tisk-hlavicka

Moderní plastická gynekologie léčí stresovou inkontinenci bez skalpelu

1.10.2019 Komerční sdělení

Trápí vás pomočování? Nekontrolovatelné úniky moči způsobují nejen společenské faux pas, ale i hygienické problémy a pocity studu. Jedná se o poměrně běžnou zdravotní obtíž, která sužuje hlavně ženy po porodech a v období menopauzy. Naštěstí existují neinvazivní postupy, které ženy zbaví inkontinence šetrně, bezpečně a na dlouhou dobu.

Co je stresová inkontinence?

Stresová inkontinence je zdravotní problém, který se může zdát nedůležitý. Opak je ale pravdou. I při malých unicích moči je třeba, aby vás vyšetřil lékař, inkontinence totiž může signalizovat vážné zdravotní obtíže. Stresová inkontinence vzniká při náhlém zvýšení tlaku uvnitř bříška například kýchnutím, smíchem nebo při sportu. Nejčastěji ji způsobují ochablé svaly pánevního dna, změna pozic pánevních orgánů nebo hormonální změny. Trápí hlavně ženy po porodech a v období menopauzy.

Stresová inkontinence – co s ní?

U lehčích forem stresové inkontinence velmi dobře zabírá neinvazivní laserová léčba Gset. „Pomocí speciálního nástavce určeného na ošetřování intimních ženských partií se opakovaně prohřeje přední poševní stěna, kde je uložena močová trubice. Laserový paprsek stimuluje tvorbu kolagenu, čímž dochází ke zpevnění tkáně, a tím léčíme stresovou inkontinenci,” vysvětluje dermatoložka MUDr. Kateřina Klauzová, MBA.

Další možností nechirurgické léčby je aplikace kyseliny hyaluronové pod močovou trubici, která s okamžitým účinkem zamezí samovolnému úniku moči. Obě ošetření jsou vhodná pro ženy všech věkových kategorií, nebolí a nevyžadují žádnou rekonvalescenci. U těžších forem stresové inkontinence je možné laserové ošetření kombinovat s aplikací kyseliny hyaluronové, medikací či rehabilitací (posilování svalů pánevního dna apod.).

Jak dlouho vydrží účinek neinvazivní léčby stresové inkontinence?

„Při laserových výkonech se doporučuje návštěva 1krát za 1 až 2 roky. Závisí to na subjektivním pocitu pacientky, jestli se dané obtíže neobjeví dříve. Po aplikaci kyseliny hyaluronové se doporučuje zopakovat výkon cca po 18 měsících v závislosti na metabolismu každé ženy. Už se nedává stejná dávka kyseliny jako na začátku. Tyto neinvazivní výkony nejsou sice bolestivé pro ženu, pomůžou jí, ale musí se opakovat,” vysvětluje plastická gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová.

Jak léčba stresové inkontinence probíhá?

Obě ošetření jsou nebolestivá a nevyžadují žádnou přípravu. Při laserovém ošetření Gset se nepoužívá žádná anestezie. Lékařka zavede nástavec podobný gynekologickému transvaginálnímu ultrazvuku do pochvy a pak jemně prohřívá poševní stěnu. Pacientky cítí mírné teplo. Ošetření trvá 10-15 minut a je možné ho opakovat, dokud zcela neodezní obtíží.

Výplň na bázi kyseliny hyaluronové pod močovou trubici probíhá v místním znecitlivění a trvá 30 minut. Účinek nastoupí již po jedné aplikaci a trvá 12-18 měsíců, ale při dalších opakováních se účinek prodlužuje a stačí použít méně výplňového materiálu. Po laserovém ošetření se doporučuje týden sexuální zdrženlivost, jinak toto ošetření nemá žádnou rekonvalescenci a nevyžaduje pracovní neschopnost.

Co jiného ženy trápí v oblasti intimních partií?

Ženy v poporodním období a v období menopauzy řeší řadu estetických i funkčních problémů. Mezi nejčastější patří povolená vagina, svědění a pocit sucha v pochvě, bolestivý pohlavní styk a vzhled velkých či malých stydkých pysků. Léčbě a úpravám se ženských intimních partií se věnuje nový obor plastická gynekologie. „Plastická gynekologie je obor zabývající se kombinací gynekologických, plastických a kosmetických zákroku, které zlepšují vzhled genitálií, diskomfort v této oblasti a zlepšují sexuální potěšení,” vysvětluje dr. Čurilová.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.