vám vaše pračka může nabídnout? Nedisponuje náhodou zvláštním programem pro praní sportovních věcí? Využijte toho. Nemá pračka takový program, pak se podívejte na štítek údržby, na kolik můžete věci prát. Většina funkčních materiálu nesnese víc než 40°C.

Co sušička?

Sportovní oděvy se nesmí žehlit, nepatří do sušičky ani na radiátor. To ale vůbec nevadí. Funkční materiály rychle schnou, takže prádlo pověste na věšák a nechte volně uschnout. Pozor dejte i na sluníčko.

Tip na závěr: Vysvětlete dětem, že propocené prádlo je třeba vyprat co nejdřív. Žádné schování do tašky či batohu.

Teď už víte, jak prát sportovní prádlo dětí i dospělých, tak nezbývá, než popřát SPORTU ZDAR!
Vyhledávání článků podle věku